„Wiedźmin” Netfliksa to mroczna, zabawna i wierna adaptacja serii fantasy

Długo wyczekiwana ekranizacja prozy Andrzeja Sapkowskiego wreszcie zadebiutowała w serwisie Netflix – to serial nie tylko dla fanów „Wiedźmina”!

Serial „Wiedźmin” (The Witcher) już na Netflix

Już po pierwszych minutach pierwszego odcinka serialu Wiedźmin (The Witcher) dowiesz się prawie wszystkiego, co musisz wiedzieć o głównym bohaterze Geralcie (Henry Cavill). Tytułowy wiedźmin – najemny łowca potworów z pewnymi pomocnymi supermocami –  po raz pierwszy widziany jest na bagnach, gdzie prawie został zabity przez gigantycznego potwora-pająka, w efekcie zostaje pobity i prawie utopiony.

W następnej scenie Geralt udaje się do lokalnego pubu, aby uzyskać informacje na temat swojej następnej wyprawy, ale zostaje poddany szyderstwom i pogardzie ze strony mieszkańców wsi, którzy boją się jego nadprzyrodzonej natury. Ostatecznie młoda kobieta ratuje go przed bójką w barze.

Adaptacja Netflixa doskonale oddaje charakter zagadkowego bohatera, który walczy o przetrwanie w świecie, który go nienawidzi, uparcie przestrzegając kodeksu moralnego, który zmusza go do niebezpiecznych decyzji. Jest szorstki i sarkastyczny, zawsze gotowy do walki, niewiarygodnie czarujący i często nie do odparcia. Jest to przesłanka, która sprawdziła się w książkach i gier wideo – a teraz jest to jeden z najlepszych seriali w serwisie Netflix.

Uwaga, poniżej możesz znaleźć małe spoilery!

Sprawdź także nasz ranking najlepszych seriali 2019 roku, w którym „Wiedźmin” zajął 2. miejsce!

TOP 10 seriali 2019 roku, które warto obejrzeć [ranking]

Czy warto obejrzeć netfliksowego „Wiedźmina”?

Wiedźmin oparty jest oczywiście na serii powieści fantasy autorstwa polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego, który dzięki serii gier wideo osiągnął nowy poziom światowej popularności. W szczególności gra Wiedźmin 3: Dziki Gon z 2015 roku przyczyniła się do powstania nowego hitu. Każda opowieść podąża za Geraltem, częścią starożytnej i malejącej linii łowców potworów zwanych wiedźminami. Są zmutowani od najmłodszych lat, aby byli silniejsi i szybsi, co daje im również ograniczone zdolności magiczne i dłuższe życie. Geralt jest typem rewolwerowca, podróżując i pakując się w tarapaty, zabijając nieuchronną magiczną bestię, zbierając zapłatę i ruszając dalej.

Oto „Wiedźmin” w 60 sekund – opowiedziany przez odtwórcę głównej roli:

«Wiedźmin w 60 sekund» (Henry Cavill)
Oto czego w 60 sekund dowiecie się o „Wiedźminie”.
Akcja „Wiedźmina” dzieje się na Kontynencie,
który można porównać do średniowiecznej Europy.
Różnicą są istniejąca tam potwory i magia.
Znajdziecie tam typowe elementy fantasy:
gnomy, krasnoludy, magów czy elfy.
Mamy też coś jeszcze: wiedźminów.
«Pamietam opowieści o wiedźminach»
Wiedźmini to młodzi chłopcy, których oddano do warowni Kaer Morhen,
gdzie nauczono ich, jak polować na potwory Kontynentu.
Niektóre z nich są zrodzone z magii, a inne w wyniku czegoś,
zwanego Koniunkcją Sfer.
Więcej dowiecie się, oglądając „Wiedźmina” na Netfliksie.

Wiedźmin różni się od większości opowieści fantasy, w tym oczywistych współczesnych, takich jak Game of Thrones. Zawiera elementy ogromnej epickiej opowieści – w tym mnóstwo politycznych machinacji i wiele walczących królestw – ale w najlepszym razie Wiedźmin jest jak fantastyczna seria detektywistyczna, w której Geralt tropi niebezpieczne magiczne stworzenia i nieuchronnie wciągany jest w znacznie większe spiski.

