Sieć komórkowa 5G w 2020 roku – prędkość i zalety

Sieć 5G może być dostępna już w 2020 roku, zanim to jednak nastąpi poznajmy jej zalety a także jakiej prędkości internetu mobilnego możemy oczekiwać?

Sieć komórkowa 5G

Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy połączyłem się z internetem za pomocą telefonu komórkowego – to był początek tego wieku (lata 2000).. Połączenie komórkowe pozwalało wówczas na pobranie dzwonków, tapety, poczty albo nawet gry mobilnej – to były czasy…

Pamiętamy także, że internet mobilny był wówczas szalenie powolny, a pobranie jednego obrazka zajmowało bardzo dużo czasu – nawet jeśli był on wielkości znaczka pocztowego.

Dzisiejsze sieci komórkowe 4G/LTE są dosłownie ponad tysiąc razy szybsze, ale nawet taka prędkość nie będzie w stanie zaspokoić popytu na transmisję danych dla przyszłych zastosowań. Dlatego też nowa generacja standardów łączności komórkowej 5G jest jest już w finalnej fazie rozwoju i już niedługo będziemy mogli z niej korzystać. Ale wyjaśnijmy najpierw, co zmieni sieć 5G dla przeciętnego użytkownika?

W jaki sposób przejdziemy na 5G?

Jeszcze w latach 80. telefony komórkowe były czysto analogowymi urządzeniami, które można teraz porównać do wysokiej klasy krótkofalówek. Urządzenia te były wykorzystywane głównie do połączeń głosowych i nie można było za ich pomocą przekazywać informacji cyfrowych – nawet wiadomości tekstowej SMS.

Zobacz także: SMS obchodzi 24. urodziny!

Możliwość wysyłania SMS-ów przez telefony komórkowe pojawiła się we wczesnych latach 90. wraz z wprowadzeniem sieci komórkowej drugiej generacji 2G. Nowa era sieci komórkowej przyniosła także pojawienie się usług transmisji danych przez telefony komórkowe: e-maile, MMS-y, pobieranie zdjęć i dzwonków z internetu.

Na początku 2000 roku pojawiła się sieć 3G umożliwiającą szybszą wymianę danych, wideorozmowy i transmisję wideo. Jednak nie prędko zyskała popularność i nie od razu była masowo wykorzystywana. Warto dodać, że pierwszy iPhone z 2007 roku wciąż był urządzeniem 2G.

To właśnie wzrost popularności smartfonów napędzał rozwój sieci komórkowych, które stawały się coraz szybsze. Nowa generacja telefonów komórkowych pozwoliła na lepsze wykorzystywanie danych komórkowych, dzięki czemu wirujące kółko buforowania wideo na mobilnym YouTube’ie stało się rzadkością. Czwarta generacja sieci komórkowych 4G/LTE była już w fazie rozwoju pod koniec 2000 roku, wspierając szybszą transmisję danych.

Ewolucja sieci komórkowej od 1G do 5G
Ewolucja sieci komórkowej od 1G do 5G

Jak szybka jest sieć 5G i do czego jej potrzebujemy?

Średnia prędkość dzisiejszych sieci 4G/LTE to około 10-30 Mb/s. Film o wysokiej rozdzielczości można pobrać w ciągu kilku minut – to jest rzeczywiście szybko, ale jeśli chodzi o sieci komórkowe – w rzeczywistości jest to tylko jeden z czynników, który nalezy wziąć pod uwagę.

W niedalekiej przyszłości, nasze smartfony nie będą jedynymi urządzeniami wymagające połączenia z internetem przez 24 godziny na dobę. Oczekuje się, że autonomiczne samochody, drony, urządzenia internetu rzeczy IoT, urządzenia typu wearables i inteligentne rozwiązania infrastrukturalne znacznie podniosą popyt na dane komórkowe – stąd nowa technologia jest opracowywana z myślą o wydajności. Innymi słowy, należy oczekiwać, że sieć 5G pozwoli na przyłączenie znacznie większej liczby urządzeń do jednej stacji bazowej.

