Dzień w historii technologii [24 lutego]

Co ważnego wydarzyło się w historii technologii 24 lutego? Oto najważniejsze wydarzenia ze świata technologii komputerów i mobile’a z tego dnia.

24 lutego - dzień w historii technologii

Oto najważniejsze wydarzenia z 24 lutego w historii nowych technologii, które miały wpływ na nasze życie. Otwieramy nowy cykl dzień w historii technologii #DWHT, w którym prezentować będziemy najważniejsze momenty, które wydarzyły się w świecie technologicznym danego dnia.

24 lutego 1949: Pierwsza wielostopniowa rakieta amerykańska Bumper na paliwo ciekłe.

Bumper
Bumper

Rakieta Bumper powstała z połączenia niemieckiej V2 (po usunięciu głowicy bojowej) ze zmodyfikowaną rakietą WAC Corporal, jako drugim członem. Używano jej do gromadzenia danych z dużych wysokości, a także na potrzeby projektu Hermes. Powstało 8 egzemplarzy rakiety. Pomysł połączenia obu rakiet powstał w lutym 1946, w Jet Propulsion Laboratory, w ramach programu Hermes. Tandem miał osiągnąć prędkość 9 Ma.

Pierwsze sześć startów odbyło się z poligonu rakietowego White Sands Proving Grounds w Nowym Meksyku. Dwa ostatnie starty bumperów były pierwszymi jakie odbyły się w nowo wybudowanym ośrodku na Przylądku Canaveral, gdzie później powstało Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy’ego. Osiągnąła rekordową wysokość 244 mil, pobijając nieoficjalny rekord 117 mil, podobno ustanowiony przez pocisk V-2 wystrzelony przez Niemcy w 1944 roku – nazywając później linią Kármána, czyli 62,1 mil (100 km) nad poziom morza – jest uważana za górną granicę ziemskiej atmosfery i początek przestrzeni kosmicznej.

24 lutego 1995: urodziny Steve’a Jobsa

Współzałożyciel Apple Computer Steve Jobs urodził się 24 lutego 1955 roku, dzisiaj skończyłby 62 lata. Jobs odegrał kluczową rolę w rozwoju komputera Macintosh, który był niespotykanym wcześniej i przełomowym urządzeniem – komputerem osobistym.

W 1997 roku Jobs wrócił do Apple’a, aby wprowadzić firmę w nową erę technologii i elektroniki użytkowej. Największymi osiągnięciami Jobsa w tym okresie są iMac, iPhone, sklep muzyczny iTunes, iPod oraz iPad. Pod kierownictwem Jobsa firma Apple stała się najcenniejszą firmą na świecie i pozostaje nią do dzisiaj.

Steve Jobs Mac
Steve Jobs i Macintosh

24 lutego 1962: Pierwszy satelita telekomunikacyjny i telewizyjny Echo 1

Pierwsze przekaźniki telefonii satelitarnej i telewizji znalazły się na satelicie telekomunikacyjnym Echo 1. Satelitą był w zasadzie duży metaliczny balon, który po prostu odbijał mikrofal od jego powierzchni. Proste – ale efektywne.

Echo1 - pierwszy satelita telekomunikacyjny
Echo1 – pierwszy satelita telekomunikacyjny

24 lutego 1986: Voyager 2 – pierwszy lot na Urana

Voyager 2 wykonuje pierwszy lot na Urana. Voyager 2 do dzisiaj przesyła dane, a na Twitterze publikowane są raporty na temat jego aktywności.

Voyager
Voyager

24 lutego 1993: Język programowania Ruby

Język programowania - Ruby
Język programowania – Ruby

W 1993 roku Yukihiro Matsumoto napisał na liście Ruby-talk o budowaniu języka programowania. Napisał wówczas, że rozmawiałem ze swoim kolegą o możliwościach skryptowego języka obiektowego. Język obiektowy, wydawał się bardzo obiecujący. Nie podobał mu się Perl ani Python – nie uważał ich za prawdziwy język obiektowy.

Od roku 2003 Ruby lawinowo zdobywa nowych zwolenników, głównie za sprawą popularnego frameworku do tworzenia aplikacji internetowych o nazwie Ruby on Rails, tworzonego przez grupę programistów pod kierownictwem Davida Heinemeiera Hanssona. Wikipedia

źródła: The Dai in Tech History, Day in Tech History, Computer History Museum