Turcja zablokowała u siebie dostęp do Wikipedii

W Turcji zablokowano dostęp do serwisu Wikipedia, ze względu na nieprzychylne artykuły – to nie pierwszy taki przypadek…

Blokada Wikipedii w Turcji (29 kwietnia 2017 r.)

Turecki rząd jest drugim obok chińskiego rządu organem na świecie, który zdecydował o całkowitym zablokowaniu dostępu do wszystkich wersji językowych Wikipedii. Od ostatniej nieudanej próby zamachu stanu na rząd premiera Tayyipa Erdogana systematycznie zaostrzana jest kontrola nad tureckimi mediami – zarówno tradycyjnymi i internetowymi.

Teraz Turcja zwiększa swoje wysiłki zmierzające do zniesienia wolności słowa w internecie. Zablokowanie Wikipedii, ma przypuszczalnie na celu sprzeciwienie się artykułom w których twierdzi się, że turecki rząd współpracuje z grupami bojowymi. Rząd twierdzi, że zniesie ograniczenia, jeśli w Wikipedii będą prawdziwe informacje. To prawdopodobnie próba wymuszenia na niezależnej encyklopedii internetowej, aby publikowała to co chce rząd, czyli usunięcie informacji wskazujących na taką współpracę.

Jimmy Wales i Fundacja Wikimedia są zdeterminowani, aby chronić prawdę i zachować niezależność tego medium, a to oznacza, że publikowanie artykułów, które są mniej niż pochlebne dla polityków nie mogą być sterowane przez rząd, chyba że istnieją dowody, aby zmienić takie treści.

W związku z powyższym Fundacja Wikimedia poinformowała, że będzie robiła wszystko, aby utrzymać obecność Wikipedii w Turcji. Decyzja rządu ma być zatem zrewidowana przez sąd, o czym można przeczytać w poniższym oświadczeniu:

Fundacja Wikimedia dowiedziała się, że dostęp do Wikipedii został zablokowany w Turcji w sobotę 29 kwietnia. Wikipedia jest bogatym i cennym źródłem neutralnych i wiarygodnych informacji w setkach języków, napisanych przez wolontariuszy z całego świata. Wikipedia jest dostępna dla milionów ludzi w Turcji, którzy na niej polegają. W tym celu aktywnie pracujemy z zewnętrznym doradcą, aby uzyskać sądową kontrolę nad decyzją o dostępie do Wikipedii. Mamy nadzieję, że problem ten zostanie szybko rozwiązany”.

Władze w Ankarze tymczasowo blokowały już wcześniej dostęp do serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter), ale działo się to tylko podczas dużych demonstracji antyrządowych albo po atakach terrorystycznych. W listopadzie 2016 roku, gdy po kontrowersyjnym aresztowaniu kurdyjskich deputowanych zablokowano media społecznościowe, premier Binali Yildirim przyznał, że „od czasu do czasu z powodów bezpieczeństwa władze mogą podejmować takie działania i po ustąpieniu niebezpieczeństwa, wszystko wraca do normy”.

Zdaniem ekspertów częściowym celem takich działań jest powstrzymanie rozpowszechniania zdjęć z zamachów oraz treści propagandowych. Według niektórych użytkowników Wikipedii powodem sobotniej blokady mogły być jednak krytyczne wobec prezydenta informacje, które pojawiły się po referendum z 16 kwietnia.

Zakaz dostępu do serwisu nie może utrzymywać się na zawsze. Decyzja musi być rozpatrzona przez sąd w ciągu 24 godzin od daty wejścia w życie, a sąd ma dwa dni, aby zadecydować o jego słuszności. W przeszłości udawało się wygrać z takimi decyzjami. Trudno jednak nie zauważyć, że jest to tendencja tureckich władz do wprowadzania cenzury w internecie.

źródło: PAP – Organizacja Turkey Blocks: w Turcji zablokowano dostęp do Wikipedii, Engadget – Turkey blocks Wikipedia over an alleged 'smear campaign’