Studenci UW zamówią mLegitymację przez apkę „Mobilny USOS UW”

Uniwersytet Warszawski i Ministerstwo Cyfryzacji podpisały porozumienie dotyczące wydawania mLegitymacji studenckich – usługa będzie dostępna w ciągu najbliższych tygodni w aplikacji „Mobilny USOS UW”.

Aplikacja Mobilny USOS UW

Mobilna legitymacja studencka (czyli mLegitymacja) jest elektroniczną wersją legitymacji, która ma taką samą moc prawną co jej tradycyjny odpowiednik. Dzięki niej student może potwierdzić swój status wyświetlając mobilny dokument na ekranie smartfona.

Oprócz potwierdzania statusu studenta, mLegitymacja uprawnia do korzystania z ustawowych ulg. Jej uruchomienie jest możliwe dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Proces integracji tego systemu z aplikacją Mobilny USOS UW, funkcjonującą na UW od października 2018 roku, już się zakończył i przeszedł fazę testów.

Wydawanie mLegitymacji studenckich na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie się po połączeniu systemu uniwersyteckiego ze środowiskiem produkcyjnym mObywatel. Nastąpi to najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zamówienie, przedłużenie ważności albo unieważnienie mLegitymacji studenckiej będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji Mobilny USOS. Powstał w niej specjalny moduł mLegitymacja. Poza ogólnymi informacjami na temat aplikacji mObywatel oraz samej mLegitymacji znajduje się tam też opcja pozwalająca na elektroniczne zamówienie, odebranie kodów dostępu i unieważnienie mLegitymacji oraz otwarcie aplikacji mObywatel.

Kto i jak będzie mógł się ubiegać o mobilną legitymację na UW?

O mLegitymację będą mogli się ubiegać studenci, którzy:

 • posiadają ważną Elektroniczną Legitymację Studencką (ELS),
 • mają numer PESEL i numer albumu,
 • na swoim koncie w USOS mają wgrane zdjęcie,
 • mają tę samą fotografię lub dane osobowe od czasu wydania ELS.

Zgłoszenia będą przekazywane do systemu mObywatel za pośrednictwem USOS-u (Uniwersytecki System Obsługi Studentów). Po ich zrealizowaniu w aplikacji Mobilny USOS pojawi się powiadomienie o możliwości pobrania mLegitymacji dzięki otrzymanemu kodowi QR i aktywacyjnemu. Jedna mLegitymacja będzie mogła być zainstalowana wyłącznie na jednym telefonie.

Mobilna legitymacja studencka, która jest pełnoprawnym odpowiednikiem plastikowej ELS, będzie też dostępna w angielskiej wersji językowej.

Jak przedłużyć ważność mLegitymacji?

W pierwszej kolejności mLegitymacja będzie dostępna na urządzeniach z systemem Android.

O aplikacji „Mobilny USOS UW”

Aplikacja Mobilny USOS UW została opracowana przez pracowników Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW w ramach projektu „e-UW – rozwój e-usług Uniwersytetu Warszawskiego związanych z edukacją”. Nie jest to odwzorowana w skali jeden do jednego i przeniesiona na telefony witryna USOSweb, lecz usługa kompatybilna z tym serwisem, uzupełniająca go oraz usprawniająca dotarcie do kluczowych danych.

Składa się z kilku modułów. Jedna z części pozwala na zapoznanie się z ogólnymi informacjami na temat programu. Pozostałe zawierają m.in. aktualności, plany zajęć, oceny bądź dane kontaktowe danej jednostki. Program zapewnia także dostęp do Map Google przedstawiających lokalizacje uczelnianych budynków.

Zrzuty ekranów z aplikacji „Mobilny USOS UW”
Zrzuty ekranów z aplikacji „Mobilny USOS UW”

„Mobilny USOS UW” jest przeznaczony dla studentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Wersja 1.4.0 aplikacji udostępnia następujące moduły:

 • Plan zajęć – domyślnie pokazany jest plan zajęć na dany dzień, ale można sprawdzić plan na dowolny dzień, tydzień, miesiąc,
 • Kalendarz akademicki – zawiera zdarzenia roku akademickiego, na przykład rejestracje, dni wolne czy sesje egzaminacyjne.
 • Grupy zajęciowe – informacje o przedmiocie, prowadzących i uczestnikach zajęć; miejsce odbywania zajęć można obejrzeć na Mapach Google, a terminy spotkań dodać do używanego na komórce kalendarza.
 • Oceny/Protokoły – student widzi wszystkie swoje oceny, a pracownik może dopisać oceny do protokołu. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych ocenach.
 • Sprawdziany – student widzi swoje punkty z kolokwiów i prac zaliczeniowych, a pracownik może wpisać punkty, oceny, komentarze oraz zmienić widoczność sprawdzianu. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych wynikach.
 • Ankiety – student może wypełnić ankietę, pracownik widzi na bieżąco liczbę wypełnionych ankiet.
 • USOSmail – można wysłać wiadomość do uczestników jednej lub wielu grup zajęciowych.
 • Moje legitymacje – student zobaczy awers i rewers swojej elektronicznej legitymacji studenckiej, doktorant – legitymacji doktoranta, a pracownik – legitymacji pracownika. Zgodnie z zapowiedzią wkrótce pojawi się moduł do wydawania mLegitymacji studenckich.
 • Moje eID – PESEL, indeks, numer ELS/ELD/ELP, kod PBN, ORCID itp. są dostępne jako kod QR i kod paskowy.
 • Przydatne informacje – informacje, które uczelnia uzna za szczególnie użyteczne, np. dane kontaktowe sekcji studenckiej dziekanatu, samorządu studenckiego.
 • Aktualności – wiadomości przygotowane przez upoważnione do tego osoby (dziekana, pracownika sekcji studenckiej, samorząd studencki itp).
 • Wyszukiwarka – można wyszukiwać studentów, pracowników, przedmioty.

Mobilny USOS UW to stworzona z myślą o użytkownikach smartfonów uniwersytecka aplikacja mobilna, która ma poprawić funkcjonalność USOS jako systemu do obsługi toku studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Aplikację pobierzesz na urządzenia z systemami iOS i Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa (1)