Puma ponownie wydaje buty do biegania RS-Computer

Limitowana edycja skomputeryzowanych butów RS-Computer z 1986 r. ponownie pojawi się w sklepach z butami firmy Puma.

Klasyczny sprzęt obuwniczy z 1986 roku, bo tak należałoby nazwać buty Puma RS-Computer ponownie trafi do sprzedaży w limitowanej wersji. Obuwie posiadało wbudowany chip komputerowy w grubym module na pięciem, który rejestrował odległość, czas aktywności fizycznej oraz spalone kalorie.

Biegacze mogli połączyć but za pośrednictwem 16-stykowego złącza z dowolnym sprzętem Apple IIE, Commodore 64 lub IBM PC, aby wyświetlić zebrane dane. Na powyższym filmie widać, że „komputer wyposażony jest w specjalne oprogramowanie”, który jest tylko osobliwym niebieskim ekranem z prostymi danymi treningowymi.

Przeczytaj również: Adidas Futurecraft 4D to nowa era butów drukowanych w 3D

Zaktualizowana wersja butów będzie wyglądała jak oryginał, ale zostaną dodane nowe funkcje, takie jak przyspieszeniomierz trójosiowy, wskaźniki LED, port USB do ładowania i Bluetooth, aby podłączyć but bezprzewodowo ze smartfonem. Puma wypuści jedynie 86 ponumerowanych par, które będą sprzedawane w sklepach Puma w Berlinie, Tokio i Londynie, a także sprzedawców KITH. W sprzedaży pojawiły się 13 grudnia 2018 roku i nie wiemy, czy coś jeszcze zostało?

Podczas gdy Puma nazywa buty RS-Computer (RS to skrót od „running system”) – „pierwszym na świecie skomputeryzowanym butem do biegania” – jest to twierdzenie, które jest tylko częściowo dprawdziwe. Adidas wypuścił buty Micropacer dwa lata wcześniej w 1984 roku, które rejestrowały dystans, tempo i spalone kalorie, dzięki mikrosensorowi na lewym palcu. Dane były wyświetlane na ekraniku umieszczonym na języku buta. Nie miał jednak żadnych portów do połączenia obuwia z komputerem.

Mimo to, buty Puma RS-Computer bez wątpienia wyprzedzały swój czas. I choć obecnie rolę dużych modułów pełnią małe naszywki do śledzenia naszych danych o kondycji, Puma wypuściła na przestrzeni lat różne modele obuwia RS dla fanów nostalgicznego designu. Model butów RS-0 został wypuszczony w kwietniu, a współpraca z Ader Error pozwoliła wyprodukować RS-100, który jest odświeżeniem modelu w nowych świeżych kolorach.

Xiaomi we współpracy z Intelem wydają inteligentne buty

źródło: The Verge, CBS News