Streaming gier rośnie jak na drożdżach, sprawdź statystyki za 2019 rok!

Które gry były najczęściej oglądane w 2019 roku? Ile godzin obejrzanych streamów przepłynęło przez światłowody – to i więcej w podsumowaniu 2019 roku.

Raport StreamElements o stanie rynku strumieniowania gier wideo podsumowuje wszystkie najważniejsze trendy transmisji streamingowej w 2019 r. Z raportu dowiadujemy się między innymi, która usługa transmisji gier na żywo jest najpopularniejsza, kto jest najlepszym streamerem na świecie, które gry dominowały na listach przebojów, rosnąca popularność Dungeons & Dragons (nie, nie zostałeś przeniesiony z powrotem do lat 80.) i wiele więcej.

Wzrost udziału w rynku streamingu gier wideo

Zarówno Mixer, jak i Facebook Gaming stopniowo zwiększały swój udział w rynku.  Kolejne inwestycje mogą wpłynąć na dalsze wzrosty w nadchodzących latach.

Twitch wykonał kilka własnych ruchów, takich jak zabranie Nicka Eh 30 z YouTube’a i zablokowanie w DrLupo, TimTheTatman i LIRIK przedłużając im kontrakty. Nie można pominąć YouTube’a, który wymazał CourageJD i Lachlan z Twitcha.

Teraz, gdy główne platformy przesyłania strumieniowego osiągnęły poziom parzystości, jeśli chodzi o podstawową infrastrukturę, skupiono się na treści. Każda platforma odnotowała spore wzrosty w tym roku!

Zobacz także:

Najpopularniejsze i najbardziej dochodowe gry i aplikacje mobilne w 2018 roku

W sumie obejrzano prawie 12,7 mld godzin relacji online na wszystkich platformach. Czy to dużo? W zeszłym roku było to około 10,3 mld godzin. Popularnymi kategoriami streamingu były też  IRL – rozmowy, muzyka, sztuka, edukacja, technologia, żywność, napoje, hobby, podróże i rekreacja.

Czasowy udział na platformach streamingu gier wideo w 2018 i 2019 roku
Czasowy udział na platformach streamingu gier wideo w 2018 i 2019 roku

Podczas gdy Twitch i YouTube straciły niewielki udział w rynku gamingowym, łączna liczba godzin oglądania wzrosła dla wszystkich. Jednak to właśnie Facebook Gaming oraz Mixer odnotowały największe wzrosty godzin oglądania. Ich liczba pokazuje, że budowanie społeczności jest podejściem warstwowym. Wymaga silnej strategii opartej na talentach, najnowocześniejszej technologii z atrakcyjnymi funkcjami i możliwością skalowania, społeczności twórców oraz – aby zapewnić streamerom utrzymanie się dzięki temu, co kochają – platformy, która daje możliwości uzyskania przychodu dla twórców od odbiorców i marek.

Liczba godzin obejrzanych na platformach streamingu gier wideo w 2018 i 2019 roku
Liczba godzin obejrzanych na platformach streamingu gier wideo w 2018 i 2019 roku

Przez całe istnienie Twitcha League of Legends była najpopularniejszą grą, dopóki Fortnite nie zdobył tego tytułu w zeszłym roku. Zgadnij, kto wrócił na szczyt listy?

10 najlepszych gier to większość te same tytuły, co w zeszłym roku, ale jak wiadomo zwycięzca jest najważniejszy. W 2019 roku to League of Legends od Riot Games zajęło pierwsze miejsce, dzięki zmniejszeniu liczby godzin Fortnite na rzecz wzrostu LoLa (7%). Pomimo udanej premiery Fortnite Rozdział 2 i finałów Fortnite World Cup, odnotowało największy spadek z roku na rok wśród najlepszych gier. Jego 27% spadek wyniósł 336 milionów godzin.

