Co poleca mistrz niezależnych, mobilnych gier karcianych?

Nie będziesz wiedział, że chcesz zagrać w mieszankę „Fortnite” i pasjansa, dopóki nie przeczytasz rozmowy z Arnoldem Rauersem, który wie jak odświeżyć zgrane klasyki.

Mistrz niezależnych gier karcianych poleca!

W polskim sklepie App Store pojawia się coraz więcej poradników i rozmów ze znanymi twórcami, którzy polecają ciekawe aplikacje i gry mobilne. Niedawno redaktorzy sklepu Apple’a opublikowali rozmowę z Arnoldem Rauersem, przedstawiając ciekawe niezależne karcianki na urządzenia mobilne.

Arnold Rauers to niezależny niemiecki twórca i autor gier, który bierze swoje pomysły z klasycznych karcianek i osadza je w konwencji rodem z gier wideo. Do tej pory stworzył przygodówke, której akcja toczy się w lochach (Card Crawl), grę skradankowo-rabunkową (Card Thief) i przedziwną grę kulinarną (Miracle Merchant).

Rauers już jako dziecko przepadał za karciankami i grami planszowymi. Przyznaje, że pasjans i klasyczna niemiecka gra karciana Doppelkopf są dla niego ogromnymi inspiracjami, tak samo jak bardziej współczesne Love Letter i Hanabi.

Przeczytaj także: Najlepsze gry planszowe na tablety

– Jako projektant uwielbiam ograniczenia – mówi Rauers. – Uważam, że karty mają prawie wszystkie niezbędne cechy – są bardzo przystępne, ale też dostatecznie elastyczne, żeby stworzyć szeroki wachlarz mechanizmów rozgrywki. Z drugiej strony trzeba umieć wykorzystać ich prostotę, aby znaleźć nietypowe i interesujące mechaniki rozgrywki.

Arnold Rauers – niezależny autor karcianych gier mobilnych –entuzjasta karcianek (fot. App Store)
Arnold Rauers – niezależny autor karcianych gier mobilnych –entuzjasta karcianek (fot. App Store)

Card Crawl

Niemiecki twórca najbardziej inspiruje się popularną grą Blizzarda „Hearthstone”. – Od razu wciągnęła mnie jej przystępność i świetne wykończenie, Równie mocno przemówiła do mnie jej estetyka – mówi Rauers. Jednak to, na czym naprawdę Rauersowi zależało, to gra zaprojektowana dla jednego gracza, bez konieczności połączenia z internetem. Dlatego stworzył swój debiutancki tytuł Card Crawl.

Karciana grę mobilną Card Crawl pobierzesz ze sklepu App Store (23,99 zł) i Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Card Thief

Następny był Card Thief, w którym należy zagrać odpowiednie karty we właściwym porządku, żeby przejść niezauważonym obok strażników i przejąć skarby przeciwników. W zasadzie jest to sprytna adaptacja gier skradankowych, spopularyzowanych przez takie tytuły jak Thief czy Metal Gear Solid.

Karciana grę mobilną Card Thief pobierzesz ze sklepu App Store (13,99 zł) i Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Miracle Merchant

Najnowsze dzieło Rauersa, Miracle Merchant, to gra kulinarna, w której warzysz eliksiry dla cudacznych postaci. Miedzy zadaniami możesz się zachwycać cudownie pokreconymi grafikami autorstwa Thomasa Wellmana.

Odkąd Miracle Merchant pojawił się w sierpniu 2017 roku, Rauers pracuje nad następnym projektem. Uwierz lub nie, ale chce wziąć na warsztat gatunek „battle royale” – strzelanki, w której zwycięzca wieloosobowej rozgrywki zgarnia wszystkie nagrody. Popularna stała się dzięki pozycjom takim jak Playerunknown’s Battlegrounds i Fortnite.

Może „battle royale” nie wydaje się najlepszym materiałem na grę karcianą, ale Rauers myśli inaczej: – Ten gatunek gier posiada ciekawą mechaniką, która może się świetnie sprawdzić w grze karcianej.

Karciana grę mobilną Miracle Merchant pobierzesz ze sklepu App Store (8,99 zł) i Google Play, klikając na poniższe przyciski:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Na przykład malejący obszar, w którym można zagrać karty, koncepcyjnie jest po prostu zmniejszaniem ruchów, które może wykonać gracz. Można by to zobrazować talią, która czasem ma coraz mniej kart. Mam nadzieję, że niedługo, po okresie chaotycznego tworzenia i wielu nieprzespanych nocach, będę mógł zaprezentować coś grywalnego – mówi autor.

Zrzut ekranu z gry mobilnej „Miracle Merchant”
Zrzut ekranu z gry mobilnej „Miracle Merchant”

To właśnie dzięki takiemu myśleniu Rauers jest obecnie jednym z najbardziej pomysłowych niezależnych twórców gier w sklepie App Store. Jeśli kiedykolwiek twórcy Fortnite chcieliby zaprojektować karciany spin-off, Rauers byłby do tego zadania idealny.

źródło: App Store Polska