Dziś rozpoczęto pierwsze transmisje telewizyjne 8K w Japonii

Gratulacje, Twój telewizor 4K jest oficjalnie przestarzały – japońska telewizja satelitarna NHK nadała dziś pierwszy program w jakości 8K – kto ma taki odbiornik telewizyjny?

Telewizja satelitarna w 4K i 8K w Japonii

Zgodnie z planem, o godzinie 10:00 czasu lokalnego w sobotę 1 grudnia 2018 roku japońskie sieci telewizyjne zaczęły publicznie nadawać kanały w jakości 4K i 8K przez satelitę. Nawet po kilku latach testów, NHK jest obecnie jedynym kanałem, który przesyła treści w 8K z 22.2-kanałowym dźwiękiem.

Pierwszym filmem wymienionym w programie telewizyjnym jest 2001: A Space Odyssey z 1968 roku w reżyserii Stanleya Kublicka (oryg. tyt. 2001: Odyseja kosmiczna), a BBC donosi, że Warner Bros. ponownie przeskanował oryginalne 70-milimetrowe negatywy filmu specjalnie dla tej transmisji.

Są to wciąż wczesne dni telewizji 8K, ponieważ prawie nikt nie ma telewizora odbierającego w jakości 8K, a do odbioru sygnału kanału NHK w tak wysokiej jakości potrzeba specjalnego odbiornika i anteny.

Przeczytaj także: VLC 3.0 obsługuje Chromecasta, 8K, HDR i HD DVD

Engadget Japan poinformowało, że Sharp rozpoczął sprzedaż swoich pierwszych telewizorów Super Hi-Vision z wbudowanym tunerem w zeszłym miesiącu za około 6 600 USD (ok. 25 tys. zł). Ponadto, HDMI 2.1 nie zostało jeszcze zaimplementowane na żadnym z tych monitorów, więc samo przesłanie sygnału do telewizora wymaga podłączenia czterech kabli HDMI.

Poniższy diagram pokazuje pozycjonowanie głośnika dla 22.2-kanałowego dźwięku (wielokanałowy system zapisu i odtwarzania dźwięku przestrzennego, wykorzystujący 24 głośniki, który powiązany jest ze standardem wyświetlania obrazu telewizyjnego UHDTV):

22.2-kanałowy dźwięk 8K

W tym roku widzieliśmy tylko próbki programów 8K, ale teraz gdzieś w powietrzu można dekodować pierwszy taki kanał TV – wydaje się prawdopodobne, że w przyszłym miesiącu sytuacja nabierze tempa podczas targów CES 2019.

W Japonii bardzo szybko postępuje rozwój technologii telewizyjnej, a kraj już przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Jeszcze będziemy musieli poczekać kilka lat zanim telewizory 8K będzie można kupić za rozsądną cenę, zwłaszcza, że telewizory 4K są jeszcze rzadkością.

źródła: Engadget – The first 8K satellite TV broadcasts launched today in Japan via NHK World Japan – 4K, 8K broadcasting begins in Japan