Zobacz, jak w środku zmieniał się iPhone

Zapoznaj się z interaktywnym spojrzeniem na to, jak wnętrze iPhone’a zmieniało się w ciągu ostatnich 10 lat.

Co ma w środku każdy iPhone?

Każdego roku, zaraz po premierze nowego modelu iPhone’a, specjaliści z serwisu iFixit wykonują dogłębną analizę budowy każdej części nowego smartfona. W tym roku, z okazji 10-lecia iPhone’a, iFixit wspólnie z Bloombergiem, opublikowali interaktywną stronę, na której można zapoznać się z budową wewnętrzną każdego modelu smartfona firmy Apple.

Wszystko zaczęło się od iPhone’a pierwszej generacji z 2007 roku. Choć to urządzenie jest teraz postrzegane jako telefon, który zapoczątkował erę smartfonów, to nie był tak dopracowany i idealny w środku. Bateria miała pojemność zaledwie 1400 mAh, aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli, a do tego wiele chipów i modemów.

Przeczytaj także: Oto jak zmieniały się ceny generacji iPhone’a od 2007 roku

Historia ewolucji tego urządzenia jest teraz dostępna dla każdego w jednym miejscu. Jeśli chcesz zobaczyć co ma w środku każdy model telefonu iPhone, wystarczy wejść na stronę projektu i wybrać interesującego nas iPhone’a. Oprócz wglądu w poszczególne części, autorzy postarali się także o szacunkową wycenę poszczególnych części elektroniki.

iPhone 1. generacji - wnętrze urządzenia
iPhone 1. generacji – wnętrze urządzenia

Największe zmiany możemy zauważyć przyglądając się od środka iPhone’owi 4. Posiadał on akumulator o pojemności 1420 mAh  a także aparat o rozdzielczości 4 megapikseli i całkowicie nową kamerę z przodu. Czwórka jako pierwsza posiadała nowoczesny wyświetlacz Retina Display.

W zeszłym roku pojawił się iPhone 7 z akumulatorem o pojemności 1960 mAh, kamerą 12MP, a także wielu innymi zmianami w tym wodoodpornością. Nie posiadał też gniazda słuchawkowego . iPhone 8 z tego roku posiada szklaną obudowę i jest tak naprawdę upgrade’em zeszłorocznego modelu. iPhone X, który pojawi się 3 listopada, ma być przełomowym modelem, w którym zrezygnowano z kultowego przycisku Początek (Home) i dodano nowoczesną technologie rozpoznawania twarzy Face ID.

iPhone 8 - budowa wewnętrzna urządzenia
iPhone 8 – budowa wewnętrzna urządzenia

Interaktywna strona internetowa What’s Inside All the iPhones jest zdecydowanie warta odwiedzenia, ponieważ można zobaczyć szczegółowe informacje o częściach, każdego modelu, kraje pochodzenia części, ich ceny i wiele innych. Bloomberg i iFixit twierdzą, że strona będzie stale aktualizowana, gdy tylko nowe iPhone’y oficjalnie trafia pod ich śrubokręty.

źródło: Bloomberg via 9TO5Mac