Mobilna wersja przeglądarki Tor Browser na Androida

Użytkownicy smartfonów z systemem Android mogą już pobrać ze sklepu Google Play oficjalną wersję alfa mobilnej przeglądarki Tor Browser for Android.

„Tor Browser for Android” (logo)

Od lat można połączyć się z siecią Tor na Androidzie za pomocą Orbota i przeglądać strony internetowe używając Orfoxa. Jednak teraz można pobrać oficjalną wersje przeglądarki Tor Browser for Android, aby cieszyć się prywatnością i bezpieczeństwem korzystając Tora.

Pierwsza alfa mobilnej wersji przeglądarki Tor jest od teraz dostępna w Sklepie Play i (w końcu) uprości proces łączenia się z Torem.

Tor (który pierwotnie oznaczał The Onion Router) to zaszyfrowana sieć internetowa, która za pomocą węzłów przekazuje ruch sieciowy w celu ochrony prywatności użytkowników. Przeglądarka Tor Browser jest oparta na Firefoksie Quantum w wersji 60 i blokuje trackery oraz pomaga ukryć tożsamość podczas przeglądania sieci. Tor może również pomóc uzyskać dostęp do stron i usług, które są zablokowane w bieżącej lokalizacji (na przykład ze względu na cenzurę polityczną, itp.)

Przeczytaj także: Stabilna wersja Tor Browser 7.5 – co nowego?

Nowa przeglądarka mobilna Tor Browser for Android stanie się teraz preferowanym sposobem połączenia się z Torem na smartfonie z Androidem, ale prawdopodobnie dopiero w wersji finalnej aplikacji.

Wersja alfa zawiera kilka błędów i nie jest jeszcze wyposażona we wszystkie funkcje. Na razie nadal potrzebujesz aplikacji proxy Orbot, aby połączyć się z siecią Tor. Później ta funkcjonalność zostanie włączona do samej przeglądarki. Gdy ostateczna, stabilna wersja przeglądarki mobilnej Tora będzie gotowa, Project Tor planuje zakończyć wsparcie dla Orbota.

Co z wersją na urządzenia z systemem iOS?

Póki co nie ma oficjalnej przeglądarki Tor dla urządzeń z systemem iOS (iPhone, iPad), ale Project Tor zaleca korzystanie z wersji przeglądarki Onion Browser, opracowaną przez Mike’a Tigasa.

Screen z aplikacji mobilnej „Tor Browser for Android”

Stabilna wersja przeglądarki Tor Browser na Androida ma pojawić się na początku 2019 roku. Do tego czasu, możesz wypróbować pierwszą wersję, która dostępna jest do pobrania dla wszystkich z Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródła: Tor Project via Android Police