Już w tym tygodniu ruszą testy sieci 5G w Warszawie

W środę 12 lipca 2017 r. firma Exatel rozpocznie testy sieci 5G w warszawskim centrum handlowym Blue City, w ramach projektu RAPID 5G.

testy sieci 5G w Warszawie (Blue City)

Już w tym tygodniu, w środę 12 lipca 2017 roku, rozpoczną się testy technologii 5G w Blue City. Za projekt odpowiedzialna jest firma Exatel SA, należąca do konsorcjum badawczo-rozwojowego RAPID (Radio technologies for 5G using Advanced Photonic Infrastructure for Dense user environments). Prace konsorcjum finansowane są z programu Horyzont 2020 i realizowane w porozumieniu z rządem Japonii. Uczestnikami projektu RAPID 5G są przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Japonii.

Uruchomienie sieci 5G w warszawskim centrum handlowym jest  projektem badawczym uczelni wyższych i RAPID, ale to pierwszy krok we wdrażaniu i sprawdzaniu możliwości superszybkiego internetu mobilnego kolejnej generacji 5G, którego standard wciąż jest w opracowaniu.

Technologia 5G ma zapewnić w przyszłości przepustowość około 20 gb/s, mobilność w granicach 500 km/h i opóźnienie nie większego niż 1 ms. Dzięki nowej technologii sieci komórkowej 5G na obszarze 1 kilometra kwadratowego będzie mogło podłączyć się do niej aż  milion urządzeń.

Szacuje się, że sieć 5G będzie wykorzystywana komercyjnie dopiero po 2020 roku, a według niektórych prognoz dopiero w 2022 roku. Niemniej cieszy fakt, że Polacy nie próżnują i prowadzą własne testy oraz badania nowych technologii.

Kilka dni temu minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że Polska chce być liderem we wdrażaniu nowego standardu 5G.

źródło: Exatel SA