Aplikacja mObywatel teraz także na iPhone’ie (iOS)

Rządowa aplikacja mobilna mObywatel dostępna jest od dzisiaj również dla użytkowników urządzeń z systemem iOS, jednak wciąż dostępna jest tylko usługa mTożsamość.

Aplikacja mObywatel na iPhone'a (iOS)

W grudniu zeszłego roku Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK i COI udostępniło aplikację mobilną mObywatel, jednak do tej pory mogli z niej korzystać tylko właściciele smartfonów z systemem Android. Usłyszeliśmy wtedy, że aplikacja trafi na urządzenia z systemem iOS w styczniu 2018 roku i tak też się stało, od 31 stycznia można ją pobrać ze sklepu App Store.

Ministerstwo podkreśla, że jest to ciągle faza pilotażowa aplikacji i ciągle pracuje na nowymi funkcjami. Następnym mDokumentem, który ma się pojawić już wkrótce jest między innymi mLegitymacja Studencka. Nie wiemy kiedy dokładnie pojawią się także pozostałe usługi: mDowódOsobisty, mPrawoJazdy i mKDR. Do tej pory z aplikacji na Androida skorzystało 35 tys. obywateli naszego kraju.

Dzięki mTożsamości sprawdzimy tożsamość i wymienimy się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego

Pierwszą i jedyną usługą, która na razie dostępna jest w aplikacji jest mTożsamość, która służy  do szybkiego potwierdzania i weryfikowania tożsamości – tak jak w przypadku tradycyjnego dowodu osobistego. Twórcy tego rozwiązania wskazują jako przykład zastosowania obecnej funkcji stłuczkę samochodową, w której poszkodowani mogą wymienić się szybko informacjami potrzebnymi do załatwienia formalności przy tego typu zdarzeniach. Wszystko za pomocą smartfona. Aplikacja umożliwia utomatyczne pobranie i zapisanie w swoim telefonie danych drugiej osoby, które są wymagane przy załatwieniu formalności związanych ze stłuczką.

mTożsamość umożliwia także potwierdzenie tożsamości w sklepach i punktach usługowych, w których obsługa korzysta z mWeryfikatora – innej rządowej aplikacji mobilnej do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela.

mObywatel – Twoje mDokumenty w smartfonie (Ministerstwo Cyfryzacji)

  • Mobilna usługa mTożsamość korzysta i wyświetla aktualne dane, które znajdują się w rejestrach państwowych, są to: imię, nazwisko, data urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument . Dane pobierane są z Rejestru Dowodów Osobistych oraz rejestru PESEL.
  • Za pomocą aplikacji można przekazać innemu użytkownikowi tylko część z tych danych: imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał.
  • Nie należy się obawiać, sama wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.
  • mTożsamość nie zastępuje dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.
  • Aplikacja umożliwia przekazywanie i wymianę danych między innymi użytkownikami tej appki zainstalowanej na urządzeniach z systemami iOS lub Android.

Na co należy zwrócić uwagę korzystając z aplikacji mObywatel?

Aplikacja jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy, kto jest pełnoletni i ma wydany ważny dowód osobisty, profil zaufany (eGo), smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej) lub iOS 10.3 (lub nowszy) wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,

Po zainstalowaniu i zalogowaniu się do swojego konta ePuap (eGo) aplikacja zostanie aktywowana – do tego celu należy mieć aktywne połączenie z internetem.

Bezpieczeństwo danych w aplikacji mObywatel

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które użytkownik sam nadaje podczas aktywacji aplikacji.

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu, który widoczny jest podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo można sprawdzić aktualność certyfikatu online.

Trzeba pamiętać, że dane, które pobierane są od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie można ich publikować ani udostępniać innym osobom.

Pobierz aplikację ze sklepu App Store lub Google Play, aby mieć mDokumenty w aplikacji na smartfonie:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji