Adidas Futurecraft 4D to nowa era butów drukowanych w 3D

Dzięki zastosowaniu cyfrowej syntezy świetlnej, Adidas planuje wydrukować w 3D aż 100 000 par butów Futurecraft 4D do końca 2018 roku.

Adidas Futurecraft 4D

Adidas zaprezentował nową technologie produkcji drukowanych w 3D podeszew dla swoich nowych butów Futurecraft 4D. Tym razem nie chodzi o eksperymenty i badania, ale produkcję na masową skalę. Buty Futurecraft 4D będą pierwszym tego typu produktem wykonanym metodą synteza światła cyfrowego (lub synteza iluminacji cyfrowej – nie znam fachowego polskiego odpowiednika)), wymyśloną przez firmę Carbon.

Technologia z Doliny Krzemowej tworzy elementy 3D poprzez wydmuchiwanie cieczy z użyciem światła. Adidas informuje, że pozwoli to na wykorzystanie jej do zupełnie innej skali produkcji obuwia. Same buty mają nieco inną niż poprzednie wersje, dopasowaną podeszwę i wkładkę, która wysuwa się poziomo, zwiększając wizualny efekt 3D.

Zeszłoroczny, wyprodukowany przez Adidasa model butów w 3D pojawił się w ograniczonej liczbie i nie był dostępny dla każdego. W tym miesiącu ma się pojawić 300 par dla ograniczonego grona, a w sezonie jesienno-zimowym do sprzedaży trafi 5000 par. To nie będzie koniec tej edycji, ponieważ według planu, do końca 2018 roku, firma wyprodukuje ponad 100 tysięcy par butów wykonanych metodą syntezy technologii cyfrowej.

 

Do stworzenia tego produktu, firma Adidas połączyła swoje siły z firmą Carbon zajmującą się drukowaniem 3D w technologii rodem z Silicon Valley. Kluczem do przekształcania druku 3D w coś więcej niż tylko do tworzenia prototypów jest szybkość – czyli to czym Carbon się szczyci.

Dzięki zastosowaniu metody zwanej syntezą iluminacji cyfrowej urządzenie może drukować obiekty do 10 razy szybciej niż inne drukarki 3D. Różnica polega na tym, że zamiast drukować warstwy obiektów od góry, podobnie jak tradycyjne drukarki additive 3D, proces Carbon jest ciągły i zaczyna się od dołu.

Przeczytaj także: Xiaomi we współpracy z Intelem wydają inteligentne buty

Buty drukowane w 3D - Adidas Futurecraft 4D
Buty drukowane w 3D – Adidas Futurecraft 4D

Ciekły materiał żywiczny pozwala również na wykonanie bardziej elastycznego produktu końcowy w porównaniu do sztywniejszego materiału stosowanego przez tradycyjne drukarki 3D. Maszyny firmy Carbon używają cyfrowego światła poniżej powierzchni druku, aby zamienić ciekłą żywicę w ciało stałe.

Zobacz na poniższych filmach, jak powstawały buty Adidas Futurecraft 4D:

Film pt. RISE:

Film pt. CREATE:

Film opublikowany przez firmę Carbon:

źródła: strona produktu na adidas.coms via TechCrunch – Adidas’ latest 3D-printed shoe puts mass production within sight, Engadget – Adidas Futurecraft 4D starts a new era of 3D-printed shoes