20 lat Wi-Fi® na infografice

Sieć bezprzewodowa Wi-Fi skończyła w 2019 roku dwie dekady – z tej okazji Wi-Fi Alliance® opublikowało infografikę podsumowująca najważniejsze wydarzenia od 1999 do 2019 roku.

20 lat sieci Wi-Fi

Wi-Fi® to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technologii na całym świecie, z zainstalowaną bazą ponad 13 miliardów urządzeń i ponad czterema miliardami urządzeń Wi-Fi wysłanymi tylko w 2019 roku. Niewątpliwie Wi-Fi jest jednym z największych sukcesów technologicznych w erze zaawansowanych technologii. Wi-Fi Alliance od dwudziestu lat napędza sukces Wi-Fi poprzez przemyślane przywództwo, promowanie widma, globalną współpracę i jest w stanie przewodzić branży przez kolejne dziesięciolecia w rozwoju Wi-Fi.

Historia sukcesu Wi-Fi została zbudowana na bazie interoperacyjności, napędzanej przez programy Wi-Fi CERTIFIED™. Energiczna społeczność Wi-Fi, w tym inżynierowie, kierownictwo, producenci półprzewodników i urządzeń, właściciele i operatorzy współpracujący w ramach Wi-Fi Alliance, również przyczynili się do kluczowych momentów w historii, które miały wpływ na rozwój Wi-Fi.

Wi-Fi Alliance zostało założone w 1999 roku jako globalna organizacja zapewniająca interoperacyjność wielu dostawców produktów sieci bezprzewodowych oraz zapewniająca lepszą i bardziej spójną łączność. Termin „Wi-Fi” i jego znane logo yin-yang zostały wymyślone przez Wi-Fi Alliance, aby stworzyć przyjazny dla konsumenta sposób na wyróżnienie tego nowego i lepszego doświadczenia z produktami sieci bezprzewodowych.

Sprawdź także:

Sieć Wi-Fi 6E będzie korzystała z widma 6 GHz

Wi-Fi CERTIFIED™ został ustanowiony w celu wskazania produktów, które przeszły wymagania interoperacyjności od Wi-Fi Alliance. Termin Wi-Fi szybko zaczął umacniać powszechną akceptację konsumentów i został dodany do słownika Merriam Webster i był szeroko stosowany w głównych językach na całym świecie od 2005 roku.

Historia sieci Wi-Fi (1999-2009)
(1999-2009)

Popularność Wi-Fi szybko wzrosła w wyniku programu Wi-Fi CERTIFIED, który dziś jest uznawaną na całym świecie pieczęcią z ponad 45 000 certyfikatami. Produkty certifikowane i oznaczone logo przeszły rygorystyczne testy i zapewniają interoperacyjność. Logo Wi-Fi CERTIFIED pojawia się teraz na produktach konsumenckich na całym świecie, a produkty opatrzone znakiem zapewniają interoperacyjność, standardowe zabezpieczenia w branży oraz łatwą konfigurację i zarządzanie.

Historia sieci Wi-Fi (2010-2014)
(2010-2014)

Teraz bardziej niż kiedykolwiek Wi-Fi Alliance jest bliżej realizacji swojej wizji połączenia wszystkich, wszystkiego i wszędzie. Organizacja kontynuuje naszą stałą współpracę, ewolucję i rozwój technologii i programów certyfikacyjnych, które pomagają urządzeniom Wi-Fi w dostarczaniu niezawodnych, bezpiecznych i pozytywnych wrażeń użytkownikom.

Dostępna jest najnowsza generacja łączności Wi-Fi 6, a opracowanie bezpiecznego standardu Wi-Fi CERTIFIED WPA3™ zapewnia najnowsze zabezpieczenia. Wi-Fi Alliance oferuje już wiele sposobów użycia łączności w przyszłości i dokłada wszelkich starań, aby zapewnić sukces Wi-Fi w nowych i pojawiających się zastosowaniach.

  • Nowe pasma częstotliwości: Dalsze prace w paśmie 60 GHz zapewnią prędkości wielogigabitowe do zastosowań wymagających dużej przepustowości, a otwarcie pasma 6 GHz dla Wi-Fi 6E na rynkach na całym świecie zapewni jakość usług szerszej gamie urządzeń i zastosowań.
  • Wygoda i łatwość użytkowania: Wi-Fi Alliance stale aktualizuje programy, z których korzystają operatorzy i usługodawcy, aby zadowolić swoich klientów. Zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności roamingu, zapewnienie pełnego zasięgu w domu oraz pomoc operatorom w ulepszeniu zarządzania siecią Wi-Fi dla swoich klientów będzie stale poprawiać doświadczenia użytkowników.
Historia sieci Wi-Fi (2016-2019)
(2016-2019)
  • Umożliwienie bardziej wydajnego działania sieci: Wi-Fi przynosi dziś korzyści operatorom poprzez odciążenie sieci komórkowych i stanie się jeszcze ważniejsza w sieciach operatorów – uzupełniając wdrożenia 5G – w celu obsługi zaawansowanych przypadków użycia i zwiększenia ruchu danych mobilnych. Wi-Fi umożliwia rozbudowę sieci i reprezentuje „ostatnie 100 stóp” łączności typu end-to-end.

Sprawdź także:

Nowy uproszczony schemat nazewnictwa sieci Wi-Fi

Więcej informacji o 20 latach sieci bezprzewodowej Wi-Fi znajdziesz na stronie internetowej: www.20yearsofwifi.com.

źródło: Wi-Fi.org (1) (2) (3)