[24-30 czerwca] Tydzień w historii technologii

W ostatnim tygodniu czerwca pojawił się pierwszy iPhone, zaczęto stosować tranzystory, ale nie tylko – sprawdź przełomowe wydarzenia z tego okresu, które miały wpływ na technologię.

24-30 czerwca: Tydzień w historii technologii

24 czerwca 2000: Pierwszy prezydencki webcast

Prezydent William Jefferson Clinton udostępnił w internecie pierwszy prezydencki webcast. Zapowiedział także stronę internetową, na której można było też wyszukiwać zasoby rządowe.

24 czerwca 2010: iPhone 4 trafia do sprzedaży

Po szalonej wpadce jzwiązanej z utratą prototypu smartfona w barze przed premierą, oficjalny iPhone 4 firmy Apple został oficjalnie wydany. Później iPhone 4 stał się tematem afery z anteną (Antennagate). Ze względu na wiele uwagi poświęconej temu modelowi, nic dziwnego, że bił rekordy sprzedaży. Osobiście uważam, że był to jeden z przełomowych projektów smartfona w historii, dzięki szklanej obudowie i metalowym krawędziom – dzięki takiemu dizajnowi Apple po raz kolejny udowodniło, że przedmioty użytkowe mogą być także ładne.

iPhone 4 firmy Apple
iPhone 4 firmy Apple

25 czerwca 1981: Microsoft Incorporated

Założony sześć lat wcześniej przez Billa Gates i Paula Allena Microsoft oficjalnie został zarejestrowany jako firma Microsoft, Inc. w stanie Waszyngton. Było to około 2 miesięce przed premierą IBM PC, co wkrótce zmieniło losy Microsoftu i obraz całej branży technologicznej.

26 czerwca 1974: Pierwszy kod kreskowy UPC w supermarkecie

Universal Product Code (UPC) został użyty po raz pierwszy w supermarkecie Marsh w Troy, w stanie Ohio (USA). Pierwszą pozycją zeskanowaną była 10-pak gum Juicy Fruit – potraktuj to jako ciekawostkę :)

Kod kreskowy (Barcone) - co oznaczają liczby i kreski?
Kod kreskowy (Barcone) – co oznaczają liczby i kreski?

27 czerwca 1972: Założono firmę Atari

Dwójka przyjaciół Nolan Bushnell i Ted Dabney założyli przedsiębiorstwo Atari rozpoczęło jego rozwój od prostej gry Pong (wcześniej byli oni autorami automatu Computer Space). Maszyny do gry w Ponga zaczęły pojawiać się wszędzie i z niektórych można było uzyskać nawet 200 dolarów tygodniowo. Do końca 1973 Bushnell i spółka sprzedali 2500 automatów, do końca 1974 – już 8000. Koszty wytworzenia maszyn mieściły się w granicach 300-400 dolarów. Dzięki sukcesowi tego produktu Atari stało się ważnym konkurentem dla najważniejszych przedsiębiorstw produkujących gry zręcznościowe – Midway i Bally.

Pong firmy Atari
Pong firmy Atari

W 1977 roku Atari’s Video Computer System (znany jako VCS, a później Atari 2600) spopularyzował się na rynku domowych gier wideo. Przed 1983 r. Atari był najszybciej rozwijającą się firmą w historii Stanów Zjednoczonych w tym czasie, a marka była synonimem gier wideo.

Wszyscy, którzy grali w gry wideo lub zaczynali grać w latach 70. i 80. doskonale pamiętają, że firma rozwinęła branżę gier wideo, które tak bardzo kochamy.

28 czerwca 1955: Zaczęto układanie pierwszego transatlantyckiego kabla telefonicznego TAT-1

Pierwszy transatlantycki kabel telefoniczny zaczęto układać w Clarenville, w stanie Newfoundland za pomocą HMTS Monarch, największym na świecie statku do układania kabli. TAT-1 został włączony 15 miesięcy później – 25 września 1956 r. TAT-1 może być doskonale znany z powodu prowadzenia „gorącej linii” pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim podczas zimnej wojny.

Kable transatlantyckie (The Bell System)
Kable transatlantyckie (The Bell System)

28 czerwca 2011: Ogłoszono betę serwisu Google Plus (Google+)

Google ogłosiło uruchomienie wersji beta swojej sieci społecznościowej Google+ , która miała być alternatywą dla Facebooka. Serwis początkowo był udostępniony tylko dla zaproszonych użytkowników.

W serwisie tworzyło się Kręgi, w których segregowaliśmy swoich znajomych, rodzinę, przyjaciół czy współpracowników. Największą częścią Google+ jest niewątpliwie Hangout, który umożliwiał grupowe rozmowy wideo z maksymalnie 9 osobami.

28 czerwca 1965: Pierwsza transmisja satelitarna komunikacji komercyjnej

Intelsat I był pierwszym komercyjnym satelitą komunikacyjnym. Na cześć słynnego przysłowia o rannym ptaszku nazywał się „Early Bird” i stał się znany z powodu pierwszego komercyjnego połączenia telefonicznego pomiędzy Ameryką i Europą, a także pomagał przekazywać telewizyjnie informacje (Gemini 6).

Intelsat I (Early Bird)
Intelsat I (Early Bird)

29 czerwca 2007: Pierwszy iPhone – telefon, który zmienił wszystko

Prawie 6 miesięcy po zapowiedzeniu pierwszego iPhone’a firmy Apple, urządzenie wreszcie trafiło do sprzedaży. Tego dnia przed sklepami Apple Store ustawiły się długie kolejki, aby kupić iPhone’a pierwszej generacji. W ciągu zaledwie 74 dni sprzedano milion iPhonów. Od pierwszych dni modele iPhone nadal prowadzą w statystykach sprzedaży i całkowicie zmieniły nie tylko przemysł smartfonów i technologii, ale również świat.

iPhone 1. generacji (iPhone 2G)
iPhone 1. generacji (iPhone 2G)

iPhone 1. generacji był to pierwszy smartfon z interfejsem multi-touch. Modele 4 GB i 8 GB działały w sieci AT & T z systemem EDGE. Później Jobs stwierdził, że ​​nie wprowadził od razu 3G do telefonu, ponieważ bateria rozładowywała by się bardzo szybko. Telefon miał procesor ARM1176JZF z częstotliwością 620 MHz i 128 MB pamięci RAM.

30 czerwca 1948: Rozpoczęło się przechodzenie na tranzystory

Firma Bell Labs, pierwotnie zaprojektowana w celu tworzenia udoskonaleń do przekaźników elektromechanicznych i rur próżniowych w urządzeniach przełączających, organizuje konferencję prasową w Nowym Jorku, aby publicznie pokazać pierwszy tranzystor punktowo-stykowy.

Replika pierwszego tranzystora
Replika pierwszego tranzystora

Tranzystor reprezentuje znaczny postęp w dziedzinie technologii. Dzięki temu jak się rozwinął w ciągu najbliższych kilku lat, stał się następcą rury próżniowej, która była podstawową metodą sterowania obwodami elektronicznymi w tym czasie. Wykorzystanie tranzystorów pozwoliło na rozwój obwodu scalonego i mikroczipów, które w ciągu ostatnich 60 lat wpłynęły na szybki postęp technologii elektronicznych i komputerowych. Każda branża, która wykorzystuje te technologie, od komunikacji do komputerów, po podróże kosmiczne, gry wideo i media – zawdzięczają bardzo wiele dzięki rozwojowi transystorów.

Przeczytaj także o innych wydarzeniach z historii technologii.