Drony Amazona będą lądować na pociągach, ciężarówkach i łodziach?

Amazon rozważa budowę lądowisk dla swoich dronów na pociągach, samochodach i łodziach – zobacz zgłoszenie patentowe firmy w tym zakresie.

Firma Amazon zgłosiła ciekawy wniosek patentowy z rozwiązaniem dla mobilnych lądowisk dla swoich dronów dostawczych. Jest to kolejny dowód na to, że gigant e-commerce stale pracuje nad rozwijaniem rewolucyjnej technologii dostawczej za pomocą dronów – bezzałogowych statków powietrznych UAV (z ang. unmanned aerial vehicle).

Obecnie popularność dronów dostawczych i ich możliwości są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Niemniej dzięki zgłoszeniom wniosków patentowych możemy podejrzeć nad czym pracują i eksperymentują inżynierowie Amazonu.

Dużym ograniczeniem i kluczowym problemem w przypadku dostaw dronami są ich akumulatory i konserwacja. Dlatego jednym z rozwiązań miałaby być możliwość wykorzystania floty pociągów, samochodów i łodzi, aby zaoszczędzić rozładowanie się akumulatorów dronów.

Przeczytaj również: Dron dostarczył pierwsze zamówienie od Amazona

Czym jest transport intermodalny?

Za Wikipedią, transport intermodalny (intermodalny transport towarowy) jest to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu. Wśród zalet transportu intermodalnego można wymienić między innymi:

 • możliwość obniżki całkowitego kosztu w procesie transportowym,
 • zwiększenie liczby możliwych wariantów przewozowych,
 •  podniesienie jakości usług,
 • szybsza i terminowa dostawa,
 • zwiększona częstotliwość okazji załadowczych,
 • zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru,
 • lepsza dostępność usług transportowych,
 • możliwość jednorazowego przewiezienia większej partii ładunku.

Wykorzystanie innych pojazdów do transportu intermodalnego z dronami

W zgłoszeniu patentowym, opublikowanym w tym tygodniu przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych czytamy, że rozwiązanie ma być wykorzystane właśnie do tego celu:

 • pojazdy intermodalne mogą być załadowane przedmiotami (dron), aby przetransportować go bliżej miejsca dostawy,
 • pojazdy intermodalne mogą być lokomotywami, statkami kontenerowymi, ciągnikami drogowymi lub innymi pojazdami wyposażone w systemy załadowywania jednego lub więcej przedmiotów do pojazdu lotniczego (drona), a także do uruchamiania lub pobierania pojazdu lotniczego, podczas gdy pojazdy intermodalne są w ruchu.
 • dodatkowo pojazdy intermodalne mogą być wyposażone w części zamienne i/lub sprzęt inspekcyjny i skonfigurowane do przeprowadzania napraw, czynności obsługowych lub inspekcji dronów – nawet podczas ruchu.

Co to może oznaczać? Amazon rozważa pomysł budowy specjalnych modułów, które mogą przechowywać, naprawiać i uruchamiać  drony, a także przyspieszać dostawy produktów do klientów na innych środkach transportowych.

Przykład wykorzystania ciężarówek:

Wykorzystanie ciężarówek w transporcie intermodalnym dronów Amazonu (schemat)

Drony dostawcze mogłyby być transportowane na przykład na  łodziach:

Wykorzystanie łodzi w transporcie intermodalnym dronów Amazona (schemat)

Pojawiają się jednak pewne zastrzeżenia. Nie ma gwarancji, że Amazon ostatecznie zrealizuje swój patent w praktyce. Firmy z branży technologicznych wypuszczają co roku tysiące wniosków patentowych, które nie zawsze są realizowane. Dodatkowym problemem może być stworzenie zaawansowanej sieci mobilnych infrastruktur, które obsługiwałyby w ten sposób dostawy ze sklepu.

Przykład wykorzystania pociągów:

Wykorzystanie pociągów w transporcie intermodalnym dronów Amazonu

Amazon złożył już wcześniej wniosek o patent na wieżę przypominającą wieżyczkę przeznaczoną do przechowywania flot dronowych  lub jak to nazywa „wielopoziomowe centrum bezzałogowych statków powietrznych”. Oto jak miałoby ono wyglądać:

Wielopoziomowe centrum bezzałogowych statków powietrznych

Ciekawostką jest też zgłoszony w lipcu wniosek Amazona dotyczący użycia dronów do skanowania gospodarstw domowych podczas realizacji zamówień, aby zaproponować inne produkty z oferty… Jeśli dron zidentyfikowałby, że jedno z Twoich drzew umiera, mógłby polecić nawożenie go nawozem z oferty sklepu. Jak podaje Business Insider, rzecznik Amazonu odmówił komentarza na ten temat.

Poniższy schemat pokazuje, jak drony mogłyby być uruchamiane z obiektów mobilnych:

Serwisowanie dronów Amazonu w transporcie intermodalnym (schemat)

Oto pełne zgłoszenie patentowe opisujące mobilne urządzenia utrzymania:

źródło: Amazon United States Patent 9718564 – Ground-based mobile maintenance facilities for unmanned aerial vehicles via Business Insider