Samsung zapowiedział karty pamięci UFS

Firma Samsung zapowiedziała superszybkie karty pamięci flash UFS, które mają być potencjalnym następcą kart microSD.

Karty pamięci UFS od Samsunga (Universal Flash Storage)

Południowokoreańska firma Samsung podwyższa poprzeczkę na rynku kart pamięci do urządzeń mobilnych, wprowadzając nową serię kart USF (Universal Flash Storage), które mogą oznaczać szybki koniec obecnej technologii kart microSD.

Nowo wprowadzony standard superszybkich kart pamięci Universal Flash Storage (UFS), ma na celu poprawić doświadczenia użytkowników pod kątem wydajności i szybkości. Nowe karty mają posiadać zalety, które znamy w przypadku dysków SSD, ale tym razem wszystko to ma być zawarte w ekstremalnie małych wymiennych kartach pamięci do smartfonów.

Przechowywanie ogromnej ilości danych na urządzeniach mobilnych jeszcze nigdy nie było tak ważne jak dzisiaj, kiedy to coraz więcej użytkowników posiada smartfona, aparat cyfrowy oraz tablet. Ponieważ technologia się rozwija, producenci tworzą wydajniejsze i coraz mniejsze urządzenia zdolne zastąpić komputer i wysokiej klasy aparaty cyfrowe. Na dyskach smartfonów nie zawsze zmieścimy tysiące zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości a także wszystkie ulubione gry oraz aplikacje mobilne. Oczywiście oznacza to, że niektóre urządzenia potrzebują dodatkowej pamięci wymiennej, która szybkością i niezawodnością nie będzie odbiegała od wbudowanej pamięci ROM.

Nowe rozwiązanie do przechowywania danych od Samsunga w postaci kart flash USF będzie dostępne w czterech wariantach pojemności: 32 GB, 64 GB, 128 GB oraz 256 GB. Nowe karty z pewnością wypełnią lukę na rynku kart pamięci, zapewniając większe pojemności, a przy okazji będą w stanie przesyłać dane w rekordowo szybkim czasie.

A jeśli zastanawiasz się, co dokładnie rozumiemy przez rekordowo szybki czas, to z pewnością będziesz pod wrażeniem słysząc, że prędkość sekwencyjnego odczytu z UFS jest do pięciu razy szybsza niż z obecnych topowych kart microSD i wynosi do 530 MB/s. Zapis odbywa się z prędkością 170 MB/s.

Karta pamięci flash Samsung UFS 256 GB (widok z przodu i tyłu)
Karta pamięci flash Samsung UFS 256 GB (widok z przodu i tyłu)

Data premiery oraz cena nowych kart nie jest jeszcze znana, ale z pewnością będą one wymagały kompatybilnych urządzeń, ponieważ nie bedą pasowały do obecnych slotów microSD. Całkiem możliwe, że nadchodzący Galaxy Note 7 i kolejne generacje smartfonów Samsunga otrzymają wsparcie dla obsługi kart UFS.

źródło: Samsung Newsroom (Samsung Introduces World’s First Universal Flash Storage (UFS) Removable Memory Card Line-up, Offering up to 256-Gigabyte (GB) Capacity)