Ilustrowana historia mobilnego systemu iOS

Zobacz ilustrowaną historię mobilnego systemu operacyjnego iOS (od 2007 do 2017 roku) wraz z opisami najważniejszych zmian w każdej generacji iOS-a.

Ilustrowana historia systemu iOS

Serwis Git Tower, twórca oprogramowania do Githuba, udostępnił ciekawą historię obrazkową, która przedstawia skróconą historię jednego z najlepszych obok Androida mobilnych systemów operacyjnych – systemu iOS pod którym działają urządzenia mobilne firmy Apple (iPhone, iPad, iPod touch).

W tym roku obchodzimy dziesięciolecie iPhone’a (w tym systemu iOS), dlatego warto sobie przypomnieć najważniejsze funkcje i nowości, które pojawiały się w kolejnych wersjach iOS-a, począwszy od systemu iPhone OS 1 (iOS 1), który pojawił się wraz z pierwszą generacją telefonu iPhone w czerwcu 2007 roku.

iPhone OS 1 – iOS 1 (czerwiec 2007)

Kiedy w 2007 roku Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a, oprogramowanie na którym działał smartfon było jedynie wspomniane (zbudowane było na tym samym silniku co Mac OS).

Dopiero kilka lat później mobilny system operacyjny iPhone’a (iOS) zajął słuszne miejsce i stał się marką!

iPhone OS 1 (czerwiec 2007)

iPhone OS 2 – iOS 2 (lipiec 2008)

Wielu programistów chciało ujrzeć ikonę swojej aplikacji na ekranie głównym iPhone’a. Firma Apple oczywiście bardzo szybko zareagowała i udostępniła pakietu dla programistów Software Developer Kit już w systemie iPhone OS 2 – a tym samym otworzyła nową platformę dla zewnętrznych programistów na całym świecie.

Drugą nowością był sklep z aplikacjami AppStore, który przekształcił miliony klientów iTunes Music w potencjalnych klientów aplikacji mobilnych.

iPhone OS 2 (iOS 2) - lipiec 2008

iPhone OS 3 – iOS 3 (czerwiec 2009)

Trzecia ważna aktualizacja systemu iPhone OS 3 została ostatecznie nazwana iOS 3, gdy ogłoszono iPada i trafił do sprzedaży w kwietniu 2010 roku. Nowa wersja systemu iOS 3 przyniosła wiele nowych funkcji, takich jak kopiowanie i wklejanie, wyszukiwanie Spotlight i kontrolę za pomocą głosu.

Poza tym, w nowym systemie pojawiło się wiele aplikacji o dyskusyjnym wyglądzie tzw. w stylu skeumorficznym (skeuomorphism).

iOS 3 (czerwiec 2009)

iOS 4 (czerwiec 2010)

Dzięki funkcji wielozadaniowości udało się wreszcie dotrzeć do iOS-a 4. Dwukrotne kliknięcie przycisku Początek (Home) umożliwiało użytkownikom szybkie przełączanie się między aplikacjami.

Funkcje takie jak foldery i tapety sprawiły, że ekran główny był bardziej konfigurowalny. W aktualizacji pojawiły się także ulepszona aplikacja Poczta (Mail) i nowy FaceTime.

Oprócz tego nowy model iPhone’a 4 posiadał wysokiej rozdzielczości ekran Retina.

iOS 4 (czerwiec 2010)

iOS 5 (październik 2011)

Wiele z nowych funkcji systemu iOS 5 nie dotyczy samego iOS-a, ale  całego ekosystemu firmy Apple. Pojawił się iCloud – czyli usługa w chmurze, która połączyła pracę na różnych urządzeniach Apple’a i możliwość przechowywania kopii w chmurze.

iOS 5 przyniósł również wiele udoskonaleń związanych z przesyłaniem wiadomości: oprócz nowego komunikatora iMessage i Centrum powiadomień, system został zintegrowany z Twitterem.

