Śledź misję Apollo 13 „na żywo” z okazji 50. rocznicy

Obejrzyj i posłuchaj transmisję z misji Apollo 13 w czasie rzeczywistym w jej 50. rocznicę, aby rozumieć, co poszło nie tak i jak poradzono sobie z trudną sytuacją!

Apollo 13 in Real Time - transmisja z okazji 50. rocznicy misji

Teraz masz szansę na przeżycie kolejnego ważnego wydarzenia w historii kosmosu. Apollo 13 in Real Time przesyła strumieniowo w czasie rzeczywistym wideo z misji Apollo 13 w 50. rocznicę „udanej porażki” z 11 kwietnia 1970 r. Obejrzenie i posłuchanie transmisji pozwoli Ci doświadczyć incydentu (który miał miejsce 13 kwietnia 1970 r.) i mieszanki niepewności z nadzieją, która ogarnęła wszystkich, dopóki załoga nie wróciła na Ziemię. Jeśli nie chcesz śledzić transmisji tak jakby wydarzenie odbywało się w czasie rzeczywistym, zawsze możesz przewinąć nagranie do wybranego momentu.

Apollo 13 to trzecia z kolei misja programu Apollo z planowanym lądowaniem ludzi na Księżycu. Eksplozja zbiornika z tlenem w module serwisowym nie tylko uniemożliwiła lądowanie na Księżycu, ale także spowodowała rozpoczęcie walki o życie załogi. Lot dowodzony był przez Jamesa A. Lovella, pilotem modułu dowodzenia był John L. „Jack” Swigert a pilotem modułu księżycowego był Fred W. Haise.

Start misji nastąpił 11 kwietnia 1970 roku o godzinie 19:13 UTC. Po dwóch dniach na trasie do Księżyca, na skutek uszkodzenia, które powstało jeszcze na Ziemi, w module serwisowym nastąpiła eksplozja, która spowodowała stratę dwóch zbiorników z tlenem, pozbawiając moduł dowodzenia energii elektrycznej na trasie do Księżyca i z powrotem do granicy ziemskiej atmosfery.

Moduł serwisowy był, między innymi, elektrownią (ogniwa paliwowe). Indywidualne bateryjne zasilanie elektryczne modułu dowodzenia było zaplanowane na pracę przez kilka ostatnich godzin, podczas wchodzenia do atmosfery, po odrzuceniu modułu serwisowego, który nie był przystosowany do penetracji atmosfery.

Awaria została ostatecznie spowodowana zwarciem doprowadziła do ważnych zmian projektowych, które zapewniły, że przyszłe misje Apollo przebiegły bezproblemowo. I oczywiście jest to podręcznikowy przykład pomysłowości w kosmosie – załoga i kierownictwo misji uniknęło czegoś, co z mogło łatwo doprowadzić do tragedii.

Wybór kursu dookoła Księżyca, stworzenie improwizowanego urządzenia do usuwania CO₂ i wymyślenie, jak oddzielić moduł dowodzenia i księżycowy – wymagały niezwykłej koordynacji i sprawności osób biorących udział w misji.

Był to również wyjątkowy test wytrzymałości dla astronautów, którzy musieli znosić wyjątkowe warunki z deficytem tlenu, zimno i inne trudności, aby przetrwać całodniowy powrót do domu.

Na poniższym zdjęciu oryginalna pierwsza załoga Apollo 13 – od lewej do prawej: dowódca James A. Lovell, pilot modułu dowodzenia Thomas K. Mattingly i pilot modułu księżycowego Fred W. Haise. Na stole przed nimi są od lewej do prawej, model sekstanta, insygnia Apollo 13 i model astrolabium. Sekstant i astrolabium to dwie starożytne formy nawigacji. Z powodu podejrzenia choroby, pilot modułu Thomas „Ken” Mattingly tuż przed misją został zastąpiony przez swojego zastępcę, pilota modułu dowodzenia, Johna L. „Jacka” Swigerta Jr.

Oryginalna załoga misji Apollo 13

Ten historyczny incydent pomógł zwiększyć bezpieczeństwo lotów kosmicznych w przyszłości i odnowiło zainteresowanie opinii publicznej misjami na Księżycu.

Wszystko to możesz obejrzeć i przeżyć, prawie tak samo jak 50 lat temu na specjalnie przygotowanej stronie internetowej Apollo 13 in Real Time.

Apollo 13 in Real Time - zrzut ekranu ze specjalnej strony

[źródło: Apollo 13 in Real Time, Wikipedia]