Udział wersji systemu iOS w styczniu 2019 r.

W styczniu 2019 r. mobilny system operacyjny iOS 12 zainstalowany jest już na 75% wszystkich urządzeń mobilnych Apple’a (iPhone’ach i iPadach).

Udział wersji systemu iOS w styczniu 2019 r.
Udział wersji systemu iOS w styczniu 2019 r.

Trzy i pół miesiąca od wydania finalnej wersji systemu operacyjnego iOS 12, Apple odnotowało już udział instalacji na poziomie 75 proc., a w przypadku urządzeń nie starszych niż 4 lata aż 78 proc. Co ciekawe wciąż 17 proc. użytkowników nadal korzysta z systemu iOS 11, a 8 proc. urządzeń działa pod wcześniejszymi wersjami iOS-a.

Niespełna miesiąc temu, w grudniu 2018 r., iOS 12 był zainstalowany na 70 proc. wszystkich iUrządzeń, więc liczba instalacji wzrosła zaledwie o 5 puntów procentowych w ciągu zaledwie ostatniego miesiąca.

Adaptacja systemu iOS 12 jest znacznie szybsza niż w przypadku systemu iOS 11. Rok temu, w styczniu 2018 roku iOS 11 był zainstalowany na zaledwie 65 proc. aktywnych urządzeń działających pod iOS-em. Niższy udział procentowy instalacji prawdopodobnie spowodowany był licznymi błędami, które trapiły jedenastkę przez cały jej cykl wydawniczy.

Wskaźniki udziału wersji systemu iOS 12 są bardzo podobne do wskaźników przyjęcia systemu iOS 10, który 5 stycznia 2017 r. był zainstalowany na 76 proc. aktywnych urządzeń mobilnych Apple’a.

Zdolność Apple’a do szybkiego rozpowszechniania aktualizacji oprogramowania do większości swoich użytkowników zawsze zapewniała mu przewagę nad Androidem, a firma Apple jest w stanie dostarczać nowe funkcje i aktualizacje zabezpieczeń w bardzo szybkim czasie, czego mogą zazdrościć użytkownicy z systemem Google’a.

Większość użytkowników Androida nadal korzysta z wieloletniego systemu operacyjnego Marshmallow, Nougat lub Lollipop, a nie z najnowszej wersji Androida, Oreo a wiele urządzeń z Androidem może już przestać marzyć o aktualizacji do Oreo czy Pie.

źródło: Apple Developer