Stabilna wersja Tor Browser 7.5 – co nowego?

Zespół Tor wydał przeglądarkę Tor Browser 7.5 oraz kolejną wersję alfa 8.0a2 – stabilne wydanie 7.5 jest dostępne do pobrania na stronie projektu.

Tor Browser (logo) - wersja 7.5 przeglądarki Tor

Tor Browser to darmowe oprogramowanie i otwarta sieć, która pomaga bronić się przed formą nadzoru sieci, która zagraża wolności osobistej i prywatności, poufnym działaniom biznesowym i relacjom oraz metod bezpieczeństwa państwa określanych mianem analizy ruchu.

Czym jest Tor?

Tor (skrót od The Onion Router) to wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe drugiej generacji. Jest to sieć wirtualnych tuneli, która pozwala ludziom i grupom chronić swoją prywatność i bezpieczeństwo w internecie. Umożliwia także twórcom oprogramowania tworzenie nowych narzędzi komunikacyjnych z wbudowanymi funkcjami ochrony prywatności. Tor stanowi podstawę dla szeregu aplikacji, które umożliwiają organizacjom i osobom prywatnym udostępnianie informacji w sieciach publicznych bez naruszania ich prywatności.

Do czego ludzie używają Tora?

Osoby używają Tora do utrzymywania stron internetowych bez śledzenia ich i członków ich rodzin lub łączenia się z witrynami z wiadomościami, wiadomościami błyskawicznymi lub podobnymi, gdy są one blokowane przez lokalnych dostawców internetu.

Ukryte usługi Tora umożliwiają użytkownikom publikowanie witryn internetowych i innych usług bez konieczności ujawniania lokalizacji witryny. Osoby używają również Tora do komunikacji wrażliwej społecznie: czatów i forów internetowych dla osób. Dziennikarze używają Tora do bezpieczniejszej komunikacji z sygnalistami i dysydentami. Organizacje pozarządowe (NGO) używają Tora, aby umożliwić swoim pracownikom połączenie się z ich stronami internetowymi, gdy są w obcym kraju, bez powiadamiania wszystkich w pobliżu, że pracują w tej organizacji.

Przeczytaj także: 1Password pozwala sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione

Tor Browser 7.5 zawiera ważne aktualizacje zabezpieczeń dla Firefoksa

Poza zwykłymi aktualizacjami zabezpieczeń Firefoxa, Tor Browser 7.5 zawiera istotne ulepszenia w porównaniu z serią 7.0. Poniżej znajdziesz najważniejsze funkcje i nowości.

Przeprojektowano części interfejsu użytkownika przeglądarki Tor Browser. Jednym z głównych ulepszeń jest nowe doświadczenie z Tor Launcherem, oparte na wynikach opublikowanych w „Ocena użyteczności Tor Launchera” przez Lindę Lee.

  • Ekran powitalny – stary ekran miał zbyt dużo informacji dla użytkowników, przez co wielu z nich spędziło zbyt wiele czasu nie wiedząc, co robić. Oprócz uproszczenia ekranu i komunikatu, aby ułatwić użytkownikowi zorientowanie się w konfiguracji, odświeżono branding, przenosząc logo do programu uruchamiającego.

  • Konfiguracja obejścia cenzury – jest to jeden z najważniejszych kroków dla użytkownika, który próbuje połączyć się z Torem, gdy jego sieć cenzuruje Tora. Łatwiej jest zorientować się na czym polega pomost i jak go skonfigurować. Kolejną aktualizacją była mała wskazówka, którą dodano z rozwijanego menu, z którego mostu korzystać w krajach o bardzo wyrafinowanych metodach cenzury.

  • Informacje o pomocy serwera proxy – ustawienia proxy w kreatorze konfiguracji Tor Launcher to ważna funkcja dla użytkowników znajdujących się w sieci, która wymaga takiej konfiguracji. Ale może również prowadzić do wielu nieporozumień, jeśli użytkownik nie ma pojęcia, czym jest serwer proxy. Ponieważ jest to bardzo ważna funkcja dla użytkowników, zdecydowano się zachować ją na głównym ekranie konfiguracji i wprowadzono monity pomocy z wyjaśnieniem, kiedy ktoś potrzebuje takiej konfiguracji.

Usprawniono zarówno obsługę mobilną, jak i desktopową: Tor Browser 7.5 zaadaptował projekt suwaka bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych, zwiększając jednocześnie komfort pracy użytkownika na komputerze.

Po stronie bezpieczeństwa włączono sandboxing zawartości w systemie Windows i naprawiono pozostałe problemy w systemie Linux, które uniemożliwiły prawidłowe drukowanie plików. Dodatkowo ulepszono hartowanie kompilatora w systemie MacOS i naprawiono otwory w łagodzeniu W ^ X w systemie Windows.

W ciągu ostatnich tygodni i miesięcy opracowano rbm / tor-browser-build, co znacznie ułatwia odtwarzanie wersji Tora Browser i dodawanie odtwarzalnych wersji dla nowych platform i architektur. Umożliwi to dostarczanie 64-bitowych pakietów dla systemu Windows (obecnie dostępnych w serii alpha) i pakietów dla Androida w tym samym dniu, w którym wydana zostanie wersja dla obecnych platform/architektur.

Nową wersję Tor Browsera pobierzesz na oficjalnej stronie internetowej projektu.

Więcej o wersji 8.0a2 przeczytasz na blogu projektu: Tor Browser 8.0a2 is released