[8-14 kwietnia] Tydzień w historii technologii

W drugim tygodniu kwietnia miały miejsce wydarzenia, które miały ogromny wpływ na historię technologii zarówno w kosmosie jak i na oceanie oraz w branży komputerowej.

8-14 kwietnia - tydzień w historii technologii

8 kwietnia 1983: John Sculley przyłącza się do Apple

John Sculley został mianowany prezesem (CEO Apple Computer) po tym, jak Steve Jobs przekonał go do pozostawienia stanowiska prezesa PepsiCo. Chociaż Steve Jobs chciał, aby stanowisko prezesa było dla niego, to – dyrektor generalny Mike Markkula nie uważał aby Jobs był gotowa do podjęcia tej odpowiedzialności.

Jobsowi bardzo zależało na pozyskaniu Sculleya, głównie za sprawą jego sukcesu, jakim była sprzedaż produktów firmy Pepsi w walce z konkurencyjną Coke. Chciał osiągnąć ten sam sukces marketingowy dla firmy Apple w walce z IBM-em. W branży krąży historia, że Jobs zadał takie pytanie Sculleyowi: Chcesz sprzedawać wodę z cukrem przez resztę swojego życia, czy chcesz ze mną zmienić świat?

Ostatecznie Sculley i Jobs walczyli między sobą o władze w firmie. Sculley przekonał zarząd Apple’a do zerwania współpracy z Jobsem, który ostatecznie opuścił Apple. Warto zauważyć, jak bardzo dzisiejsza branża komputerowa różni się od tej, gdy Steve Jobs w 1983 roku kierował swoją firmą. Historie takich firmam jak Facebook, Google, czy nawet Apple po powrocie Jobsa, pokazały jak wizjonerzy stają się liderami firm technologicznych.

10 kwietnia 1943: Rozpoczęto projekt ENIAC

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii rozpoczynają prace nad elektronicznym komputerem (ENIAC), który po zakończeniu projektu stał się pierwszym w pełni elektronicznym komputerem ogólnego przeznaczenia, zdolnym do wykonywania obliczeń tysiąc razy szybciej niż jakikolwiek inny poprzedni komputer.

Prace były prowadzone w tajemnicy, ponieważ komputer przeznaczony był do celów wojskowych, choć został faktycznie zakończony dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej. ENIAC został ogłoszony publicznie w lutym 1946 roku.

12 kwietnia 1961: Pierwszy człowiek w kosmosie – Jurij Gagarin

Jurij Gagarin w wieku lat 27 stał się pierwszym człowiekiem, który opuścił orbitę ziemską na pokładzie sowieckiego statku kosmicznego Vostok 1. Gagarin pozostał w kosmosie przez godzinę i czterdzieści osiem minut zanim wszedł  do atmosfery. To był jedyny lot kosmiczny Gagarina.

27 marca 1968 Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI, 21 km od miasta Kirżacz w okolicach Moskwy.

12 kwietnia 1976: Kim jest Ronald Wayne?

Ronald Wayne, jeden z trzech współzałożycieli Apple Computer, opuścił firmę zaledwie po jedenastu dniach od jej powstania. Obok Steve’a Wozniaka i Steve’a Jobsa był jednym z członków założycieli Apple Computer Inc. Jobs i Wozniak mieli po 45% udziałów, a Wayne 10%. Dzięki temu jego głos mógł rozstrzygać ewentualne spory między głównymi wspólnikami.

Podczas krótkiego epizodu z firmą, Wayne zilustrował pierwsze logo firmy Apple (Newton siedzący pod jabłonią). Napisał instrukcję obsługi do pierwszego komputera firmy o nazwie Apple I. Jest także autorem umowy partnerskiej założycieli Apple. Zaledwie po dwóch tygodniach sprzedał swoje 10% udziałów w spółce za sumę 800 dolarów. Sześć lat później, w 1982 roku, jego sprzedane udziały były warte 1,5 miliarda dolarów, a w 2009 roku prawie 15,6 mld euro.

Powodem jego decyzji była obawa, że firma wpadnie w kłopoty finansowe, a utworzona przez nich spółka cywilna może pochłonąć jego aktywa i wpędzić w długi, ponieważ wspólnicy odpowiadali za przedsiębiorstwo całym swoim majątkiem osobistym.

13 kwietnia 1970: „Houston, mamy problem” – Uszkodzony moduł obsługi Apollo 13

Na pokładzie modułu serwisowego Apollo 13 wybuchł zbiornik tlenu. Chwilę później, astronauta Jack Swigert wypowiedział słynne zdanie: Houston, mamy problem. Wybuch na statku kosmicznym, spowodował całkowitą utratę energii elektrycznej i tlenu.

Po eksplozji zbiornika z ciekłym tlenem astronauci James A. Lovell, John L. „Jack” Swigert i Fred W. Haise opuścili moduł dowodzenia i przeprowadzili się do modułu księżycowego z zamiarem powrotu do modułu dowodzenia na kilka godzin przed lądowaniem. Przed opuszczeniem modułu dowodzenia zostały wyłączone wszystkie urządzenia elektryczne aby zachować energię elektryczną niezbędną podczas wchodzenia w atmosferę i wodowania. Moduł księżycowy był przeznaczony do dłuższego przebywania niż kilka godzin, ale zaprojektowany był dla dwóch astronautów.

Pomimo trudności spowodowanych niedoborem energii elektrycznej i wynikających z tego licznych konsekwencji, ciasnoty oraz kłopotów związanych z usuwaniem dwutlenku węgla i braku wody pitnej, 17 kwietnia 1970 roku załoga szczęśliwie powróciła na Ziemię.

To była najbardziej spektakularną misja ratownicza NASA w amerykańskiej historii lotów w przestrzeni kosmicznej.

14 kwietnia 1912: Titanic mógł być gorszy

RMS Titanic był brytyjskim transatlantykiem typu Olympic, angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana – International Mercantile Marine (IMM)).W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, otarł się o górę lodową i zatonął. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego.

Utopiło się ponad 1500 pasażerów, gdy statek całkowicie zatonął wcześnie rano następnego dnia. Bezprzewodowy telegraf Marconi, który na pokładzie służył do wezwania pomocy i komunikacji, skutecznie oszczędził życie 700 osobom. Stwierdzono, że „Ci, którzy zostali zbawieni, zostali uratowani przez jednego człowieka, pana Marconi i jego cudowny wynalazek”.