Nomofobia – strach przed brakiem smartfona

Czy wiesz, że nomofobia, czyli strach przed brakiem telefonu/smartfona, jest coraz bardziej powszechna?

Nomofobia - Jak się czujesz, gdy zawieruszysz telefon?

Uzależnienie od smartfona, to już choroba cywilizacyjna i dotyka ponad 40% populacji na świecie. Objawia się przede wszystkim tym, że czujemy się zagrożeni, zaniepokojeni lub wręcz spanikowani, jeśli nie mamy dostępu swojego telefonu komórkowego. Nomofobia to termin medyczny, który fachowo określa tę chorobę.

Smartfony są obecnie wszędzie, niektórzy posiadają dwa lub nawet trzy telefony, Ponad połowa Amerykanów posiada co najmniej jeden, a globalna liczba użytkowników smartfonów wynosi obecnie ponad 3,7 mld! W Polsce jest około 57 mln aktywnych smartfonów, czyli na jednego mieszkańca przypada około 1,4 smartfona.

W ciągu ostatniego roku liczba użytkowników na świecie, którzy są uzależnieni od smarfonów wzrosła aż o 60 proc.

Czy cierpisz na nomofobię = jesteś uzależniony od smartfona?

Zadaj sobie pytanie, czy obserwujesz u siebie poniższe objawy:

  • niepokój, gdy nie masz przy sobie smartfona
  • ciągle trzymasz telefon w dłoni
  • sprawdzasz ciągle powiadomienia i SMS-y
  • odczuwasz wibracje fantomowe – tak właśnie, ludzie odczuwają wibracje smartfona, albo im się wydaje, że odczuwają, nawet jeśli nie wibrował!
  • masz wrażenie, że coś Cię omija jeśli nie sprawdzisz informacji na smartfonie, albo nie przejrzysz Facebooka

Jeżeli co najmniej dwie z powyższych sytuacji dotyczą Twojego zachowania to masz nomofobię – czyli odczuwasz lęk przed brakiem smartfona, a co za tym idzie boisz się, że nie masz kontaktu ze znajomymi i źródłami informacji w internecie. Jeśli brak zasięgu, rozładowująca się bateria, brak transmisji danych lub zapomnienie smartfona z domu wywołuje u Ciebie napady nomofobii – to znak, że czas zacząć się leczyć! Serio!

Czy masz nomofobię? (grafika)
Czy masz nomofobię? (grafika Pew Research Center’s Internet & American Life Protect Poll, kwiecień 2013)

Wyobraźcie sobie, że około 20% Amerykanów w wieku 18-34 lat deklaruje, że czatuje lub pisze wiadomości tekstowe podczas seksu. Inni używają swoich smartfonów pod prysznicem lub w samochodzie. Według badania  przeprowadzonego przez Versapak nawet 41% ankietowanych Brytyjczyków narzeka na uczucie niepokoju, gdy są z dala od swoich ukochanych telefonów, podczas gdy ponad 51% przyznaje się do skrajnego uczucia niepokoju. Według Leona Edwardsa z firmy Versapak, odseparowanie nas od technologii może być „zaskakująco stresujące”.

Według innego badania firmy SecurEnvoy nomofobia dotyka 70% kobiet w porównaniu do 61% dotkniętych tą fobią mężczyzn. Czy to oznacza, że panie są bardzie przywiązane do swoich smartfonów?

Nawiasem mówiąc, uzależnienie się społeczeństwa od smartfonów jest obecnie porównywalne nałogiem palenia. Wszyscy wiemy, że wszędzie istnieją strefy wolne, nie zdziwiłbym się, gdyby wkrótce pojawiły się miejsca oznaczone jako miejsca wolne od smartfonów. Na pwno przydałoby się takie zakazy wprowadzić w barach, restauracjach, kinach, lotniskach i środkach komunikacji miejskiej. Wiecie jak zmieniłby się krajobraz?

W jaki sposób leczyć nomofobię?

Tak jak w przypadku innych fobii, lekarstwo na to uzależnienie tkwi w Twojej silnej woli! Należy walczyć z tym nałogiem w granicach rozsądku i starać się wyeliminować złe praktyki! Jednym słowem należy przestrzegać mobikiety:

  • nie pisz SMS-ów i nie sprawdzaj powiadomień podczas jazdy – może to doprowadzić do wypadku
  • nie bierz telefonu do łazienki – smartfon może Ci wpaść do umywalki lub toalety – i co wtedy?
  • podczas spotkania ze znajomymi, na spotkaniu, w towarzystwie, w środkach komunikacji miejskiej – nie korzystaj z telefonu – przynajmniej nie w taki sposób, żeby przeszkadzać innym
  • pamiętaj o relaksie, jest mnóstwo innych ciekawszych zajęć niż sprawdzanie powiadomień

Jeśli wszystko inne zawiedzie – nie będziesz mógł powstrzymać się przed sprawdzeniem e-maila lub wysłaniem snapa, zamień na jeden dzień w tygodniu swojego smartfona na telefon bez dostępu do internetu – taki jakich używaliśmy w 1999 roku z transmisją WAP :) Świat się nie zawali, a Ty nie przegapisz niczego ważnego.

Nie pozwólmy, żeby nas ogarnęła nomofobia – pisze nas, bo myślę tez o sobie (sic!).

źródło: Psychology Today – Smartphone Addiction Nomophobia- fear of being without your smartphone- affects 40% of the population, phoneArena – Did you know: the phobia of not having a smartphone is now widespread, and doctors call it 'nomophobia’