Gdzie obejrzeć „Parasite” w internecie?

Południowokoreański „Parasite” jako pierwszy w historii film nieanglojęzyczny zdobył Oscara najlepszy film – sprawdź gdzie można go oglądać online w serwisach VOD?

Film „Parasite” (2019)

Parasite (tyt. oryg. Gisaengchung) zakończył w ten sezon nagródi, zabierając do domu Oscara za najlepszy film, co czyni go pierwszym filmem nieanglojęzycznym, który zdobył najbardziej prestiżową nagrodę Akademii Filmowej.

Film Bonga Joon-ho traktujący w nietypowy głównie o nierównościach społecznych zdobył bardzo wiele nagród i określany jest jako jeden z najbardziej przełomowych obrazów od czasów Pulp Fiction. Oprócz Oscara za najlepszy film, Parasite został wyróżniony także za najlepszy scenariusz, reżyserię i najlepszy film nieanglojęzyczny, Chociaż obsada nie została wyróżniona indywidualnie, otrzymali nagrodę SAG za najlepszy występ całej obsady w filmie.

Parasite to także pierwszy film południowokoreańskiego reżysera, który zdobył nagrodę za najlepszy film, i pierwszy z obsadą głównie z Azji. Film pokonał Jokera, Forda Ferrari, Irlandczyka, Historię Małżeńską, Małe kobietki, 1917, Pewnego razu w Hollywood i Jojo Rabbit.

Tylko 11 innych nieanglojęzycznych filmów było wcześniej nominowanych do najlepszego filmu, w tym Roma, Amour, Babel i Przyczajony tygrys, ukryty smok. Roma była również pierwszym nieanglojęzycznym filmem serwisu streamingowego (Netflix), który zdobył najwyższą nominację i nagrodę. Mimo że przegrał w tej kategorii, wygrał w kategorii Najlepszy film zagraniczny, od tego czasu kategoria została przemianowana na Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny.

O czym jest film „Parasite”?

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.

„Parasite” to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Nowy film twórcy przebojów „Okja” i „Snowpiercer: Arka przyszłości” to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster.

To była szalona jazda dla Bonga, który powtarzał w wielu wywiadach, że nie spodziewał się takiego szumu woków Parasite. Podczas Złotych Globów, po wygraniu nagrody za najlepszy film obcojęzyczny powiedział: Po pokonaniu bariery napisów o wysokości jednego cala zostaniesz wprowadzony do świata niesamowitych filmów…

Kadr z filmu „Parasite”
Kadr z filmu „Parasite”

W których serwisach VOD oglądać film legalnie?

Parasite już przeszedł do historii Oscarów dzięki swojej wygranej. Jeśli nie widziałeś tego filmu w kinie, to możesz obejrzeć go w internecie, wypożyczając w jednym z serwisów streamingowych (VOD). Pierwsze z nich już zapowiedziały premierę filmu, a kolejne będę uzupełniał w miarę pojawiania się informacji: