Czy sieć 5G zmieni nasze życie?

#BezObrazków – Jakie możliwości niesie ze sobą nowa generacja sieci mobilnej 5G i czy będzie miała duży wpływ na nasze życie?

BezObrazków - cykl subiektywnych artykułów o mobile'u

Rozwój komunikacji mobilnej zmienił codzienne życie większości ludzi na naszej planecie. Uzbrojeni w smartfony możemy mieć w każdej chwili dostęp do nieskończonego oceany informacji, rozrywki i aplikacji. Zapewne wielu z Was pamięta jeszcze czasy, kiedy dzień praktycznie w ogóle nie wiązał się ze sprawdzeniem telefonu komórkowego i informacji w internecie. Wtedy prym wiodła prasa, radio i telewizja. Ale czasy bardzo szybko się zmieniły i będą zmieniać jeszcze szybciej.

Najnowsze modele smartfonów umożliwiają wykonywanie wielu czynności na raz, możesz czytać ten artykuł i jednocześnie pobierać aplikację mobilną oraz rozmawiać ze znajomymi na Skype’ie. Nie wspomnę o takich niezbędnych czynnościach jak nawigacja samochodowa, sprawdzenie lotu, zakupy, czy zamówienie taksówki bez potrzeby posiadania gotówki! Zauważ, że smartfon byłby praktycznie bezużyteczny, gdyby nie szybki dostęp do internetu mobilnego z praktycznie każdego miejsca na świecie. Nie tak dawno temu, większość operatorów komórkowych dostarczało tylko usługi głosowe i wiadomości SMS w sieci 2G.

Jak internet mobilny zmienił nasze życie?

Obecnie korzystamy głównie z sieci 3G lub 4G (LTE) i powiedzenie, że smartfony zmieniły nasz sposób komunikowania się i cały plan dnia nie do końca jest słuszny. To smartfon + internet mobilny sprawiły, że otaczające nas społeczeństwo częściej spogląda w ekran smartfona niż twarz innych ludzi. Na horyzoncie pojawia się już sieć 5G, która będzie jeszcze szybsza i z pewnością dostarczy zupełnie nowych możliwości, otwierając nowe obszary cyfrowego świata informacji i rozrywki.

Wprowadzenie sieci 5G może całkowicie zmienić kształt całych branż i wpłynąć na funkcjonowanie naszych miast i różnego rodzaju infrastruktur.  Nowa sieć 5G będzie o wiele bardziej inteligentna niż poprzednie generacje. Z prędkością do 10 GB/s nowa sieć mobilna będzie 40 razy szybsza niż obecna maksymalna prędkość w sieci 4G. Brzmi to trochę jak futurologia, ale wiele firm i organizacji już obmyśla zastosowanie sieci w przemyśle i biznesie.

Wiele osób nie pamięta czasów, kiedy nie byliśmy zależni od naszych urządzeń mobilnych a nawet telefonii komórkowej, żeby móc wykonać podstawowe czynności. Czy nagły brak sieci sparaliżowały funkcjonowanie większości młodego społeczeństwa? Czy daliby radę poruszać się z papierową mapą? Pewnie tak, ale zajęłoby to więcej czasu. Gdzie teraz można znaleźć papierowe mapy???

Jakie mogą być możliwości sieci 5G?

Sieć 5G może zmienić i przyspieszyć różne czynności i działania w stosunku do tego co obserwujemy dzisiaj. Wyobraź sobie nową sieć, która umożliwi maszynom natychmiastową komunikację bez ingerencji człowieka, pozwoli im wykonywać czynności w naszym imieniu i dla naszej wygody, bez naszego aktywnego zaangażowania. Brzmi jak fragment z powieści Lema? Tak technologia pędzi na naszych oczach.

Rezultatem podłączenia większości urządzeń i maszyn do superszybkiego internetu mobilnego, tym samy gwałtowny wzrost komunikacji M2M (między maszynami), umożliwi stworzenie znacznie wygodniejszego i zautomatyzowanego świata. To jest główna zaleta 5G – gwałtowny rozwój Internet of Things (IoT), czyli internetu rzeczy (przedmiotów).

