Jak włączyć WiFi Calling i VoLTE na iOS-ie i Androidzie?

Użytkownicy iPhone’ów 6 i nowszych oraz niektórych modeli smartfonów z Androidem mogą korzystać z Wi-Fi Calling i VoLTE w Orange, Play i T-Mobile.

Jak włączyć Wi-Fi Calling i VoLTE na urządzeniach z systemem iOS i Android? (Orange, Play, T-Mobile)

Najwięksi polscy operatorzy komórkowi udostępnili swoim abonentom możliwość korzystania z usługi W-Fi Calling – czyli połączeń głosowych w ramach abonamentu przez sieć Wi-Fi, bez konieczności połączenia z siecią komórkową.

Wi-Fi Calling jest szczególnie przydatne jeśli korzystasz z telefonu za granicą, bowiem połączenia nawiązywane za pomocą tej usługi traktowane są jakbyś wykonywał je w kraju. Wystarczy włączyć tryb samolotowy (aby mieć pewność, że nie będziesz płacić za roaming w razie zaniku Wi-Fi) i podłączyć się do sieci Wi-Fi. Oprócz podróży, WiFi Calling przyda się osobom, które mają kłopoty z zasięgiem sieci komórkowej a są w zasięgu internetu bezprzewodowego (w biurowcu, centrum handlowym, gęstym blokowisku czy schronisku górskim).

Usługa poprawia zasięg i jakość wykonywanych połączeń komórkowych (HD Voice). Dostępna jest w sieciach Orange, Play i T-Mobile, sieć Plus w dalszym ciagu nie zdążyła z wprowadzeniem usługi, choć zaczęto ją już testować w 2015 roku…

VoLTE (ang. Voice over LTE), czyli najnowszej technologii transmisja głosu w telefonii komórkowej, umożliwia wysyłanie SMS-ów, MMS-ów oraz prowadzenie rozmów głosowych w sieci LTE. Ta usługa udostępniona została tylko w sieciach Orange i T-Mobile.

Jak włączyć Wi-Fi Calling na iPhone’ie i smartfonie z Androidem?

Na urządzeniach z systemem iOS 10.3 i nowszym (iPhone 6 i nowszy) wykonaj nastepujące czynności, aby włączyć Wi-Fi Calling (VoWiFi):

 • Sprawdź wersję zainstalowanego oprogramowania wchodząc do Ustawienia → Ogólne → To urządzenie (sprawdź w pozycji Wersja). W razie potrzeby uaktualnij do wersji iOS 10.3 lub nowszej.
 • Włącz W-Fi i podłącz się do zaufanej sieci internetu bezprzewodowego.
 • Włącz Rozmowy przez Wi-Fi wchodząc do Ustawienia → Telefon → Rozmowy przez Wi-Fi, przesuwając przełącznik, aż będzie zielony.
Włączanie Wi-Fi Calling na iPhone'ie
Włączanie Wi-Fi Calling na iPhone’ie

Po wyskoczeniu popupu, potwierdź włączenie wybierając opcję „Włącz”. Potwierdzeniem włączonej usługi będzie wyświetlenie w lewym górnym rogu [nazwy opertora] i Wi-Fi.

Na urządzeniach z systemem Android wykonaj nastepujące czynności, aby włączyć Wi-Fi Calling (VoWiFi) – w Orange i T-Mobile:

 • Sprawdź wersję oprogramowania telefonu Aplikacje → Ustawienia → Informacje o telefonie → Numer kompilacji. 
 • Włącz Wi-Fi i podłącz się do aktywnego hotspota (internetu bezprzewodowego).
 • Sprawdź stan włączenia usługi w telefonie Aplikacje → Ustawienia → Więcej → Połączenia przez Wifi. 
 • Przesuń w prawo klawisz Włącz, aby włączyć usługę.
 • Wyraź zgodę na przesyłanie informacji o lokalizacji.

Przeczytaj także o aplikacji mobilnej WiFi Calling na smartfony z systemem Android (5.0 Lollipop lub nowszym).

Włączanie Wi-Fi Calling na Androidzie
Włączanie Wi-Fi Calling na Androidzie

Potwierdzeniem włączenia usługi jest zmiana ikony VoLTE na VoWifi znajdującej się przy wskaźniku zasięgu w górnym pasku pulpitu. Zmianie ulegnie też nazwa sieci na [nazwa operatora] Wi-Fi widoczna na blokadzie ekranu, np. T-Mobile Wi-Fi lub Orange Wi-Fi.

