Cyfrowa telewizja naziemna w DVB-T2 od 30 czerwca 2022 r.

Za nieco ponad dwa lata nastąpi zmiana standardu transmisji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na bardziej efektywny DVB-T2 – jeśli chcesz oglądać telewizję naziemną upewnij się, że Twój odbiornik go obsłuży.

Telewizor z obrazem kontrolnym

Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. Przeczytaj uważnie poniższe informacje, aby dowiedzieć co musisz wiedzieć o planowanej zmianie i jakie parametry powinien mieć odbiornik telewizyjny, aby mógł odbierać cyfrową telewizje naziemną.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na DVB-T2 ma nastąpić 30 czerwca 2022 roku. Kupując nowy telewizor już teraz warto zwrócić uwagę, czy będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.

Jeżeli korzystasz z telewizji kablowej lub satelitarnej, zmiana ta nie powinna mieć żadnego wpływu – dotyczy jedynie sytuacji, jeśli po zmianie standardu transmisji będziesz chciał oglądać cyfrową telewizję naziemną z anteny podłączonej do odbiornika.

Czym jest standard DVB-T2?

DVB-T2 z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation to druga generacja standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, który wykorzystywany jest do transmisji skompresowanych danych multimedialnych. Do kompresji audio i wideo przyjęto standardy MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC), planowane jest również wykorzystanie MPEG-H (H.265/HEVC). Szacuje się, że wykorzystuje on 50% mniej pojemności pasma radiowego niż pierwsza generacja DVB-T.

Porównanie parametrów dla DVB-T i DVB-T2

DVB-TDVB-T2
FECkodowanie splotowe + Reed-Solomon 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8LDPC + BCH 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6
modulacje podnośnych OFDMQPSK, 16QAM, 64QAMQPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM
rozmiary FFT dla OFDM2k, 8k1k, 2k, 4k, 8k, 16k32k
okres ochronny1/4, 1/8, 1/16, 1/321/4, 19/128, 1/8, 19/256, 1/16, 1/32, 1/128
rozproszone kanały pilotowe8% wszystkich1%2%4%, 8% wszystkich
ciągłe kanały pilotowe2.6% wszystkich0.35% wszystkich

Sprawdź także:

W naszym kraju transmisja DVB-T2 prowadzona będzie przy użyciu kodowania obrazu zgodnego ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2.). Tylko telewizory, które posiadają tunery umożliwiające zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.

Ważne: Jeżeli oglądasz naziemną telewizją cyfrową i planujesz zakup nowego telewizora upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Na jaki parametr tunera telewizora należy zwrócić uwagę?

Dlatego kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów (tuner powinien posiadać takie parametry):

  • DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2) – nowy telewizor powinien także przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Informacje o terminie wprowadzenia DVB-T2/HEVC w Polsce zostały opublikowane na str. 16 i 17 Krajowego planu działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce (343 kB, PDF).

Więcej informacji o wymaganiach technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dostępnych jest w Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych.

źródło: UKE – Kupując telewizor, sprawdź jego parametry, Wikipedia