Ranking 10 gier na Twitchu 2019 vs. 2018
Ranking 10 gier na Twitchu 2019 vs. 2018

Za każdym razem, gdy pojawia się nowy battle royale, widzieliśmy, jak dominuje na listach przebojów. Widzieliśmy to w przypadku PUBG, następnie Fortnite, a teraz z Apex Legends. Chociaż Apex Legends wylądował w dolnej części ogólnej listy 10 najlepszych gier, pod względem nowych gier, miał prawie dwa razy więcej godzin oglądania niż tytuł z drugiego miejsce.

Warto również wspomnieć o Death Stranding, pierwszej grze Hideo Kojimy od czasu opuszczenia Konami. Dostał 20 milionów godzin oglądania, co jest mocnym wynikiem, biorąc pod uwagę grę wydaną w listopadzie i dostępności wyłącznie na PlayStation 4, dopóki nie pojawi się na PC w przyszłym roku.

Wzrost kategorii

Just Chatting, kategoria vlogów na żywo znana niegdyś jako IRL, nadal rośnie w siłę zajmując 2 miejsce na liście (i tak, wiemy, że to nie jest gra, ale nazywając ją „listą najlepszych kategorii” gdy reszta gier brzmi jeszcze dziwniej). Stały wzrost sprawia, że ​​jest to najbardziej ekscytujący juggernaut w tym roku, ponieważ sprawia, że Twitch nabiera większe znaczenie nie  tylko w branży gier.

Czas streamowania wideo w kategorii Just Chatting (2019)
Czas streamowania wideo w kategorii Just Chatting (2019)

10 najlepszych streamerów ASMR

Chociaż ASMR nie rośnie tak jak Just Chatting, osiągnął pewne solidne wyniki 2,4 mln do 3,1 mln godzin oglądanych każdego miesiąca, z Amouranth na czele. Tfue był nie tylko najpopularniejszym streamerem w tym roku na Twitchu, był najpopularniejszym streamerem w kosmosie!

TOP 10 streamerów ASMR w 2019 r.
TOP 10 streamerów ASMR w 2019 r.

Lista 10 najpopularniejszych streamerów została zdominowana przez jedną osobę: Tfue. Profesjonalny gracz Fortnite zrobił nawet małą przerwę w 2019 roku, ale nie powstrzymało go to przed uzyskaniem 87 mln godzin oglądania w ciągu roku.

TOP 10 najpopularniejszych streamerów na Twitchu w 2019 roku (pod wzgl. czasu obejrzeń)
TOP 10 najpopularniejszych streamerów na Twitchu w 2019 roku (pod wzgl. czasu obejrzeń)

Kiedy Blizzard uruchomił World of Warcraft Classic, Asmongold był najlepszym streamerem na Twitchu 3 miesiące z rzędu. Nie musisz mówić po angielsku, aby odnieść sukces na Twitchu, ponieważ cztery koreańskie pozycje znalazły się na liście najpopularniejszych kobiet-streamerek. Są to Saddummy, numer 1 wśród streamerów żeńskich na liście z ponad 20 mln godzin oglądania, która przeważnie transmituje w kategorii Just Chatting.

Ranking 10 najpopularniejszych kobiet – streamerek na Twitchu w 2019 r.
Ranking 10 najpopularniejszych kobiet – streamerek na Twitchu w 2019 r.

Lista najlepszych streamerów na Twitchu to międzynarodowa lista talentów – oto 10 najpopularniejszych streamerów nieanglojęzycznych w zależności od języka

Najpopularniejsi nieanglojęzyczni streamerzy na Twitchu
Najpopularniejsi nieanglojęzyczni streamerzy na Twitchu

Biorąc pod uwagę popularność przesyłania strumieniowego na całym świecie, nie trzeba przesyłać strumieniowo w języku angielskim, aby znaleźć odbiorców. W 2019 r. transmisje w języku portugalskim, koreańskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, tureckim, rosyjskim, japońskim i chińskim odnotowały miliony godzin oglądania, przy czym lista ta przedstawia najlepszych streamerów w każdym języku.

Portugalskojęzyczny streamer jest jedynym nieanglojęzycznych streamerów, który znalazł się na ogólnej liście 10 najlepszych streamerów.

źródło: StreamElements – State of the Stream 2019: Platform Wars, the New King of Streaming, Most Watched Game and More!