Minifilm dokumentalny „Lady Misaki” nakręcony iPhone’em XS

Apple udostępniło krótkie wideo utrzymane w formie filmu dokumentalnego opowiadające o japońskiej dekotorze – ekstrawagancko zdobionej ciężarówce.

„Lady Misaki” Dekotora Japan
„Lady Misaki” Dekotora

Co to jest decotora? Dekotora lub decotora (デコトラ dekotora) to japońska nazwa oznaczająca ekstrawagancko udekorowaną ciężarówkę. Często posiada ona neonowe lub ultrafioletowe światła, drogie materiały i nierdzewne lub złote części (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz). Dekotora może być tworzona przez kierowców ciężarówek roboczych dla zabawy, lub mogą być zaprojektowane przez hobbystów na specjalne imprezy. Czasami określa się je również jako ciężarówki art (アートトラック ātotorakku).

W skrócie dekotora to taka ciężarówka Coca-Coli, z której blichtr, „artystyczny kicz” i złoto wylewają się na ulicę :)

Firma Apple opublikowała nowy film krótkometrażowy zatytułowany „Lady Misaki” w ramach swojej kampanii marketingowej „Shot on iPhone”, opowiadający właśni o dekotorze w Japonii – tradycji misternie zdobionych ciężarówek przewożących prawdziwe ładunki.

Dwuminutowy dokument został nakręcony na iPhonie XS przez Jiro Konami i oferuje krótkie wprowadzenie do sztuki decotora z pomocą jednego kierowcy Kazuyi Sekino i jego ciężarówki, z której pochodzi tytuł filmu. Dotyczy także pracy charytatywnej wykonywanej przez kierowców.

Przeczytaj także: Jon M. Chu nagrał ten krótki film w całości iPhone’em Xs Max

Chociaż Konami o tym nie wspomina, wydaje się, że użył przynajmniej kilku dodatkowych urządzeń do stworzenia tego filmu, ponieważ są ujęcia, które byłyby trudne lub niemożliwe do uzyskania bez wyposażenia, takiego jak gimbal czy stabilizator. Efekty wizualne zostały później dodane przez Yoshi Sodeoka.

Obejrzyj cały film: 

Apple było krytykowane za to, że czasami wprowadzał w błąd w kampanii „Shot on iPhone”, co było interpretowane, że przeciętny właściciel iPhone’a może uzyskać tak profesjonalne efekty. Firma regularnie udostępnia tego typu zdjęcia i filmy, kręcone lub wykonane nie tylko iPhone’em, ale pod nimi zamieszczona jest notatka z informacją, że użyto dodatkowego sprzętu.

źródło: Apple