Regulamin Radiokomunikacyjny ITU dostępny w języku polskim

Instytut Łączności i Ministerstwo Cyfryzacji udostępnili pierwsze od ponad 100 lat polskie tłumaczenie Regulaminu Radiokomunikacyjnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU.

Regulamin Radiokomunikacyjny w języku polskim (edycja z 2016 r.)

Regulamin Radiokomunikacyjny ITU (z ang. ITU Radio Regulations) jest to oficjalny dokument regulujący sposób i zasady wykorzystania częstotliwości radiowych na całym świecie. Od 111 lat Regulaminy Radiokomunikacyjne i ich poprzednicy stanowią podstawę do gospodarowania częstotliwościami radiowymi na całym świecie.

Dokument zapewnia także odpowiednie zasoby dla rozwoju nowoczesnych usług radiokomunikacyjnych. Historia Regulaminów Radiokomunikacyjnych od International Telecommunication Union (ITU) sięga 1906 roku – wtedy, w wyniku Światowej Konwencji Radiotelegraficznej, przygotowany został dokument pt. Regulacja Służb Radiotelegraficznych.

Polska została członkiem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w 1921 roku, ale do tej pory żaden z tych dokumentów nie był dostępny w polskiej wersji językowej. Tłumaczenie Regulaminu Radiokomunikacyjnego (edycji 2016) zostało przygotowane przez Instytut Łączności, we współpracy z ekspertami Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji i udostępnione na stronach ministerstwa.

Dokument stanowi aż 4 opasłe tomy i jest wiernym odwzorowanie angielskiej wersji językowej. Poniżej możesz pobrać wszystkie dokumenty w języku polskim (Tomy: 1, 2, 3 i 4). Pierwszy tom zawiera artykuły, drugi załączniki, trzeci uchwały i zalecenia, natomiast w czwartym zawarto zalecenia ITU-R dodane przez odniesienie.

4 tomy regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU (edycja 2016) w języku polskim
4 tomy regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU (edycja 2016) w języku polskim

Pobierz polskie tłumaczenie regulaminu (pliki PDF):

  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 1
  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 2 cz. 1
  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 2 cz. 2
  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 3
  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 4 cz.1
  • Regulamin Radiokomunikacyjny ITU 2016 Tom 4 cz.2

Oryginalny dokument w języku angielskim można pobrać ze strony internetowej ITU pod tym linkiem: ITU Radio Regulations (Edition of 2016).

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji