Prisma – zamieni zdjęcia w dzieła sztuki

Nowa aplikacja Prisma ma chyba najbardziej imponujące artystyczne filtry fotograficzne, które sprawiają, że narzędzia w Instagramie są nudne.

Aplikacja Prisma z artystycznymi filtrami do zdjęć

Aplikacja mobilna Prisma przekształca zdjęcia ze smartfona w dzieła sztuki, wykorzystując style znanych artystów, takich jak Van Gogh, Picasso, Lewitan, a także charakterystyczne na całym świecie motywy i wzory – możesz na przykład zamienić swój portret w komiksowe ujęcie rodem z mangghi. Wyjątkowa kombinacja sieci neuronowych i sztucznej inteligencji pozwala zamienić niezapomniane chwile w ponadczasową sztukę.

Z pewnością zauważyliście już na Facebooku lub Instagramie zamieszczane przez Waszych znajomych zdjęcia, które zostały ciekawie przekształcone za pomocą artystycznych filtrów do zdjęć. To właśnie sprawka aplikacji Prisma, a nie zaawansowanych umiejętności obsługi Photoshopa (sic!).

Jak działa aplikacja Prisma?

Prisma działa podobnie jak każda aplikacji posiadająca filtry, ale nie są to proste zmiany koloru, czy szumu jakie znasz z Instagrama. Studio projektowe  Prisma Labs Inc. wykorzystało sztuczną inteligencję i zaawansowane sieci neuronowe do analizy obrazu, dzięki czemu powstałe efekty są imponujące i wyjątkowe. W istocie Prisma łączy w sobie łatwość obsługi znaną z Instagrama a zaawansowanym algorytmem Google’a Deep Dream (ten, który można znaleźć w aplikacji Dreamify).

Zobacz także: Jak włączyć animowane filtry w aplikacji Snapchat?

Pomimo zaawansowanych algorytmów i skomplikowanej obróbki zdjęć, aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze. Niewiadomo jeszcze jak będzie wyglądał interfejs aplikacji na smartfony z systemem Android, ale podejrzewam, że nie będzie znacznie różnił się od wyglądu aplikacji na iPhone’a.

Po uruchomieniu aplikacji jesteśmy pytanie, czy zezwolić na dostęp do aparatu i biblioteki zdjęć – aby móc w pełni korzystać z funkcji narzędzia należy potwierdzić wyrażając zgodę. Interfejs użytkownika bardzo przypomina Instagrama, gdzie w dolnej części znajduje się duży okrągły przycisk do robienia zdjęcia, a w górnej części widzimy podgląd ujęcia. Można oczywiście przełączać się między przednim i tylnym aparatem smartfona i włączać/wyłączać lampę błyskową. Po wykonaniu zdjęcia, w dolnej części ekranu pojawiają się do wyboru filtry, które możemy zastosować do zdjęcia. Dzięki podglądowi stylu użytkownik od razu wie, jaki efekt może uzyskać – niestety podgląd zawiera inną grafikę niż zrobione zdjęcie, ale zawsze to jakaś wskazówka.

Każde zastosowanie stylu pozwala dodatkowo dostroić jego  intensywność – wystarczy przesunąć w prawo lub lewo na podglądzie naszego zdjęcia.

Aplikacja Prisma (screen iOS) Aplikacja Prisma (screen iOS)

Zmienione, artystyczne zdjęcia można zapisać w rolce aparatu lub od razu udostępnić w social mediach (na Instagramie, Faceboku, itd.). Póki co z aplikacji mogą korzystać właściciele iPhone’ów, ale jeszcze w tym miesiącu aplikacja pojawi się także na smartfony z Androidem i dopiero wtedy zobaczymy wysyp najróżniejszych kompozycji wykonanych w nowej appce.

Już teraz możesz zobaczyć mnóstwo ciekawych zdjęć pod hashtagiem #prisma w serwisie Instagram.

Aby pobrać aplikację na iOS-a, przejdź do sklepu App Store klikając na poniższy przycisk.
Aktualizacja: aplikacja Prisma dostępna jest także na smartfony z systemem Android w sklepie Google Play.

Pobierz aplikację w sklepie App StorePobierz aplikację w sklepie Google Play