Zmarł Ted Dabney, współtwórca Atari i Ponga (1937-2018)

W sobotę 26 maja zmarł Ted Dabney – amerykański inżynier elektroniki, współzałożyciel Atari, Inc. i jeden z twórców pierwszej popularnej gry arkadowej o nazwie „Pong”.

Ted Dabney (1937-2018)
Ted Dabney (1937-2018)

Branża gier straciła jedną z najbardziej wpływowych postaci. Samuel F. „Ted” Dabney, który wraz z Nolanem Bushnellem był współzałożycielem Atari, zmarł po podjęciu decyzji o leczeniu raka przełyku. On i Bushnell stworzyli pierwowzór Atari o nazwie Syzygy w 1971 roku i wyprodukowali Computer Space, pierwszy komercyjny automat gier Arcady. Następnie wykorzystali swoje doświadczenie do założenia 27 czerwca 1972 roku Atari, a wraz z deweloperem Alem Alcornem wypuścili kultową grę Pong.

Dabney urodził się 15 maja 1937 roku w San Francisco w Kalifornii i od samego początku był związany z branżą technologiczną. Nauczył się elektroniki w amerykańskim Marine Corps, a wkrótce po opuszczeniu wojska objął stanowiska technologiczne w Bank of America i HP. W 1961 roku dołączył do Ampex, dzięki czemu zdobył doświadczenie z technologią wyświetlania i doprowadziło go do spotkania z Bushnellem (w 1969 roku).

Wyobrazili sobie uruchomienie pizzerii z systemem gier komputerowych na monety, i … no cóż, resztę znacie.

Związany był z Atari na krótka chwilę – opuścił firmę po sporze z Bushnellem nad decyzjami zarządu. Krótko kontynuował współpracę z Bushnellem przy grach dla Pizza Time Theatre (poprzednika Chucka E. Cheese’a). Większość swojego czasu po Atari spędził pracując z takimi firmami technologicznymi jak Fujitsu, Raytheon i Teledyne.

27 czerwca 1972 r. - Ted Dabney (pierwszy od lewej) i Nolan Bushnell (drugi od lewej) uruchomili Atari, Inc., wydając swój pierwszy produkt o nazwie Pong.
27 czerwca 1972 r. – Ted Dabney (pierwszy od lewej) i Nolan Bushnell (drugi od lewej) uruchomili Atari, Inc., wydając swój pierwszy produkt o nazwie Pong.

Nie ma jednak wątpliwości, że Ted Dabney odegrał kluczową rolę w powstaniu i rozwoju rynku gier wideo, jaki dzisiaj znamy. Dziękujemy.

źródło: Wikipedia, Engadget