Amerykańscy operatorzy testują internet 5G

AT&T oraz Verizon będą w tym roku testować, od 10 do 100 razy szybszy niż LTE, internet mobilny 5G.

Internet mobilny 5G

W zeszłym roku firma Verizon rozpoczęła już laboratoryjne testowanie sieci 5G, aby w tym roku przeprowadzić pierwsze testy w warunkach naturalnych. Teraz operator AT&T ogłosił, że również przystępuje w tym roku do pierwszych testów.

AT&T ma jeszcze bardziej optymistyczne plany niż Verizon, które szacowało, że dzięki internetowi mobilnemu 5G osiągnie prędkości 30-50 razy szybsze niż w LTE: Oczekujemy, że dzięki 5G dostarczymy prędkości 10-100 razy szybsze niż dzisiejsze średnie połączenia 4G LTE. Klienci zobaczą prędkości mierzone w gigabitach na sekundę, a nie megabitach. Dla porównania, w sieci 5G będzie można pobrać film HD w czasie krótszym niż 3 sekundy.

Zobacz także:

Mimo wielkiego entuzjazmu istnieje niestety jeszcze wiele przeszkód do pokonania… Pierwszą jest to, że nie ma jeszcze żadnego międzynarodowego porozumienia w sprawie standardów 5G. Operatorzy aktualnie wykorzystują swoje własne pomysły i najlepsze technologie dla usług szybkiej transmisji danych, ale ostateczna technologia będzie musiała być uzgodniona i zatwierdzona przez 3GPP (z ang. 3rd Generation Partnership Project) – powstały w 1988 roku wspólny projekt kilku organizacji standaryzacyjnych mający na celu rozwój systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji 3G.

Prędkość pobierania filmu HD 3G, 4G (LTE), 5G
Prędkość pobierania filmu HD w sieci 3G, 4G (LTE), 5G

Według pierwszych planów normy dla standardu 5G mają być opublikowane dopiero w 2018 roku, aby sieć mogła być wykorzystywana komercyjnie w 2020 roku. Niektóre firmy kłada jednak duży nacisk, aby przynajmniej w jakimś zakresie można było uruchomić sieć 5G już w przyszłym roku. Re/code informuje, że AT&T ma nadzieję, udostępnić superszybki internet mobilny 5G jeszcze przed sfinalizowaniem prac na nowym standardem danych mobilnych.

Kolejną przeszkodą jest to, że poszczególni producenci smartfonów muszą podjąć decyzję w odpowiednim czasie o włączeniu obsługi 5G w swoich urządzeniach. To, że operatorzy zaczną oferować 5G nie oznacza, że nowe modele smartfonów będą do tego przystosowane już od pierwszego dnia.

A kiedy 5G „zobaczymy” w Polsce?

źródło: AT&T Newsroom – AT&T Unveils 5G Roadmap Including Trials In 2016 przez 9TO5Google – AT&T joins Verizon in 5G testing this year, promising speeds 10-100x faster than LTE