„Substitute Phone” ma pomóc oduzależnić się od smartfona

Wymyślony przez Klemensa Schillingera „Substitute Phone” ma zaspokoić kompulsywne odruchy przewijania po ekranie smartfona.

Substitute Phone (Klemens Schillinger)

Smartfony są niewątpliwie uzależniającą klasą urządzeń, ale nie tylko dlatego, że pozwalają dotrzeć do nieskończonej ilości informacji i rozrywki na wyciagnięcie ręki. Samo odczucie przyjemności z posiadania telefonu i dotykania go wiąże się z pewnego rodzaju uzależnieniem, czy nawet kompulsywnymi zachowaniami.

Jeśli jesteś osobą, która boryka się z natręctwem związanym z przewijaniem i jeżdżeniem palcem po ekranie smartfona, to gadżet o nazwie „Substitute Phone” może Ci się przydać w leczeniu objawów OCD (Obsessive-Compulsive Disorder, z ang. zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).

Przeczytaj także: Uzależnienie od smartfona niszczy świat…

W wolnym tłumaczeniu „Zastępczy Telefon” to urządzenie – jeśli można je w ogóle tak nazwać – które stworzył Klemens Shillinger, dla uzależnionych od tego typu ruchów. Zostało ono zrobione z dosyć ciężkiego kawałka wysokiej jakości tworzywa sztucznego, w którym osadzono kamienne kulki. Sa one jedyną ruchomą częścią Substitute Phone’a i można je przesuwać palcami symulując różne gesty. Koraliki toczą się w miejscu, dając podobne uczucie do przesuwania po wyświetlaczu smartfona oraz (jak przypuszczam) są także przyjemnym masażem dla koniuszków palców.

Niezależnie od tego, czy jesteś kompulsywnym swiperem (od poziomego przesuwania palcem po ekranie), scrollerem (od pionowego przesuwania po ekranie) lub zoomerem (słynny gest szczypnięcia lub rozsuwania palców), twórca stworzył różne modele gadżetu.

Substitute Phone - przesuwanie w prawo i w lewo

Obiekt, który niektórzy z nas określają jako protezę, sprowadza się do samych ruchów – czytamy w opisie produktu Schillingera – To urządzenie oferuje pomoc osobom uzależnionym od smartfonów i w radzeniu sobie z natrętnymi objawami odstawienia. Mozna go potraktować jako narzędzie terapeutyczne.

W rozmowie z serwisem Dezeen Schillinger dodał, że do stworzenia „substytutu telefonu” zainspirowała go nie tylko niepokojąca częstotliwość, z jaką on i inni ludzie mają skłonność do konsultowania się ze swoimi inteligentnymi urządzeniami (i zazwyczaj bez żadnego konkretnego powodu), ale także pisarz Umberto Eco, który usiłując rzucić palenie fajki, zastąpił ją prostym kijem.

W przypadku uzależnienia się od smartfona jest tak samo jak z paleniem, to tylko fizyczna stymulacja – powiedział –  Zapamiętałem to i pomyślałem, żeby zrobić telefony, które zapewnią fizyczną stymulację, a nie łączność.

Telefon zastępczy „Substitute Phone” jest już drugim z serii urządzeniem Schillinger, które ma zmienić nasze nawyki związane z nowymi technologiami. Pierwszym była Offline Lamp (z ang. lampa offline’owa), która włącza się tylko wtedy, gdy w szufladzie znajduje się obiekt wielkości smartfona.

Offline Lamp (Klemens Schillinger)

Oba urządzenia zostały stworzone na wiedeński Design Week na początku tego roku.

Oprócz zachowań kompulsywnych istnieją też fobie związane ze strachem przed utrata lub brakiem smartfona, które doczekały nazywają się: nomofobia. Więcej o tym zjawisku przeczytasz we wpisie: Nomofobia – strach przed brakiem smartfona.

żródło: TechCrunch via Klemens Schillinger Studio for Design