Ile modeli smartfonów wypuścili producenci w 2016 roku?

Zobacz, ile modeli smartfonów wydali poszczególni producenci urządzeń mobilnych w 2016 roku – czy lepiej iść w ilość, czy jakość?

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się Mobile World Congress w Barcelonie, podczas którego najwięksi światowi producenci smartfonów zaprezentują swoje najnowsze urządzenia, które trafią do sprzedaży w tym roku.

Chociaż większość marek wykorzysta to wydarzenie, aby popisać się swoimi produktami, to najwięksi producenci smartfonów wolą stworzyć odpowiednie napięcie (tzw. buzz) podczas osobnych imprez. Ma to swoje uzasadnienie, bowiem media skierują wówczas swoje oczy tylko na daną markę. Podczas MWC zobaczymy tak wiele urządzeń, że ciężko będzie się połapać…

Apple nigdy nie jest obecne na MWC, a teraz także Samsung zamierza pokazać swój nowy flagowy model Galaxy S podczas osobnej imprezy. Koreańczycy pokażą w Barcelonie jedynie nowe tablety.

Co ciekawe Samsung i Apple mają zupełnie różne podejście do obecności na rynku smartfonów. Apple skupia się wyłącznie na wydaniu 3 modeli iPhone’ów w roku i koncertuje się wyłącznie na górnym segmencie rynku. Samsung wydaje najwięcej nowych modeli smartfonów w roku – w 2016 roku było ich aż 31! Choć Galaxy S i Galaxy Note są modelami, które mogą konkurować z Apple’em w segmencie premium, to firma posiada także budżetowe modele w ofercie, które są konkurencją dla tańszych chińskich marek.

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, które podejście jest lepsze, ponieważ zarówno Samsung jak i Apple są wyjątkowo skuteczne w tym co robią. Aby odnieść sukces wydając zaledwie 3 smartfony premium (podejście Apple’a) jest znacznie trudniejsze, bowiem iPhone jest marką z którą ciężko konkurować, a każdy nowy model zawsze jest hitem. Z drugiej strony, żadnej innej firmie nie udało się jeszcze zbudować takiej atmosfery tajemniczości i podniecenia wokół nowych produktów jak robi to Apple. Dowodem może być fakt, że w sieci pojawiło się mnóstwo plotek na temat iPhone’a 8 zaledwie kilka tygodni po premierze iPhone’a 7.

Na poniższym wykresie możesz sprawdzić ile modeli nowych smartfonów w 2016 roku wydali najpopularniejsi producenci smartfonów:

Liczba modeli smartfonów wydanych przez poszczególnych producentów w 2016 r.
Liczba modeli smartfonów wydanych przez poszczególnych producentów w 2016 r.
producentliczba modeli wydanych w 2016 r. (szt.)
Samsung31 (z wyłączeniem flagowców w wersji US)
Lenovo26
ZTE24
Huawei22
LG19
Xiaomi18
htc15
Vivo13
oppo9
Apple3

Pogrubiono nazwy marek, które sprzedały najwięcej urządzeń w minionym roku, przeczytaj także: Sprzedaż smartfonów w Chinach w 2015 i 2016 roku

źródlo: Statista – Is Less More in the Smartphone Market?