Udział wersji systemu iOS w styczniu 2018 r.

Mobilny system operacyjny iOS 11 jest obecnie zainstalowany na 65 proc. urządzeń mobilnych Apple’a, a wcześniejszy iOS 10 na zaledwie 28 proc.

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez firmę Apple na temat udziału wersji systemu iOS wynika, że od zeszłego miesiąca najnowszy iOS 11 zdobył aż 6 p.p. więcej udziału, osiągając 65%.

Już tylko 28 proc. urządzeń pracuje pod systemu iOS 10, a wcześniejsze wersje są zainstalowane na zaledwie 7 proc. urządzeń z systemem iOS.

Od czasu premiery systemu iOS 11 wskaźnik jego rozpowszechnienia był nieco niższy niż wskaźnik  systemu iOS 10 w 2017 r. Dla porównania w styczniu 2017 r. system iOS 10 był zainstalowany na 76 proc. urządzeń mobilnych firmy Apple.

Firma Apple wydała już kilka mniejszych aktualizacji systemu iOS 11, ale ta wersja jest obarczona znacznie większą liczbą błędów i problemami z bezpieczeństwem niż wcześniejsze, stąd może wynikać także niska wzrost nowych instalacji.

Wersje iOS 11.2.1 i iOS 11.2.2, dwie najnowsze aktualizacje iOS-a 11, zostały wydane w celu usunięcia poważnych błędów i usterek. W systemie iOS 11.2.1 naprawiono błąd związany z HomeKit, który umożliwiał nieautoryzowany dostęp do akcesoriów HomeKit, a system iOS 11.2.2 wprowadził ograniczenia dotyczące luki Spectre, która dotknęła wszystkie nowoczesne procesory.

Udział wersji systemu iOS (styczeń 2018)
Udział wersji systemu iOS (styczeń 2018)

System iOS 11.2, który  wydany na początku grudnia, przyniósł kilka istotnych nowych funkcji do systemu operacyjnego, takich jak Apple Pay Cash i 7,5 W Wireless Charging, ale nawet ta aktualizacja nie spowodowała większego niż normalny wzrost współczynnika nowych instalacji.

W przyszłym tygodniu Apple wyda uaktualnienie systemu iOS 11.2.5, która wprowadzi ważną poprawkę dla exploita zwanego „chaiOS”, który pozwala złośliwemu linkowi zablokować aplikację Wiadomości po otrzymaniu jej za pośrednictwem wiadomości tekstowej. Natomiast wersja iOS 11.3, która jest już w przygotowaniu pozwoli użytkownikom iPhone’ów i iPadów zdecydować o tym, czy chcą aby system spowalniał ich urządzenia jeśli stan baterii jest poniżej dopuszczalnego progu wydajności.

źródło: App Store Distribution