Te statystyki pokazują, jak duża jest wartość iPhone’a

Te statystyki pokazują, które marki smartfonów tracą najszybciej na wartości i dlaczego opłaca się kupować nietaniego iPhone’a?

Obecnie ciężko rozstrzygnąć spór o to, który smartfon jest najlepszy. iPhony są świetne i doskonale współgrają ze swoim oprogramowaniem, urządzenia Galaxy firmy Samsung są doskonałe, gdy nie wybuchają w płomieniach i można nawet argumentować, że wiele telefonów z Androidem jest „najlepszych”.

Ale najlepsza kombinacja sprzętu i oprogramowania jest rzeczą, którą nie zawsze kupujemy. Jako posiadacz iPhone’a ciężko mi wyobrazić sobie przejście na jakąkolwiek inną platformę i podejrzewam, że wielu iphone’owców ma podobne odczucia. Dzięki programowi iPhone Upgrade Program, użytkownicy urządzeń Apple’a w Stanach Zjednoczonych mogą co roku dostać nowego iPhone’a za ok. 32 dolary miesięcznie (ok. 130 zł), bez specjalnych opłat dodatkowych czy haczyków.

Dzięki takim zabiegom i jakości sprzętu oprogramowania iPhone bardzo powoli traci na swojej wartości, nawet jeśli mówimy o urządzeniu sprzed 2 lat. W porównaniu ze sprzętem innych firm iPhone jest smartfonem, które najdłużej od swojej premiery utrzymuje swoją wartość. Zawsze uważałem, że iPhony mają znacznie większą wartość niż inne smartfony, ale teraz można te tezy zderzyć z prawdziwymi danymi.

Dane firmy Decluttr pokazują, jak szybko telefony różnych producentów tracą na wartości. Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że wraz z upływem miesięcy od daty premiery, urządzenia Apple’a (w tym przypadku chodzi o iPhone’y) znacznie wolniej tanieją. Nie dziwi też fakt, że smartfony Samsunga radzą sobie pod tym względem lepiej niż urządzenia LG czy HTC. Można zaryzykować tezę, że im mniejsza marka, tym szybciej jej urządzenia tracą na wartości.

Które marki smartfonów tracą najszybciej na wartości?

Wykres: Smartfony której marki najszybciej tracą na wartości od daty premiery?
Smartfony której marki najszybciej tracą na wartości od daty premiery?

Warto zauważyć, że chociaż ceny iPhone’ów spadają w dłuższym okresie w porównaniu z konkurencyjnymi smartfonami, to często amortyzują się w takim samym tempie jak urządzenia z systemem Android.

Prawie nowy iPhone traci około 30 proc. swojej wartości, w porównaniu z przeciętnym urządzeniem z Androidem, który wynosi odnotowuje prawie 50 proc. stratę. Ta 20-proc. różnica nie zmniejsza się w miarę upływu czasu, dzięki czemu iPhony są stale więcej warte niż urządzenia podobnej klasy z Androidem.

źrodło: Decluttr – How quickly does your phone depreciate in value?