[29 kwietnia – 5 maja] Tydzień w historii technologii

Na przełomie kwietnia i maja miały swoje początki: strony WWW, mysz komputerowa, pierwsza strzelanka w 1. osobie, firma Dell i więcej…

29 kwietnia-5 maja: tydzień w historii technologii29 kwietnia 2004: Sprechen Sie Sassy? – robak komputerowy Sasser

Robak Sasser zainfekował ponad milion komputerów z systemem Windows 2000 lub XP na całym świecie. Piersza jego wersja została oznaczona jako Sasser.A. W ciągu kilku następnych dni pojawiły się mutacje robaka oznaczane kolejnymi literami alfabetu Sasser.B-Sasser.D. Wirus nie wymagał interakcji ze strony użytkownika, wykorzystywał bezpośrednio porty 445 i 139 (NetBIOS).

Jego obecność objawiała się między innymi nagłym wyłączaniem się komputera. Ofiarą robaka stała się m.in. niemiecka poczta. Sasser wykorzystywał błąd typu przepełnienie bufora w części systemu operacyjnego nazywanej LSASS.

30 kwietnia 1993: Tim Berners-Lee udostępnił kod WWW

Na prośbę Tima Bernersa-Lee, twórcy protokołu World Wide Web, dyrektorzy CERN opublikowali kod źródłowy World Wide Web w domenie publicznej, dzięki czemu stał sie dostępny dla każdego za darmo.

Decyzja o bezpłatnym udostępnieniu oprogramowania i protokołów internetowych jest uważana przez niektórych za prawdopodobnie najważniejszy moment w historii Internetu. W rzeczywistości niektórzy historycy uznają to wydarzenie jako narodziny sieci WWW.

Przeczytaj także: 25 lat temu opublikowano pierwszą stronę WWW

1 maja 2000: Mniej selektywny GPS

Rząd Stanów Zjednoczonych usuwa selektywną dostępność z Globalnego Systemu Pozycjonowania, poprawiając dokładność cywilnych urządzeń GPS od 100 metrów do 20 metrów.

2 maja 1983: Pierwsza mysz firmy Microsoft

Firma Microsoft wydała mysz Microsoft Mouse z dwoma przyciskami dla komputerów IBM. Została zaprojektowana specjalnie do obsługi programu Microsoft Word 1.0. Pierwsza myszka nie była sukcesem, ale druga już wersja z 1985 roku spopularyzowała użwanie jej w komputerach PC.

Mysz można było kupić jako samodzielne urządzenie, dopiero później była dołączana do oprogramowania Microsoftu.  Firma wyprodukowała blisko sto tysięcy sztuk tego urządzenia, ale sprzedała tylko 5 tys. sztuk, przed wprowadzenie drugiej, bardziej popularnej wersji.

3 maja 1984: Powstała firma Dell

Firma Dell Computer Corporation została założona przez Michael Dell, który prowadził firmę komputerową we własnej sypialni. Firma Dell, Inc. stała się jednym z największych producentów komputerów osobistych na świecie. Obecnie prześcignęły ja takie firmy jak HP i Acer.

3 maja 1978: Pierwszy SPAM wysyłany przez e-maila

Dyrektor ds. Marketingu firmy DEC – Gary Thuerk jest znany jako pierwszy spamer poczty elektronicznej, choć nie zrobił tego celowo. Carl Gartley wysłał pierwszą wiadomość na ARPAnet. Standardową praktyką było wysyłanie wiadomości e-mail, ale Thuerk chciał zrobić coś szybciej i łatwiej. Wysłał więc jedną wiadomość, a wszyscy ją zobaczyli. Oczywiście odbiorcy nie byli zadowoleni.

Pierwszy SPAM wysłany e-mailem w 1992 roku
Pierwszy SPAM wysłany e-mailem w 1992 roku

4 maja 2000: Wirus komputerowy ILOVEYOU

ILOVEYOU (znany także jako VBS/Loveletter oraz Love Bug) to w rzeczywistości robak komputerowy napisany w języku VBScript. Robak ma postać skryptu, przez co hakerzy są w stanie łatwo tworzyć jego mutacje. Większość ze znanych mutacji posiada jednak nieduże zmiany – najczęściej są to różne treści wiadomości oraz nazwy plików.

Wirus komputerowy „Love Letter”, czyli błąd „ILOVEYOU”, rozprzestrzenił się na komputerach osobistych z systemem Windows na całym świecie w ciągu zaledwie sześciu godzin, infekując około 2,5-3 2,5 mln komputerów.  Koszt przestojów systemów przez wirusa oszacowano na 8,7 mld USD. Uważa się, że jest on najszybciej rozprzestrzeniającym się i najbardziej rozpowszechnionym wirusem w historii.

Wirus dotarł do skrzynek e-mailowych 4 maja 2000, w listach z tematem „ILOVEYOU” i załącznikiem „LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.vbs”. Po otwarciu załącznika, wirus wysyłał swoje kopie do każdego z książki adresowej ofiary podszywając się pod nią. Poza tym dokonywał wielu groźnych zmian w systemie użytkownika. Taki mechanizm rozprzestrzeniania (raczej w komputerach typu mainframe firmy IBM niż w środowisku Microsoft Windows) był dobrze znany i użyty już w Choinkowym Exeku z 1987 roku, który to wirus unieruchomił wiele maszyn na całym świecie.

5 maja 1961: Pierwszy Amerykanin w kosmosie

Astronauta NASA Alan Shepard stał się pierwszym Amerykaninem w kosmosie, kiedy wykonał 15-minutowy suborbitalny lot na pokładzie Mercury Freedom 7. Osiągnął wysokość 115 mil, doświadczając około 5 minut stanu nieważkości.

5 maja 1992: Wolfenstein 3D

Id Software Inc. udostępniło grę Wolfenstein 3D, oryginalną strzelankę w pierwszej osobie dla komputerów z systemem DOS. Gra stała się natychmiastowym sukcesem, a Id Software twórcą tego gatunku gier. Obecnie można zagrać w grę na iPodzie Touch, iPhone’ie lub iPadzie, pobierając grę ze sklepu App Store.