NASA otworzyło stację kontroli misji Apollo 11 z 1969 roku

W rocznicę misji lądowania na Księżycu Apollo 11, NASA ponownie otwiera stację kontrolną, która wygląda to podobnie jak 50 lat temu!

Replika centrum misji kosmicznej Apollo 11
Replika centrum misji kosmicznej Apollo 11 (Johnson Space Center, Twitter)

Zbliża się pięćdziesiąta rocznica lądowania Księżyca w Apollo 11 – misji kosmicznej USA, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. W efekcie astronauci wylądowali na Księżycu 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC w miejscu o współrzędnych 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E

NASA chce w tym roku godnie uczcić ten wielki krok w dziejach ludzkości przywracając centrum operacji Apollo do dawnej świetności. Agencja odnowiła stację kontrolną misji Apollo w Johnson Space Center, która wygląda dokładnie tak, jak w 1969 roku. Funkcjonuje elektronika, postawiono znowu znajome meble i umieszczono wszelkie przedmioty, z których korzystali ówcześni pracownicy. Na zdjęciach widzimy kubeczki, popielniczki czy fajki, które leżą na pulpitach.

The New York Times zauważył, że na replice są nawet odpowiednie do tego okresu puszki i papierosy z napojami bezalkoholowymi. Zespół zajmujący się renowacją robił wszystko, aby uzyskać autentyczne materiały, niezależnie od tego, czy były to zdjęcia z Centrum Kosmicznego Johnsona, czy materiały pochodzące z serwisu eBay.

Przeczytaj także: [15-21 lipca] Tydzień w historii technologii

Na szczęście to miejsce będzie dostępne dla publicznego zwiedzania od 1 lipca – przez 19 dni przed rocznicą lądowania na Księżycu. Z pewnością, jest to też element promocyjny NASA, przypominający o tym, że agencja kosmiczna otrzymała zadanie wysłania ludzi na Księżyc do 2024 roku.

Upłynęło już pół wieku, odkąd ludzie postawili stopę na tym ciele niebieskim, technologia znacznie poszła do przodu, a wszelkiego rodzaju wynalazki, które powstały dały początek wielu urządzeniom i technologiom, z których korzystamy dzisiaj na co dzień!

Może Cię zainteresować także:

Aplikacje NASA Selfies przeniesie Cię w kosmos dzięki VR i autoportretom

źródła: Engadget via The New York Times