Aby aktywować usługę w sieci Play na Androidzie należy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści START na numer 282. Jeśli chcesz wyłączyć usługę, wyślij SMS-a o treści STOP pod numer 282.

Lista telefonów obsługujących WiFi Calling:

 • w sieci Orange: Samsung: Galaxy S7, S7 Edge z wariantem oprogramowania Orange oraz iPhone: 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus;
 • w sieci T-Mobile: Samsung Galaxy: (A3 (2017) A5 (2017), S6, S6 Edge, S7, S7 Edge), Xperia: XZ, X, Apple iPhone 5S, 5C, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus;
 • w sieci Plus: Samsung (G920F Galaxy S6, G925F Galaxy S6 edge, SM-A310F A3 2016, SM-A510F A5 2016, SM-G928F Galaxy S6 edge+, SM-G930F Galaxy S7, SM-G935F Galaxy S7 Edge, SM-A520F, A5 2017) LG (H815 G4, X screen, K8 K350N, K10 LTE), Sony Xperia XZ, iPhone: (5c, 5s, SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus).

Jak włączyć VoLTE pod iOS-em i Androidem? – tylko w sieci Orange i T-Mobile

Na urządzeniach z systemem iOS 10.3 i nowszym (iPhone 6 i nowszy) wykonaj nastepujące czynności, aby włączyć usługę VoLTE:

 • Sprawdź wersję zainstalowanego oprogramowania wchodząc do Ustawienia → Ogólne → To urządzenie (sprawdź w pozycji Wersja). W razie potrzeby uaktualnij do wersji iOS 10.3 lub nowszej.
 • Sprawdź stan włączenia usługi VoLTE na iPhone’ie: Ustawienia → Sieć komórkowa → Opcje danych kom. → Włącz LTE
 • Wybierz opcję Głosowy i danych, aby włączyć usługę.
Jak włączyć VoLTE na iPhone'ie?
Jak włączyć VoLTE na iPhone’ie?

Potwierdzeniem włączenia usługi jest wyświetlanie się ikony LTE znajdującej się przy nazwie sieci w górnym pasku pulpitu w stanie czuwania a także podczas połączenia głosowego.

Na urządzeniach z systemem Android wykonaj nastepujące czynności, aby włączyć VoLTE:

 • Sprawdź wersję oprogramowania telefonu Aplikacje → Ustawienia → Informacje o telefonie → Numer kompilacji. lub za pomocą kodu *#1234#.
 • Sprawdź stan włączenia usługi w telefonie Aplikacje → Ustawienia → Sieci telefonii komórkowej → VoLTE. 
 • Przesuń w prawo klawisz VoLTE, aby włączyć usługę.
Jak włączyć VoLTE na smartfonie z Androidem?
Jak włączyć VoLTE na smartfonie z Androidem?

Potwierdzeniem włączenia usługi jest pojawienie się ikony VoLTE znajdującej się przy wskaźniku zasięgu w górnym pasku pulpitu.

Lista telefonów obsługujących VoLTE:

 • w sieci Orange: Samsung: Galaxy S7, S7 Edge, A3 2017, A5 2017, Sony Xperia XZ, Orange Dive 71 oraz iPhone: 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus;
 • w sieci T-Mobile: Samsung Galaxy: (A3 (2017) A5 (2017), S6, S6 Edge, S7, S7 Edge), Xperia: XZ, X, Apple iPhone SE, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus.

Oczywiście usługi VoLTE i VoWiFi dostępne są w wybranych taryfach operatorów. Włączenie i korzystanie z tych usług jest bezpłatne u wszystkich operatorów. Wysyłanie SMS-ów, MMS-ów, korzystanie z internetu mobilnego i wykonywanie połączeń telefonicznych rozliczane jest oczywiście bez zmian, według Twojego planu taryfowego.

Więcej szczegółów przeczytasz na stronie swojego operatora:

Przeczytaj także nasze powiązane z tematem artykuły: VoLTE i VoWiFi w T-Mobile dostępne na iPhone’ach oraz Sieć Play uruchamia Wi-Fi Calling

źródło: informacje własne i ze stron operatorów komórkowych