To, co sprawia, że ​​nowy serial działa tak dobrze, to sposób, w jaki płynnie łączy ze sobą te dwa rodzaje opowiadań. Jest ciekawa nadrzędna historia. Oprócz Geralta, mamy okazję poznać historię Ciri, młodej księżniczki o tajemniczych mocach, która ucieka ze swojego królestwa. Możemy także bliżej poznać Yennefer, niezwykle niezależną czarodziejkę o wielkich ambicjach.

Widz ma okazję śledzić te trzy historie, które nieuchronnie się przenikają. Ale zamiast serializowanego podejścia preferowanego przez  telewizję, przez większą część czasu j to główną postacią jest oczywiście Wiedźmin. Zmienia się to w dwóch ostatnich odcinkach, które bardzo wyraźnie wyznaczają drugi sezon.

W każdym odcinku, z których wiele opiera się wyraźnie na opowiadaniach z książek a nie na grze wideo, Geralt musi rozwiązać inny problem związany z potworami, niezależnie od tego, czy jest to księżniczka zamieniona w bestię, czy mściwy dżin, który przeklął swojego najlepszego przyjaciela, barda Jaskra (który w angielskim tłumaczeniu nosił imię Dandelion). Struktura odcinków jest zgodna dobrze sprawdza się w serialowej formie.

Oznacza to również, że serial wymaga nieco więcej od widzów. Wydarzenia w Wiedźminie nie zawsze przebiegają w porządku chronologicznym i nie ma wyraźnego wskazania, czy oglądasz scenę z przeszłości, czy z teraźniejszości. Zamiast tego musisz uporządkować czas na podstawie wskazówek kontekstowych: wydarzeniu, które już widziałeś, lub o tym, w jak bliskiej relacji są postaci. (Wyznaczeniu czasu nie pomaga fakt, że wiedźmini i czarownicy ledwie się starzeją..). W niektórych przypadkach będzie można zrozumieć niektóre sytuacje, oglądając kolejne odcinki. Oznacza to również, że w Wiedźminie pojawiają się przypomnienia niektórych zdarzeń, dzięki którym możesz poznać drobne szczegóły, które mogłeś przegapić za pierwszym razem.

Najważniejszą częścią Wiedźmina jest jednak sam Geralt. Wiele osób obawiało się Henry’ego Cavilla w białej peruce, ale aktor doskonale wcielił się w swoją rolę – jest właściwą mieszanką przerażających, seksownych i sarkastycznych cech. Nawet jego poważny głos jest doskonały. Peruka może czasami wyglądać dziwnie, ale ostatecznie nie odwraca uwagi od tego, co sprawia, że ​​Geralt jest interesującym bohaterem. Możesz go nawet zobaczyć w scenie z wanną!

Sprawdź również:

Pierwsze utwory z „Wiedźmina” już na SoundCloudzie!

Najgorsze potwory rodzą się w nas samych…

Nowy serial Wiedźmin jest szczególnie świeży w epoce pełnej nihilistycznych opowieści fantasy inspirowanych Grą o tron. Tak, serial czasami jest brutalny, ale sceny walki są bardzo realistyczne, a efekty specjalne wręcz doskonałe. Jest to historia, gdzie źli są zwykle ludzie, a nie potwory. To, co sprawia, że ​​Wiedźmin jest inny, tkwi w szczegółach, w tym jak zagłębia się w różnego rodzaju mroczne obszary ludzkich wyborów i czynów. Do samego końca będziesz odrobinę współczuć prawie wszystkim, bez względu na to, jak początkowo mogli być nie do zniesienia.

