Pierwsze maseczkomaty już stoją w Polsce!

W sumie już 8 automatów z maseczkami zostało postawiony w Warszawie i Krakowie – z maszyn można kupić maseczkę na twarz, płyn dezynfekujący i rękawiczki.

Maseczkomat – maseczki z automatu

Samoobsługowe maszyny typu vanding machine, w których można kupić maseczki ochronne na twarz, rękawiczki i żele antybakteryjne stoją już w dwóch polskich miastach – Warszawie i Krakowie. Urządzenia działają na tej samej zasadzie co inne automaty ze słodyczami, kawą czy napojami, ale dostosowane zostały do sprzedaży najbardziej pożądanych produktów higienicznych w czasach koronawirusa.

Automaty dostarczane przez polską firmę vendingową Vendmen. Produkty sprzedawane w maseczkomatach także produkowane są przez polskie przedsiębiorstwa. Obecnie w automatach samoobsługowych znajdują się maseczki medyczne (uszyte w Polsce), żele antybakteryjne i rękawiczki ochronne – wszystkie produkty posiadają atesty i normy ISO, które zupełnie nic mi nie mówią, więc ciężko jest mi się wypowiadać o ich skuteczności.

Firma odpowiedzialna za dystrybucję maszyn zachęcą także innych z branży vendingowej, aby wystawiali także swoje produkty dobrej jakości, które można sprzedać w automatach wystawianych na zewnątrz.

Tego rodzaju rozwiązanie to z pewnością dobry pomysł, w związku z wejściem w życie nowego nakazu noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Jeśli komuś zniszczy się maseczka i będzie w pobliżu automatu z maseczkami, to jednorazowo może pozwolić sobie na wydatek prawie 9 zł za jednorazową maseczkę… Maseczkomat nie jest na pewno miejscem, gdzie należy hurtowo zaopatrywać się w tego rodzaju produkty.

Jakie produkty kupisz w maseczkomatach?

Maseczka medyczna w pudełku

Maseczka medyczna

Jednorazowa maseczka medyczna, dzięki swoim 3 warstwom zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Normy ISO: PN-EN ISO 14971:2012, PN-EN 15223-1 oraz PN-EN 1041+A1:2013-12).

Rękawiczki ochronne w pudełku

Rękawiczki ochronne nitrylowe

Nitrylowe rękawiczki ochronne w opakowaniu. Łatwo dostępny sposób na ochronę rąk. W opakowaniu znajduje się jedna para rękawiczek.

Płyn antybakteryjny w saszetkach po 1,5 ml

Żel antybakteryjny Bio Labs

Żel antybakteryjny Bio Labs w jednorazowych saszetkach (1,5 ml), który w 30 s dezynfekuje dłonie. Zawiera 70% alkoholu, aby skutecznie usunąć wirusy oraz bakterie. Zawiera aloes, dzięki któremu dodatkowo pielęgnuje i nawilża dłonie.

Ile kosztują produkty ochronne z automatu z maseczkami?

Niestety ceny maseczek, rękawiczek i saszetek z płynem dezynfekującym z automatu są bardzo wysokie. Poniżej możesz sprawdzić ceny obowiązujące za produkty w vending machinie:

 • maseczka – 8,80 zł/szt.
 • żel do rąk – 4,90 zł (3 jednorazowe opakowania o pojemności 1,5 ml)
 • płyn dezynfekujący 13 zł/szt. (pojemnik z dozownikiem o pojemności 60 ml)
 • rękawiczki ochronne (nitrylowe, para) – 2,50 zł/szt.

Jak kupować produkty z maseczkomatu?

Automaty obsługują tylko płatności bezgotówkowe kartą, zbliżeniowo smartfonem albo zegarkiem. Wybór i zakup produktu odbywa się bardzo podobnie jak w przypadku innych tego typu maszyn z napojami i przekąskami.

 • Na dotykowym panelu należy wybrać START.
 • Za pomocą klawiatury fizycznej, która znajduje się pod ekranem wybieramy numer produktu.
 • Zbliżamy kartę płatniczą lub urządzenie mobilne do terminalu.
 • Po autoryzacji transakcji możemy odebrać produkt z podajnika na dole.
 • Podczas jednej transakcji możemy kupić tylko jeden produkt.

Automat ma wbudowany dozownik z płynem dezynfekującym, aby po zakupie produktów (bo przecież dotykaliśmy wcześniej gołymi rękoma przycisków, panelu…) zdezynfekować dłonie. Pewnie, jeśli nie ma w w dozowniku płynu, bo akurat się skończył, warto od razu kupić saszetki z płynem dezynfekującym, ponieważ nie mamy pewności, któ uzywał maszyny przed nami.

Gdzie znajdują się automaty z maseczkami?

Podczas publikacji tego wpisu, w Polsce było rozmieszczonych już 8 sztuk tego rodzaju maszyn. Wszystkie w Krakowie (6) i Warszawie (2).

Kraków:

 • pętla tramwajowa MPK SA Bronowice Małe, ul. Balicka 18A,
 • pętla autobusowa MPK SA Borek Fałęcki, ul. Zakopiańska 107,
 • Dekada, ul. Stojałowskiego 6,
 • Kaufland, ul. Bratysławska 4,
 • Kaufland, oś. Kombatantów 16a,
 • pętla autobusowo-tramwajowa Czerwone Maki,

Warszawa:

 • Pasaż Wołoska, Róg Odyńca, ul.Wołoska 56
 • ul. Mozarta 1 (obok wejścia do biblioteki)