Wyobraź sobie, że w ciągu najbliższych 15-20 lat Twój samochód pobierze z internetu informacje o ruchu drogowym i trasie oraz sam zawiezie Cię bezpiecznie i szybko w wybrane miejsce. A co Ty będziesz robić w tym czasie? Możesz zająć się czytaniem książki, albo możesz uciąć sobie drzemkę. Korzyści wykraczają oczywiście poza wygodę i uniknięcie korków.  Tego typu zachowanie przełoży się na zmniejszenie wypadków samochodowych i tym samym uniknięcie milionów zgonów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od uratowanych istnień ludzkich, oznacza to także oszczędność ponad 300 miliardów dolarów rocznie z powodu kosztów związanych z wypadkami. W Tylko w USA, sama emisja dwutlenku węgla zmniejszy się aż o 300 mln ton.

Sieci komórkowe w ogóle, a 5G w szczególności, będą miały ogromny wpływ na wszystkie gałęzie przemysłu, a w szczególności na życie normalnych ludzi. Projekt Daniel (The Daniel Project) jest znakomitym przykładem na to, jak dzięki szybkiej sieci transmisji danych będziemy w stanie pomóc ludziom w potrzebie na całym świecie. Dzięki zaawansowanej technologii wykorzystującej druk 3D możliwe jest drukowanie implantów rąk i ramion dla osób, którym amputowano kończyny w wyniki wojny w południowym regionie Sudanu. W listopadzie 2013 roku, CEO i założyciel Mick Ebeling stworzył pierwsze na świecie laboratorium protetyczne, które wykorzystuje druk 3D, szkolenia i rehabilitację. Zaledwie kilka tygodni później, zakład wydrukował protezę ręki, która pozwoliła nastolatkowi wrócić do podstawowych czynności wykonywanych rękoma. Zespół i personel nie może stacjonować w Sudanie przez cały czas, więc uczy się miejscowych jak drukować i montować protezy 3D. Dziś, dzięki możliwości współdzielenia danych ze współpracownikami w USA, lokalni stażyści mogą wytwarzać 5-6 nowych protez w miesiącu. Sieć 5G poprawi poziom współpracy, dzięki czemu liczba protez może wzrosnąć do 5-6 na dzień!

Wyzwania dla sieci 5G

Niewątpliwie sama sieć nie zmieni naszego życia, programiści i inżynierowie będą mieli tutaj największy wpływ na kolejną erę mobilności. Istnieje jednak jeszcze kilka technicznych przeszkód do pokonania, a największym jest współpraca przemysłu i rządów na świecie w celu opracowania wspólnego standardu sieci 5G.

Zobacz także: Historia sieci komórkowych od 1G do 5G na infografice

Ustanowienie standardów sieci 5G pozwoli wielu urządzeniom i użytkownikom (ludziom/ maszynom/ robotom/ sieciom/ urządzeniom mobilnym) uzyskać dostęp do internetu i danych w spójny sposób, eliminując dodatkowe koszty i potrzebę interwencji ludzi. Ważny jest także przydział dodatkowego widma radiowego, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na przepustowość i liczbę danych, która wzrasta i będzie jeszcze większa po 2020 roku. (Do 2019 roku dziesięciokrotnie wzrośnie ruch mobilny)

Pozostają jeszcze kwestie bezpieczeństwa podłączonych do internetu nowych urządzeń. Tradycyjne rozwiązania zabezpieczające stosowane w celu ochrony naszych komputerów i smartfonów przed cyberatakami i telefon nie będą działały z podłączonymi drukarkami, samochodami i inteligentnymi infrastrukturami cyfrowych miast. Producenci urządzeń i sprzętu będą odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu łączności 5G, zapewniając bezpieczeństwo podczas projektowania i rozwoju nowych produktów.

Podsumowanie

W 2030 roku, sieć 5G zmieni nasze życie i będzie przyczyną stworzenia wielu nowych zastosowań, o których dzisiaj możemy nawet nie mieć pojęcia. Będziemy żyć w świecie, który będzie miał 10, a może nawet 100 razy więcej urządzeń podłączonych do internetu niż będzie wówczas ludzi na ziemi. Setki miliardów urządzeń będzie odbierało, przetwarzało i przesyłało dane bez bezpośredniej kontroli i interwencji człowieka.

Sieć mobilna 5G rozwiąże wiele problemów i upowszechni IoT (internet przedmiotów) – pojawią się pierwsze generacje urządzeń codziennego użytku, które zostaną zaprojektowane specjalnie do korzystania , aby móc współpracować z innymi urządzeniami. Będzie to nowa jakość życia, od której z czasem się uzależnimy.

źródło: TechCrunch – The Promise Of 5G