Wreszcie, w iOS-ie 5 wprowadzono asystenta głosowego (a raczej asystentkę) Siri, która stała się wirtualnym asystentem dla milionów właścicieli iPhone’a. Do tej pory Siri nie jest jeszcze dostępna w języku polskim.

iOS 5 (październik 2011)

iOS 6 (wrzesień 2012)

Usunięto dwie preinstalowane aplikacje mobilne, które były instalowane defaultowo z systemem (preinstalowanych aplikacji nie można było wtedy samodzielnie usunąć)  – były to YouTube i Mapy Google. Firma Apple wycofała się z uzależnienia od Google’a i wprowadziła własną usługę Mapy.

Poza tym usługa iCloud firmy Apple otrzymała szersze zastosowanie: wreszcie można było strumieniowo udostępniać zdjęcia. Ścisła integracja z Facebookem i nowa aplikacja Passbook, to tylko niektóre z innych znaczących dodatków.

iOS 6 (wrzesień 2012)

iOS 7 (wrzesień 2013)

Świat znów stał się płaski wraz z wprowadzeniem systemu iOS 7, który był największą do tej pory zmianą wizualną w historii platformy Dzięki płaskiemu, uproszczonemu i kolorowemu dizajnowi Jony Ive przejął dowodzenie nad projektem iOS-a. Porzucono brzydki i staromodne kształty (przywodzące na myśl skeumorfizm) na rzecz płaskich i minimalistycznych ikon.

Oprócz zupełnie nowego wyglądu, iOS 7 przyniósł wiele nowych funkcji: w tym Touch ID umożliwiający odblokowanie urządzeń poprzez skanowanie linii papilarnych, Centrum sterowania nadrobiło zaległości i pojawiły się szybkie ustawienia, które znali już użytkownicy Androida. AirDrop pozwalał wreszcie na łatwe przesyłanie plików z jednego urządzenia Apple’a do innego.

Przeczytaj także: iOS 7 dostępny dla wszystkich!

iOS 7 (wrzesień 2013)

iOS 8 (wrzesień 2014)

Po raz kolejny firma Apple połączyła platformy stacjonarne i mobilne: koncepcja ciągłość (Handoff) umożliwiła odczyt i wysyłkę wiadomości iMessages lub odbieranie połączeń telefonicznych równocześnie na iPhone’ie, iPadzie lub Macu.

W sumie iOS 8 skoncentrował się na rozszerzeniu możliwości platformy: aplikacje innych firm mogły dodać własne widżety do Centrum powiadomień i łatwiej uzyskać dostęp do biblioteki zdjęć.

Przeczytaj również: iOS 8 dostępny do pobrania!

iOS 8 (wrzesień 2014)

iOS 9 (wrzesień 2015)

Proaktywność to podstawowy temat w systemie iOS 9: system był bardziej świadomy informacji kontekstowych, takich jak czas i miejsce. Sugestie odpowiednich aplikacji, stron internetowych, muzyki i tematów newsów były lepiej przewidywane dla potrzeb użytkowników.

Aplikacja Mapy zawiera od tej pory trasy komunikacji miejskiej i sugeruje pobliskie miejsca, które mogą zainteresować użytkownika. Bez większych rewolucyjnych funkcji, iOS 9 koncentrował się przede wszystkim na poprawie wydajności, bezpieczeństwa i stabilności działania.

Już możesz zainstalować system iOS 9

iOS 9 (wrzesień 2015)

 

iOS 10 (wrzesień 2016)

iOS 10 promowany był nowymi funkcjami aplikacji  iMessage, zmieniając ją w prawdziwy komunikator mobilny, na równi konkurujący z na przykład Messangerem Facebooka. Pojawiły się naklejki i specjalny sklep z rozszerzeniami do systemowego komunikatora.

Otwarto programistom drogę do tworzenia dodatków dla systemowych aplikacji i lepszej współpracy z Siri czy HomeKit.

Inna bardzo widoczna zmiana dotyczyła powiadomień, które od teraz mogły bezpośrednio wyświetlać zdjęcia i filmy wideo.

iOS 10 dostępny do pobrania – pełna lista zmian

iOS 10 (wrzesień 2016)

W tym roku, podczas WWDC17  firma Apple zaprezentowała nowe funkcje możliwości systemu iOS 11, który wnosi sporo nowości dla iPada i iPhone’a. Premiera odbędzie się już jesienią tego roku.

źródło: Git-Tower – An illustrated history of iOS