Historia sieci komórkowych od 1G do 5G na infografice

Zobacz jak ewoluowała technologia telekomunikacyjna (w tym internet mobilny) od sieci 1G do 5G na infografice przygotowanej przez Samsunga.

Samsung zaprezentował infografikę z historią technologii sieci komórkowych na przykładzie swoich telefonów i smartfonów, które obsługiwały sieci telekomunikacyjne: 1G, 2G, 3G i 4G (LTE).

Na początku infografiki przedstawiony jest wielkogabarytowy Samsung SH-100, który został wydany jeszcze w 1988 roku jako pierwszy telefon komórkowy firmy Samsung. Następnie przechodzimy do połowy lat 90. (telefon Samsung SCH-100 – „pierwszy komercyjny telefon na świecie obsługujący CDMA i CDMA200”). Na początku 2000 roku został wydany SCH-E100 – pierwszy na świecie telefon z 3G).

Niedługo po tym, w maju 2006 roku, gdy sieci komórkowe HSDPA stały się dostępne, pojawił się wysyp rozmaitych smartfonów. Kiedy w 2010 roku pojawiły się szybkie sieci komórkowe z internetem mobilnym LTE pojawił się pierwszy telefon Samsung SCH-R900, który obsługiwał tę sieć. Co ciekawe nie był to smartfon (telefon z dotykowym wyświetlaczem WGA i wysuwaną klawiaturą QWERTY)!  Na infografice wymieniono także Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S4 LTE-A oraz Galaxy S5 Broadband LTE.

Infografikę kończy Galaxy Note 4 S-LTE, pierwszy na świecie telefon obsługujący trzy sieci komórkowe, który jednocześnie otwiera drogę do technologii 5G.

Historia sieci komórkowych od 1G do 5G (infografika)

infografika - Historia sieci komórkowych od 1G do 5G

źródło: Samsung Tomorrow – The Evolution of Communication Technology on Samsung Mobile Phones via phoneArena – Infographic: Samsung presents the evolution of communication technology on its phones and smartphones, from 1G to 4G