Od 3 do 5 czerwca trwa drugi etap tzw. refarmingu częstotliwości 700 MHz, która musi zostać zwolniona dla operatorów sieci 5G – w związku z tym niektórzy muszą ponownie ustawić kanały w swoich telewizorach.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej i zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz, część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną ma zostać przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma o częstotliwości 700 MHz oraz reorganizację multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Operacja zmiany częstotliwości nazywana jest refarmingiem. Sprawdź, gdzie i jak należy ustawić nowe częstotliwości, aby odbierać dotychczasowe kanały na swoim telewizorze.
Firma Emitel udostępniła także informacje na temat planowanego przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2 / HEVC.
W drugim etapie refarmingu, trwającym w Polsce od 3 do 5 czerwca 2020 roku, nastąpi zmiana częstotliwości nadawania telewizji naziemnej dla multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 w wielu lokalizacjach na terenie kraju. Zmianie ulegną częstotliwości (kanały) nadawania sygnału z obiektów wskazanych w poniższej tabeli. Wiązać się to może z koniecznością ponownego zaprogramowania odbiornika.
Programy nadawane w poszczególnych Multipleksach
- MUX-1:
TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV - MUX -2:
Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6. - MUX-3 (programy Telewizji Polskiej):
TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka. - Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.
Multipleksy telewizji naziemnej zostają przeniesione z częstotliwości 694 -790 MHz do niższego zakresu 470 – 694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z zapowiadanym w 2022 roku przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC.
Zmiana częstotliwości nadawania wymaga ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów, więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.
Szczegółową listę zmian przedstawia poniższa tabela:

Zobacz mapy obszarów objętych zmianami refarmingu w Polsce – kolor ciemnozielony oznacza obszar objęty zmianą:



Jak dostroić telewizor do nowych częstotliwości?
Większość odbiorników powinna dostroić się automatycznie. Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu, wybierając opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Emitel

Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.