Najpopularniejsze i najbardziej dochodowe gry i aplikacje mobilne w 2018 roku

Sprawdź, które aplikacje mobilne były w 2018 roku najczęściej pobierane na urządzenia z systemami iOS i Android, a które najwięcej zarobiły?

Najczęściej pobierane i najbardziej dochodowe aplikacje i gry mobilne 2018 r.
Najczęściej pobierane i najbardziej dochodowe aplikacje i gry mobilne 2018 r.

Według szacunkowych danych serwisu App Annie z 15 grudnia 2018 roku wynika, że w tym roku łączna liczba pobrań aplikacji mobilnych ze sklepów App Store i Google Play na świecie przekroczyła 113 miliardów – jest to aż o 10% więcej niż w 2017 roku!

Przewiduje się, że globalne wydatki konsumenckie w mikropłatnościach aplikacji wzrosły w tym roku jeszcze bardziej bo aż o 20% w porównaniu z ubiegłym rokiem, osiągając sumę 76 mld USD. Tak duże wzrosty są napędzane głównie rosnącymi wydatkami w grach mobilnych a także stale rosnącymi przychodami z subskrypcji w aplikacjach rozrywkowych i innych.

Ponadto w 2018 r. czas jaki użytkownicy spędzili na korzystaniu ze smartfonów był dłuższy niż kiedykolwiek wcześniej. W 2018 r. przeciętny użytkownik smartfona w Stanach Zjednoczonych spędzał w aplikacjach prawie 3 godziny dziennie, o 10% więcej niż w 2017 r. i o  20% w porównaniu z 2016 r.

Najczęściej pobierane i najbardziej dochodowe gry i aplikacje mobilne w 2018 r. (iOS i Android)

Mijający 2018 rok był kolejnym rokiem transformacji dla urządzeń mobilnych. Widzieliśmy wzrost popularności filmów w mediach społecznościowych, gier typu hiper-casual, a gry bitewne przejmują kontrolę nad światem, natomiast skutery elektryczne stają się popularnym środkiem transportu. Nowe gatunki i kategorie wciąż pojawiają się na urządzeniach mobilnych, oferując nowe aplikacje i nowe możliwości.

Ranking najlepszych aplikacji i gier wszech czasów na iPhone’a

Najczęściej pobierane aplikacje i gry w 2018 r.

W TOP 3 najczęściej pobieranych znalazły się takie gry jak Helix Jump, Subway Surfers i PUBG Mobile. Jeśli chodzi o aplikacje to w czołówce znalazły się Facebook Messenger, Facebook oraz WhatsApp Messenger – wszystkie ze stajni Marka Zuckerberga.

Co ciekawe na 4. miejscu znalazł się TikTok, który wojuje wśród krótkich klipów społecznościowych. W TOP 10 wciąż znajdują się Instagram, Snapchat i Netflix.

10 najczęściej pobieranych aplikacji i gier mobilnych 2018 r.
10 najczęściej pobieranych aplikacji i gier mobilnych 2018 r.

Najbardziej dochodowe aplikacje i gry mobilne w 2018 r.

W czołówce najlepiej zarabiających tytułów mobilnych znalazły się kolejno: Fate/Grand Order (dostępna tylko w Chinach, USA, Japonii, Kanadzie i Korei Południowej), Honour of Kings (AKA Arena of Valor) oraz Monster Strike. Na 7. miejscu uplasował się Pokémon GO a na 9. i 10. miejscu kolejno Clash of Clans i Clash Royale.

Wśród aplikacji mobilnych najbardziej dochodowy jest Netflix, następnie Tinder, a na 3. miejscu chińska platforma VOD Tencent Video. W rankingu 10 najlepiej zarabiających appek znalazły się również iQIYI, Pandora Music, YouTube, komunikator mobilny Line oraz HBO NOW.

10 najbardziej dochodowych aplikacji i gier mobilnych 2018 r.
10 najbardziej dochodowych aplikacji i gier mobilnych 2018 r.

Wszystkie dane pochodzą z raportu App Annie, który w całości zostanie udostępniony w styczniu 2019 roku.

źródło: App Annie – A Year in Review: Mobile Highlights of 2018