Współtwórca ARPAnetu Larry Roberts zmarł w wieku 81 lat

W środę 26 grudnia 2018 r. zmarł wczesny pionier internetu Lawrence Roberts, który zarządzał zespołem tworzącym sieć ARPAnet.

Lawrence Roberts (1937-2018)

Internet stracił jednego ze swoich pierwszych architektów. Lawrence Roberts, znany jako kierownik programu ARPAnet (prekursora Internetu), zmarł 26 grudnia 2018 r. w wieku 81 lat. Chociaż nie był tak bardzo znany i nie odpowiadał za powstanie Internetu, który znamy dzisiaj –zawdzięczamy mu podjęcie kluczowych decyzji mających wpływ na kształt internetu.

Roberts pracował nad koncepcją sieci typu komputer-komputer w latach 60. XX wieku. Pisał o koncepcji „międzygalaktycznej sieci komputerowej”. Kiedy szef biura ARPA ds. technologii przetwarzania informacji Robert Taylor szukał kogoś, kto pomógłby połączyć ze sobą komputery badawcze ARPA, wybrał Robertsa jako głównego architekta.

Larry Roberts nie rozumiał  na początku łączenia komputerów, dopóki Wesley Clark nie zasugerował mu, aby polegać na małych komputerach, aby poradzić sobie z siecią. Z powodzeniem wdrożył jednak system ARPAnet, łącząc rewolucyjne i przełomowe pakiety danych, aby poradzić sobie z ruchem.

Roberts opuścił ARPA w 1973 r. (pozostawiając Vinta Cerfa i Boba Kahna odpowiedzialnych za dalszy rozwój), ale jego wpływ na technologią nie zakończył się na ARPA. Pomógł w komercjalizacji technologii przełączania pakietów za pośrednictwem swojej firmy Telenet i poświęcił część swojej kariery post-Telenet w celu poprawy jakości sieci internetowych.

Jego firmy, Caspian Networks (którą stworzył od zera) i Anagran, koncentrują się na poprawie jakości usług dla technologii takich jak streaming wideo. Być może nie znałeś Lawrence’a Roberta, ale jego wpływ można odczuć w internecie aż do dzisiaj!

„Innowatorzy” Waltera Isaacsona po polsku już 9 listopada!

źródło: Engadget