25 lat temu opublikowano pierwszą stronę WWW

Minęło 25 lat od kiedy opublikowano pierwszą stronę internetową – dokładnie 6 sierpnia 1991 roku Tim Berners-Lee opublikował swój projekt na alt.hypertext.

Tim Berners-Lee - twórca pierwszej strony internetowej, opublikowanej 6 sierpnia 1991 r.

We wtorek 6 sierpnia 1991 roku Tim Berners-Lee opublikował podsumowanie projektu World Wide Web na kilku internetowych grupach dyskusyjnych, w tym na alt.hypertext – grupie dla pasjonatów hipertekstu.

Ta data uznana została za debiut pierwszej strony WWW w Internecie. Stronę, w oryginalnym składzie można odwiedzić do tej pory pod tym adresem.

Tim Berners-Lee, brytyjski naukowiec z CERN-u, wynalazł World Wide Web (WWW) w 1989 roku internetowego. Początkowo WWW miało służyć zaspokojeniu potrzeb na automatyczną wymianę informacji między naukowcami na uniwersytetach i w instytutach naukowych na całym świecie.

Pierwsza strona WWW, która została opublikowana w Internecie (6.08.1991)
Pierwsza strona WWW, która została opublikowana w Internecie (6.08.1991)

Pierwsza strona World Wide Web na świecie przechowywana była na komputerze NeXT Tima Bernersa-Lee. Witryna opisuje jej podstawowe funkcje w internecie, np. w jaki sposób uzyskać dostęp do dokumentów innych ludzi i jak założyć swój własny serwer. Kolejnej maszyny – oryginalny serwer WWW – znajduje się w CERN-ie.

30 kwietnia 1993 r. CERN umieścił World Wide Web w domenie publicznej.

Więcej na temat historii i twórców pierwszej strony internetowej przeczytasz na: Pierwsza strona WWW powstała 25 lat temu

1. strona WWW (Berners-Lee) - opis ze stron CERN-u

źródło: CERN – The birth of the web