Alikacja mobilna WiFi Calling na Androida od Orange

Prawie wszyscy właściciele smartfonów z Androidem (5.0 lub nowszym) mogą już korzystać z rozmów WiFi Calling w Orange – do pobrania aplikacja!

WiFi Calling - aplikacja mobilna Orange Polska

Właściciele smartfonów z systemem Android (w wersji 5.0 lub nowszej )w sieci Orange mogą od teraz pobrać aplikację mobilną WiFi Calling i korzystać z usługi rozmów głosowych przez sieć bezprzewodową w dowolnym miejscu na świecie.

Dzięki aplikacji można wykonywać połączenia głosowe z wykorzystaniem dowolnej sieci Wi-Fi z dostępem do internetu. Aplikacja WiFi Calling od Orange doskonale sprawdzi się w sytuacjach, gdy:

  • znajdujesz się w miejscu gdzie jest słaby zasięg sieci komórkowej a przy okazji masz dostęp do Wi-Fi, wystarczy uruchomić aplikację i korzystać z połączeń – nie trzeba już szukać miejsca z najlepszym zasięgiem,
  • jesteś za granicą i chcesz dłużej porozmawiać przez telefon z osobami mieszkającymi w Polsce, wystarczy znaleźć dostępną sieć Wi-Fi (na lotnisku, restauracji czy sklepie) i dzwonić – rozmowy kosztują tyle ile zapłaciłbyś w kraju w swojej taryfie.

Warto pamiętać, że połączenia na numery międzynarodowe w usłudze WiFi Calling są rozliczane zgodnie z cennikiem połączeń międzynarodowych realizowanych z Polski.

Połączenia na numery alarmowe (np. 112) są przekazywane przez aplikacje do zrealizowania w dostępnej sieci komórkowej.

Jakość połączeń przez aplikację mobilną Wi-Fi zależy oczywiście od jakości łącza internetowego,do którego podłączony jest smartfon oraz z ewentualnego obciążenia sieci. Warto prowadzić rozmowy blisko routera lub punktu dostępowego Wi-Fi, aby nie przytrafiło się przerwanie rozmowy. Jeżeli szybkość łącza na to pozwala zestawiane będzie połączenie w jakości HD Voice.

WiFi Calling - aplikacja mobilna Orange (screen) WiFi Calling - aplikacja mobilna Orange (screen)

Jak korzystać z WiFi Calling na Androidzie w sieci Orange?

  • Należy pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować aplikację Wi-Fi Calling na swoim smartfonie, w którym znajduje się karta SIM od Orange,
  • Aktywuj usługę WiFi Calling podczas pierwszego uruchomienia aplikacji.
  • Połącz się z usługą.

Po zainstalowaniu aplikacji i połączeniu się z siecią WiFi można nadal korzystać z telefonu jak dotychczas a wszystkie  połączenia widoczne są tak samo jak numeru telefonu – oznacza to, że Twój rozmówca nie będzie widział czy dzwonisz przez Wi-Fi czy standardowo przez sieć komórkową.

Osoby, które zainstalują aplikację i aktywują usługę, przy nazwie operatora zobaczą pomarańczową ikonę ze słuchawką, a po drugiej stronie obok znaku Wi-Fi pojawi się symbol kluczyka. Od tego momentu wszystkie rozmowy – zarówno te inicjowane przez kontakty, jak i przez samą aplikację przechodzić będą przez Wi-Fi Calling. Przed wykonaniem połączenia należy sprawdzić, czy wspomniane ikonki telefonu i klucza są widoczne.

Ile kosztują rozmowy przez WiFi Calling?

Koszt połączeń jest taki sam jak w przypadku oprogramowania operatorskiego czy producenta, które zaszyte jest na iPhone’ach (6 lub nowszych) lub Samsungach (S6, S7, S8). Sprawdź, jak włączyć WiFi Calling i VoLTE na iOS-ie i Androidzie na urządzeniach z zaszytym oprogramowaniem systemowym (bez konieczności instalowania aplikacji.

PAMIĘTAJ! Dzwoniąc przez Wi-Fi Calling w Polsce płacisz jak za inne rozmowy krajowe, podobnie dzwoniąc z dowolnego miejsca na świecie do Polski. Jedynie, za połączenia na numer zagraniczny płacisz jak w przypadku za rozmowy międzynarodowe, obojętnie gdzie się znajdujesz. Podobnie jak w rozwiązaniu opartym o oprogramowanie producenta czy aplikację, usługa WiFi Calling nie działa za granicą na kartach prepaid.

Aplikacja działa na większość urządzeń z systemem Androidem (5.0 lub wyższej) i kartą SIM od Orange Polska. W przypadku telefonów z dual SIM, jako aktywny musi być SIM Orange.

Jest jednak jedno, dość ciekawe ograniczenie – aplikacja nie zadziała na telefonach, które mają już WiFi Calling wgrane przez producenta lub operatora. Chodzi o modele Samsung S8, S7 i S6. Oczywiście w tej kategorii mieszczą się także iPhone’y, lecz one nie funkcjonują na Androidzie, tylko na iOS, więc tu temat rozwiązuje się sam. Gdy spróbujecie wgrać aplikację na wspomnianych wyżej Samsungach uda się to, ale aplikacja nie będzie działać.

Lista kompatybilnych telefonów ma być zamieszczona na stronie internetowej usługi – niestety jeszcze nie ma aktualnej listy. Orange zapowiedziało, że pracuje na wdrożeniem usługi dla abonentów sieci nju mobile – możliwe, że już wkrótce usługa będzie dostępna także dla nich.

Jeżeli masz telefon z Androidem Lollipop lub nowszym zainstaluj appkę WiFi Calling i przetestuj czy działa. Poniżej znajdziesz dwa filmy od Orange, które Wam to ułatwią.

Jak dzwonić nie mając zasięgu sieci komórkowej na smartfonach z Androidem?

Jak dzwonić nie mając zasięgu sieci komórkowej na urządzeniach z systemem iOS?

Aplikację pobierzesz bezpłatnie ze sklepu Google Play, klikając na poniższy przycisk:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Orange Blog