Czy łatwo jest naprawić nowe iPhone’y XS?

Eksperci z serwisu iFixit rozebrali na części nowe iPhone’y XS i XS Max, aby sprawdzić co kryje się w środku i czy łatwo jest naprawić nowe modele smartfonów Apple’a.

iPhone XS i iPhone XS Max (iFixit)

Nowe smartfony iPhone XS i iPhone XS Max mają podwyższoną wodoodporność klasy IP68, jednak serwis iFixit twierdzi, że nie może znaleźć żadnych oczywistych przejawów w konstrukcji, które miałaby różnić się od zeszłorocznych modeli. Uszczelka tacy na kartySIM i inne uszczelki wyglądają mniej więcej tak samo.

Holenderski serwis naprawczy FixjeiPhone uznał, że iPhone XS jest nieco trudniejszy do rozebrania na części niż model iPhone’a X z 2017 roku.

Po usunięciu wyświetlaczy, iFixit odkrył kilka różnic między modelami iPhone’a XS Max a iPhone’a XS. Różni się między innymi zmodernizowany Taptic Engine i rozszerzoną płytę główną z jednym z łączników wyświetlacza przesuniętym w dół. Wygląda na to, że iPhone XS Max ma również nieco głośniejszy głośnik do rozmów telefonicznych.

Przeczytaj także: Zobacz, jak w środku zmieniał się iPhone

Rozebranie na części iPhone’a Xs potwierdza, że  ma nową baterię jednokomórkową w kształcie litery „L”, podczas gdy bateria iPhone’a XS Max pozostała rozdzielona na dwie komórki. Jak ujawniono w chińskich dokumentach, iPhone XS i iPhone XS Max mają pojemność akumulatora odpowiednio 2658 mAh przy 3,81 V i 3174 mAh przy 3,80 V.

Baterie (od lewej: iPhone XS Max, iPhone XS) fot. iFixit
Baterie (od lewej: iPhone XS Max, iPhone XS) fot. iFixit

Ponieważ baterie w kształcie litery „L” mają sześć boków, a nie cztery jak prostokąt, iFixit twierdzi, że Apple „naciął” wewnętrzne narożniki baterii w telefonie iPhone XS, aby zapobiec nadmiernemu naprężeniu spowodowanemu przez rozszerzalność cieplną.

Budowa wewnętrzna iPhone XS i XS Max (od lewej) fot. iFixit
Budowa wewnętrzna iPhone XS i XS Max (od lewej) fot. iFixit

Przechodząc do płyty głównej, w iPhone’ie XS Max znajduje się nowy układ zarządzania energią marki Apple. Raporty sugerowały, że Apple zacznie używać własnego układu zarządzania energią w co najmniej części swoich iPhonów z 2018 roku, ponieważ stopniowo uniezależnia się od współpracy z  Dialog Semiconductor.

Zaprojektowany przez Apple’a układ zarządzania zasilaniem oznaczony na zielono:

Płyta główna iPhone'a XS
Płyta główna iPhone’a XS

Modemy gigabitowe klasy LTE w najnowszych iPhone’ach są dostarczane przez firmy Intel i/lub Qualcomm.

iFixit potwierdza, że ​​rozmiar czujnika szerokokątnego został zwiększony o 32 proc. w iPhone XS i iPhone XS Max. Zwiększono także rozmiar pikseli, zapewniając lepszą wydajność przy słabym oświetleniu i dla nowej funkcji „Smart HDR”.

Jaka jest ocena stopnia trudności naprawy iPhone’ów XS?

iFixit daje iPhone’owi XS i iPhone’owi XS Max ogólny wynik naprawy 6/10 (gdzie 10 to doskonały wynik). Eksperci zajmujący się naprawami twierdzą, że naprawa wyświetlaczy i akumulatorów pozostaje priorytetem w konstrukcji iPhone’a, ale szklana konstrukcja oznacza, że ​​cała obudowa musi zostać wymieniona, jeśli pęknie tylne szkło.

źródło: MacRumors via iFixit – iPhone XS and XS Max Teardown