„Wiedźmin” to też świetna rozrywka i humor

Co najważniejsze, twórcy serialu mieli dobre poczucie humoru! Nie wszystko jest ciemne i straszne. Jaskier (Joey Batey) często wnosi nutę humoru, podążając za Geraltem, mimo że nie jest mile widziany. Kiedy poznaje wiedźmina po raz pierwszy, bard mówi mu: „Uwielbiam sposób, w jaki po prostu siedzisz w kącie i rozmyślasz”. Cicho sarkastyczna natura Geralta jest w pełni widoczna. Może poradzić sobie w każdej sytuacji, bez względu na to, jak bardzo są niewygodne lub okropne. Jednej z najbardziej dramatycznych scen seksu w serialu towarzyszy zabawny taniec i gapie…

Wiedźmin mógł bardzo łatwo się nie udać. Nietrudno błędnie zinterpretować, co tak naprawdę sprawia, że ​​serial jest interesujący, ale dostosowuje się do niego telewizja. Serial jest zabawny, dynamiczny i czasem trudny, aleidealnie równoważy te odmienne emocje. Tak, Henry Cavill występuje w okropnej białej peruce, ale zapomnisz o tym wszystkim, gdy tylko zacznie mówić.

Serial w Polsce dostępny jest z trzema ścieżkami językowymi, ale polecam oryginalną wersję z napisami, a później dla rozrywki z dubbingiem i lektorem :)

Pierwszy sezon Wiedźmina, składający się z 8 odcinków, dostępny jest w serwisie Netflix od piątku 20 grudnia 2019 roku:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

Obejrzyj recenzję Marty i Mateusza (oraz Szałwi), którzy prowadzą jeden z lepszych polskich kanałów recenzenckich Drugi Seans na Youtubie, i z których opiniami w recenzjach zwykle zgadzam się w stu procentach – tak też jest w przypadku serialu  The Witcher – polecam!

Krótki opis i tytułu wszystkich odcinków pierwszego sezonu serialu

 • Odcinek 1. Początek końca (60 min)
  W Blaviken Geralt spotyka wrogo nastawionych miejscowych i przebiegłego czarodzieja. Ciri mierzy się z brutalną rzeczywistością, którą zgotowali jej Nilfgaardczycy.
 • Odcinek 2. Cztery marki (60 min)
  Dręczona i pozostawiona na pastwę losu Yennefer znajduje sposób na ucieczkę. Podczas polowania na „diabła” Geralt wpada w pułapkę. Ciri postanawia ukryć się w tłumie.
 • Odcinek 3. Zdradziecki księżyc (67 min)
  Geralt ma dokończyć zadanie innego wiedźmina — zabić potwora, który prześladuje mieszkańców królestwa. Yennefer osiąga upragniony cel za cenę wielkiego cierpienia.
 • Odcinek 4. O bankietach, bękartach i pochówkach (62 min)
  Geralt udaje się z Jaskrem na królewską ucztę, choć ma wątpliwości, czy to dobry pomysł. Ciri błąka się po magicznym lesie. Yennefer próbuje chronić swoje podopieczne.
 • Odcinek 5. Niespełnione pragnienia (59 min)
  Wbrew ostrzeżeniom, Yennefer próbuje odzyskać to, co straciła. Geralt niezamierzenie naraża Jaskra na niebezpieczeństwo. Szukający Ciri Nilfgaardczycy podwajają wysiłki.
 • Odcinek 6. Ginące gatunki (59 min)
  Za namową tajemniczego mężczyzny Geralt dołącza do polowania na smoka i spotyka znajomą twarz. Ciri nabiera podejrzeń wobec bliskiej osoby.
 • Odcinek 7. Przed upadkiem (47 min)
  Rosnący w siłę Nilfgaard zagraża przyszłości Kontynentu. Yennefer wraca do przeszłości. Natomiast Geralt postanawia zaopiekować się obiecanym mu dzieckiem niespodzianką.
 • Odcinek 8. Coś więcej (59 min)
  Geralt ledwo uchodzi z życiem ze starcia z potworami. Yennefer i inni czarodzieje przygotowują się do walki. Ciri postanawia zaufać nieznajomemu.

Galeria zdjęć z serialu

źródło: Netflix via The Verge