W watchOS 5.1.2 pojawi się funkcja EKG dla Apple Watcha Edition 4

Funkcja EKG zostanie wreszcie włączona dla smartwatcha Apple Watch Series 4 w publicznie wydanej wersji systemu operacyjnego watchOS 5.1.2, która jest obecnie w fazie testów beta.

Funkcja EKG w Apple Watch Series 4 z systemem watchOS 5.1.2

Zgodnie z wewnętrznym dokumentem szkoleniowym Apple Store uzyskanym przez serwis MacRumors, system watchOS 5.1.2 będzie posiadał już zaprojektowaną przez Apple’a aplikację EKG, która wskaże, czy Twój rytm serca wykazuje oznaki migotania przedsionków, poważną postać nieregularnego rytmu serca czy prawidłowy rytm zatokowy. Apple Watch Series 4 jest w stanie wygenerować wykres EKG podobny do elektrokardiogramu jednoprzewodowego, zgodnego z FDA.

EKG i inne dane serca są gromadzone w aplikacji Zdrowie na sparowanym telefonie iPhone. Dokument firmy Apple wymienia minimalne wymagania dla iPhone’a 5s lub nowszego z systemem iOS 12.1.1, który również jest obecnie w fazie testów beta.

Aby odczytać EKG z zegarka Apple Watch, użytkownicy będą musieli umieścić palec na cyfrowej koronie podczas noszenia zegarka. Pomiar trwa 30 sekund, dzięki czemu użytkownicy mogą stwierdzić, czy ich serca biją regularnie, czy też występują oznaki migotania przedsionków.

Zobacz także: Co się kryje w środku Apple Watch Series 4?

Dokument szkoleniowy firmy Apple stwierdza, że ​​aplikacja EKG jest regulowana i dostępna tylko w regionach dopuszczonych do użytku. Początkowo aplikacja będzie ograniczona do Stanów Zjednoczonych, gdzie Apple otrzymało zezwolenie FDA, ale modele zegarków Apple Watch Series 4 sprzedawane na całym świecie posiadają elektryczny czujnik serca i prawdopodobnie będzie można zmienić region na USA w ustawieniach zegarka, aby skorzystac z funkcji EKG.

Pracownicy Apple Store’ów są szkoleni, aby doradzać klientom, że aplikacja ECG nie jest narzędziem diagnostycznym i nie zastępuje tradycyjnych metod diagnozy i nie powinna być używana do monitorowania lub śledzenia stanu choroby lub zmiany leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Apple obiecało, że aplikacja do EKG będzie dostępna jeszcze w tym roku, ale nie jest jasne, kiedy zostaną opublikowane finalne wersje systemów watchOS 5.1.2 i iOS 12.1.1. WatchOS 5.1.2 jest w fazie testów beta od 7 listopada, podczas gdy iOS 12.1.1 jest w fazie testów beta od 31 października, więc obie aktualizacje oprogramowania powinny zostać wydane już stosunkowo niedługo – zapewne jeszcze przed świtami.

Aplikacja EKG nie będzie dostępna w modelach zegarka Apple Watch poprzednich generacji.

źródło: Mac Rumors – watchOS 5.1.2 Will Enable ECG App on Apple Watch Series 4