Przeczytaj również: FCC zatwierdza następną generację sieci 5G

Sieci 5G będą zaprojektowane w taki sposób, aby były elastyczne i dostosowywały się do określonej sytuacji użytkowania. Niektóre aplikacje mogą wymagać super szybkiej wymiany danych, podczas gdy inne mogą wymagać stabilnego połączenia z minimalnym opóźnieniem. Bez względu na różnego rodzaju zapotrzebowania, 5G powinna być w stanie dostosować się i dostarczyć możliwie najlepsze doświadczenia użytkownika.

Rzeczywista prędkość transmisji danych 5G będzie się zmieniać w zależności od wykorzystywanej aplikacji mobilnej, ale prędkość od kilkudziesięciu Mb do kilkudziesięciu Gb są możliwe do osiągnięcia. Czy brzmi to trochę nad wyrost? Dodatkowa przepustowość pozwoli na dostarczanie usług, które dla obecnej sieci 4G są trudne do udźwignięcia. Wystarczy pomyśleć o 4K, 8K, wideo strumieniowane w 360 stopniach, wirtualna rzeczywistość, gry mobilne wymagające szybkiego i stabilnego łącza i wiele innych…

Historia sieci komórkowych od 1G do 5G na infografice

Na poziomie technicznym, sieć 5G zostanie zaprojektowana tak, aby być o wiele szybsza niż w poprzednie generacje.

Prędkość sieci komórkowych: 1G, 2G, 3G, 4G i 5G

Kiedy zostanie uruchomiona sieć 5G?

Pisaliśmy o tym, że Verizon chce być pierwszym operatorem, który uruchomi usługę 5G w Stanach Zjednoczonych. AT&T, T-Mobile i Sprint na pewno nie pozostaną w tyle i zaoferują własne rozwiązania 5G.Może to jednak nastąpić dopiero na przełomie najbliższej dekady.

Nie należy spodziewać się jednak, że 5G będzie powszechnie dostępne dla użytkowników komercyjnych przed 2020 rokiem. Technologie sieciowe nie zostały jeszcze dokładnie określone a znormalizowane widmo bezprzewodowe musi być przydzielone. Oprócz tego producenci sprzętu muszą także udostępniać odpowiednie rozwiązania do obsługi 5G w swoich urządzeniach. Wszystko to wymaga czasu i zasobów. Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wstępnie zestandaryzowane sieci 5G pojawią po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku. To będzie miękki start, pamiętajcie, że będzie to próbne udostępnienie w warunkach rzeczywistych.

Do komercyjnych zastosowań 5G ma zostać uruchomiona podczas Igrzysk Olimpijskich w 2020 w Japonii. Do tego czasu, sieć 5G będzie również uruchomiona w Korei Południowej i Chinach.

Jeśli chodzi o USA, wszyscy czterej główni operatorzy – Verizon, AT&T, T-Mobile i Sprint – rozpoczęły testowanie i możliwości technologii bezprzewodowych piątej generacji. Minie jeszcze kilka lat zanim będzie ona powszechna.

5G będzie niesamowite, prawda?

Tak, 5G na pewno będzie nowym doświadczeniem, ale dopóki nie zostanie rozpowszechniona musimy być realistami.

Po pierwsze, sieć 5G nie od razu będzie dostępna wszędzie – infrastruktura. Do tej pory nie wszyscy mają dostęp do 3G czy nawet 4G. W przypadku sieci 5G nie będzie inaczej. Co gorsza, specyfika 5G może być taka, że wieża 5G obejmowałaby znacznie mniejszą powierzchnię w porównaniu do stacji 4G – więc może być jeszcze trudniej z zasięgiem.

Oczekuje się, że 5G ma być 10 razy szybsza niż sieć 4G: Czy sieć 5G zmieni nasze życie?

W międzyczasie 4G będzie się nadal rozwijać i służyć coraz większej liczbie użytkowników korzystających z urządzeń wymagających szybkiego internetu mobilnego. A sieć 5G wreszcie będzie dostępna, dwie generacje sieci będą istniały równolegle jeszcze przez długi czas.

źródło: phoneArena – 5G networks are coming in 2020: here are the speeds and advantages to expect