Internetowa mapa cenzury na świecie, czyli co każdy kraj blokuje?

Zobacz globalną mapę cenzury w internecie, z uwzględnieniem kategorii treści, które blokowane są dla internautów w poszczególnych krajach.

Światowa mapa cenzury internetowej

Nie każdy internauta na świecie ma taki sam otwarty dostęp do informacji i rozrywki, które dostępne są w internecie. W niektórych krajach stosowane są bardziej surowe przepisy dotyczące tego, co obywatele mogą czytać i oglądać w sieci.

Ludzie żyjący w bardziej restrykcyjnych społeczeństwach świata mają zablokowane niektóre treści przez cenzurę rządową, która stosuje odpowiednie zapory (firewalle).

W większości cenzury internetowa ma na celu zapobieganiu piractwu oprogramowania i innym rodzajom nielegalnego udostępniania plików (w tym torrentów i witryn hostujących pliki).

Kolejną przyczyną powszechnej cenzury i monitorowania treści za pomocą środków prawnych (którymi są torrenty, media polityczne i społecznościowe oraz pornografia), są zasady moralne stosowane w danym państwie.

Ameryka Północna, Ameryka Południowa i Środkowa oraz Oceania to kontynenty o niskim poziomie ograniczeń. Z drugiej strony na poniższej mapie cenzury internetowej Azja jest pokryta ciemnymi kolorami, oznacza to, że ​wybierając się do tych krajów trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o buszowanie w sieci. Może okazać się, że w niektórych krajach nie zalogujecie się na Facebooka, i nie przejrzycie niektórych wolnych mediów.

Kraje, w których Internet jest najbardziej ocenzurowany to Erytrea, Chiny, Somalia i oczywiście słynna tajna i regulowana Korea Północna. Jeśli jesteś użytkownikiem torrentów – nawet, jeśli przestrzegasz zasad własności intelektualnej i pobierasz tylko legalne pliki – może okazać się, że możesz być pod lupą w większości krajów na świecie.

Oto szczegółowa mapa świata z zaznaczonymi kategoriami treści, które są na cenzurowanym w danych krajach (infografika):

Cenzura w internecie - mapa świata - infografika
Cenzura w internecie – mapa świata – infografika

źródło: Daily Infographic via Who Is Hosting This? – Is Your Country Censoring the Internet?