FCC zatwierdza następną generację sieci 5G

Federalna Komisja Łączności (FCC) przegłosowała możliwość udostępnienia pasma dla sieci 5G do użytku komercyjnego w USA.

FCC logo

Amerykańska Federalna Komisja Łączności FCC (z ang. Federal Communications Commission) regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją, przygotowuje się do następnej generacji usług bezprzewodowych 5G. Według opublikowanego dzisiaj raportu FACT SHEET: SPECTRUM FRONTIERS RULES IDENTIFY, OPEN UP VAST AMOUNTS OF NEW HIGH-BAND SPECTRUM FOR NEXT GENERATION (5G) WIRELESS BROADBAND, agencja regulacyjna przegłosowała otwarcie ok. 11 GHz widma wysokiej częstotliwości dla „mobilnego i bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego”. Czterej główni amerykańscy operatorzy komórkowi stają już do wyścigu, który z nich jako pierwszy uruchomi dla swoich klientów dostęp do sieci 5G.

Na początku tego tygodnia firma Verizon jako jedna z pierwszych czołowych operatorów w USA opublikowała specyfikację sieci 5G.

Przewodniczący FCC Tom Wheeler mówi, że pierwsze komercyjne wdrożenie 5G w Ameryce powinno nastąpić najwcześniej w 2020 roku. Wheeler dodał, że usługa 5G może również przyczynić się do powstania wielu nowych wynalazków i innowacji, stwierdzając, że to „wielki dzień dla naszego narodu”.

Amerykańscy operatorzy komórkowi będą musieli stawić czoła w wyścigu o obsługę 5G z zagranicznymi operatorami. Korea Południowa chce udostępnić usługi 5G do 2018 roku, kiedy to kraj będzie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018. Japońscy urzędnicy pracują w pocie czoła, aby uruchomić 5G nad Tokio w 2020 roku, aby zdąrzyć na Letnie Igrzyska Olimpijskie. Unia Europejska oraz Chiny rozwijają się także swoje usługi 5G.

— Nie ma ograniczeń do wykorzystania sieci 5G, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Wyobraź sobie lodówkę, która ostrzega Cię o kończącym się opakowaniu jaj i automatycznie doda tę pozycję do Twojej listy zakupów, które zostaną dostarczone pod same drzwi pod koniec tygodnia – bez konieczności podejmowania jakichkolwiek działań z Twojej strony – powiedział Mignon Clyburn, komisarz FCC.

W wielu krajach na świecie, operatorzy komórkowi pracują nad nastepną generacją usług bezprzewodowych, aby normy zostały opracowane jak najszybciej. Dobrą wiadomością jest to, że z dzisiejsze postanowienie agencji FCC, pokazuje, że jest ogromna potrzeba udostępnienia częstotliwości komercyjnych dla 5G.

Zobacz także:

Kto pierwszy będzie w tym wyścigu, ten zyska najwięcej!

źródło: Reuters – U.S. FCC votes to advance next-generation 5G networks